از هر پنج کارگری که جان خود را از دست می دهند، یک نفر در کارهای ساخت و ساز می میرد. تعداد تلفات در کارهای ساختمان سازی در طول چند سال گذشته افزایش یافته است. ساخت یک برنامه ایمنی موثر و فرهنگ سازی در رعایت آن در بین کارکنان می تواند در تحقق هدف شما، به صفر رسیدن حوادث، مصدومیت ها و مرگ و میر، در هر پروژه ای که به عهده می گیرد مؤثر باشد.

ما ۸ نکته زیر را برای ساخت یک برنامه ایمنی فوق العاده برای شما جمع آوری کرده ایم:

  • تعهد به ایمنی از رأس شروع می شود

اعتماد کارگران به برنامه شما با حمایت و پذیرش آن از سمت تیم رهبری آغاز می شود. با فراهم آوردن آموزش و تجهیزات حفاظت شخصی تعهد خود را نسبت به ایمنی ثابت کنید. مطمئن شوید که تجهیزات به طور منظم کنترل و بررسی می شوند و به خوبی کار می کنند. اگر تجهیزات معیوب هستند و احتیاج به تعمیر دارند، مطمئن شوید که برای تعمیر و یا جایگزینی، دطتگاه از سرویس خارج شده است.

سیاست و خط مشی های ایمن سازی خود را به صورت مکتوب در بیاورید و در اختیار همه کارمندان قرار دهید. نوشته شما حداقل باید شامل مراحل گزارش آسیب دیدگی، قوانین پایه ایمن سازی، اقدامات پیشگیرانه، اقدامات اضطراری و همه چیزهایی باشد که باعث کمک به ترقی و اجرای یک محیط کار ایمن می شود. تمام کارمندان باید این نوشته را بخوانند و اعلام کنند همه قوانین را فهمیده و با اجرای آن موافق هستند.

  • برای هر پروژه یک برنامه داشته باشید

چیزی به عنوان طرح ایمنی “مناسب برای همه” وجود ندارد. هر پروژه ای متفاوت است و هر مکان کاری منحصر به فرد است. قبل از شروع هر کاری برای پروژه جدید، تمام خطرات موجود که ممکن است در زمان پروژه اتفاق بیفتد را شناسایی کنید. تعیین کنید که برای کاهش یا از بین بردن خطرات چه کنترل هایی باید وارد کار شود.

همچنین باید ابزار و تجهیزاتی که در طول کار ممکن است نیاز شود را مشخص و بررسی کنید. مدیر ایمنی برای زمان بندی کار و برنامه ریزی جلسات هفتگی ایمنی با مدیر پروژه باید گفت و گو کند. برای هر پروژه جدید، باید یک طرح عکس العمل های اضطراری و اورژانسی و هم چنین یک برنامه کمک های اولیه برای محل کار تهیه شود. طرح ایمنی باید به هرکسی که پا به محل کار می گذارد، داده شود.

  • آموزش هیچ وقت متوقف نمی شود

به کلیه کارمندان جدید باید اموزش کامل و همه جانبه در مورد روش های کار ایمن و تمام استانداردهای قابل اجرا OSHA ارائه شود.کارمندان باید بتوانند خطرات و شرایط کاری ناامن را تشخیص دهند. به کارگران، صرف نظر از سطح مهارت ان ها، نحوه درست و ایمن کارکردن با ماشین آلات و تجهیزات اموزش دهید. کارمندان مجاز به استفاده از هیچ گونه تجهیزات و ماشین آلات نیستند مگراثبات کنند که می توانند بدون خطر و کاملاً مسلط انجام دهند.

آموزش ایمنی نباید فقط مختص کارمندان جدید باشد. آموزش مکرر و مداوم نه تنها تعهد شرکت شما در زمینه ایمنی نسبت به کارگران را تأیید می کند، بلکه آن را در اولویت اصلی در ذهن کارمندان خود قرار می دهد. اطمینان حاص کنید که از بازرسی های محل کار به عنوان فرصت های آموزشی زمانی که دستورالعمل های ایمنی رعایت نمی شوند، استفاده کنید. اگر به نظر می رسد که مسئله فراگیرتر است، می توان  این کار را به صورت آموزش تک تک برای اتفاقات جداگانه به کل تیم انجام داد.

آموزش مقدماتی کمک های اولیه باید به همه کارکنان آموزش داده شود. حی اگر هر روز یک فردی که آموزش چزشکی دیده در محل کار داشته باشید، آن ها نمی توانند همیشه در همه جا باشند. هرچه زودتر کمک های اولیه به کارگر آسیب دیده داده شود، بهتر است، حتی اگر فقط مراقبت های اولیه باشد.

انتخاب هیات رئیسه گروه تخصصی «نقشه برداری» شورای مرکزی
بیشتر...

اقدامات اصلاحی مانند آموزش مجدد، باید بخشی از اقدامات انضباطی باشد که در صورت دستگیری کسی به علت عدم رعایت قوانین یا هرگونه رفتار غیرایمن یا رفتارهای بی ملاحظه انجام می شود. همیشه بهتر است که قبل از مجازات کمی تحقیق کنید.

آیا این رفتار ناشی از بی توجهی اشکار به قوانین بوده است یا این که کارمند آموزش مناسبی ندیده است؟ برنامه آموزشی شما باید به طور مرتب ارزیابی شود و در صورت لزوم اصلاحاتی باید صورت گیرد تا مطمئن شوید که کارمندان شما بهترین دستورالعمل های ممکن را دریافت می کنند.

  • همیشه از تغییرات قوانین آگاه باشید

OSHA به طور مداوم در حال انتشار قوانین جدید و ایجاد تغییراتی در قوانین موجود با هدف کمک به مالکان در فراهم ساختن امن ترین محیط کار ممکن است. انتظار می رود OSHA در سال ۲۰۱۶، قانون نهایی در مورد مواجه شغلی با بلور سنگ سیلیس و هم چنین قوانین نهایی برای بهبود پیگیری آسیب ها و بیماری های محل کار و به روز رسانی محافظت از چشم و صورت برای مطابقت با استانداردهای به روز و پذیرفته شده از سوی سازمان ملی استاندارد آمریکا (ANSI) را صادر کند.

علاوه بر این قوانین، در نظر دارد یک قانون پیشنهادی برای صلاحیت های مورد نیاز برای رانندگان جرثقیل در ساختمان سازی صادر کند و برخی استانداردهای مربوط به انواع ماشین های جرثقیل کاربردی در صنعت ساختمان را اصلاح کند. ناگفته نماند که جریمه های OSHA در برخی موارد در سال ۲۰۱۶ بیش از ۷۰ % افزایش یافته است.

برای این که با استانداردهای OSHA همسو بمانید، لازم است که با تمام تغییرات قانون گذاری های اثر گذار بر حرفه شما به روز باشید. همیشه یک محدوده زمانی مشخص برای عموم وجود دارد که با استدلال ها و شواهد مکتوب موافقت و یا مخالفت خود را نسبت به هرگونه قانون پیشنهادی اعلام کند و همچنین درخواست جلسات علنی در صورت عدم برگزاری قبلی داشته باشد. این یک فرصت است که اگر یک قانون تأثیرات منفی بر حرفه شما می گذارد تا صدای شما شنیده شود.

 

  • بالاتر و فراتر از قوانین بروید

پایبند بودن به استانداردهای OSHA را به عنوان حداقل ترین چیز برای رعایت قوانین در نظر بگیرید. صرف رعایت قوانین برای پایبند بودن می تواند باعث رضایتمندی از خود شود. برای داشتن یک برنامه ایمنی مؤثرتر باید فراتر از قوانینی که OSHA وضع کرده است، باشید.

این بدان معنا نیست که شما باید تغییرات اساسی  و جامع در برنامه ایمنی یا سیاست های موجود خود ایجاد کنید. به کارهایی که در حال حاضر انجام می دهید نگاهی بیندازید و تعیین کنید آیا اقدامات یا دستورالعمل هایی وجود دارد که می توانید برای ارتقا ایمنی کارگران اجرا کنید. حادثه های پی در پی مربوط به یک فعالیت کاری احتمالاً نشان دهنده این است که برنامه ایمنی شما به برخی اصلاحات نیاز دارد

  • همه را مسئول بدانید

ایمنی محل کار به عهده همه کارگران، نه فقط مدیران ایمنی، است. همانطور که در بالا گفته شد، ایمنی از بالا شروع می شود و تا پایان به مدیران پروژه، ناظران محل کار،کارفرمایان و کارگران شما می رسد. به کارکنان خود قدرت و اختیار بدهید تا اگر متوجه یک محیط کاری ناامن یا خطری می شوند، صحبت کنند. کارمندان نباید از این که به مافوق یا همکار خود بگویند که کلاه ایمنی خود را به سر بگذارید یا از یک ابزار برقی با سیم برق فرسوده استفاده نکنید، خجالت بکشند و یا بترسند.

بخوانید!  انواع خرپا چیست؟[دوبعدی،سه بعدی،پرات،وارن و فضاکار]

اگر شما یک پیمانکار عمومی هستید، این بدان معنی است که زیر مجموعه خود را برای پیروی از الزامات ایمنی خود مسئول بدانید. مرور سیاست ها و دستورالعمل های ایمنی پیمانکار فرعی یا دست دوم به همراه سوابق ایمنی آن ها باید بخشی از شیوه شما در احراز صلاحیت باشد. برای همه کسانی که در این پروژه کار می کنند روشن کنید که آن ها مسئول رعایت همه استاندارد های ایمنی  که شما برای کارمندان خود در نظر دارید، هستند.

  • بازرسی منظم انجام دهید و فرهنگ سازی ایمنی کنید

بازرسی های مکرر و منظم از محل کار برای اطمینان از مژثر بودن طرح و برنامه ایمنی شما حیاتی است. برای هرکار یک چک لیست بازرسی ایجاد کنید و هنگام انجام بازرسی یادداشت برداری کنید. مدتی را به مشاهده کارگران اختصاص دهید تا مطمئن شوید که آن ها بدون خطر و به طور مؤثر و مفید کار می کنند.

تعریف مبانی قیمت گذاری خدمات مهندسی
بیشتر...

برای ثبت کردن مناطقی که ممکن است به محافظت یا کنترل اضافی نیاز داشته باشند، یک دوربین یا تلفن هوشمند در دست داشته باشید. وقت بگذارید و با کارمندان گپ بزنید تا در مورد هرگونه نگرانی ان ها در مورد ایمنی گفت و گو کرده و ان ها را برطرف کنید. بازرسی های منظم ایمنی، تعهد شرکت شما درزمینه ایمنی را حمایت کرده و علاوه بر سایر فواید به شما امکان می دهد فرهنگ سازی ایمنی کنید.

هنگام وقوع حوادث، حتما تحقیق و بررسی کاملی انجام دهید تا بتوانید ریشه مشکل را کشف کنید. معمولاً علت وقوع حوادث آموزش ناکافی یا عدم استفاده کارمند از اطلاعاتی که یاد گرفته، می باشد.

  • پیشرفت و اصلاحات را هیچ وقت متوقف نکنید

ممکن است شرکت شما برنامه ایمنی درجه یک و درست داشته باشد، اما همیشه جای پیشرفت وجود دارد. اول سال زمانی مناسبی برای ارزیابی برنامه فعلی شما است. مواردی را که به خوبی کار می کند و هم چنین بخش هایی را که نیاز به تجدید نظر دارند را به دقت بررسی کنید.

حتما تمام کارمندان خود را درگیر این کار کنید. کارگران شما افرادی اند که هرروز به محل کار می روند و مناسب ترین افراد برای کمک به شناسایی نواقص در برنامه ایمنی شما و ارائه پیشنهاداتی برای اصلاح هستند.

به محض اجرای یک برنامه ایمنی عالی و بدون نقص، مزایای دیگری علاوه بر محافظت از کالاهای باارزش خود به دست خواهید آورد؛ کارمندان خود را. شرکت هایی که دارای برنامه های ایمنی عالی هستند از حق بیمه کمتر با کیفیت کار بهتر و آسیب های کمتری برخوردار هستند.

اعتبار شرکت شما همچنین با تعهد شما به ایمنی افزایش می یابد که منجر به فرصت های قرارداد بیشتر و همچنین معرفی شرکت شما به عنوان یک مکانی که همیشه افراد جویای کار انتخاب می کنند، می شود.

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی ۸ نکته ای که برای ایمنی بیشتر در پروژه های ساختمانی باید انجام شوند، توضیخاتی را ارائه دادیم. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما کاربران عزیز سودمند بوده باشد. در صورت تمایل می توانید نظرات خود را به منظور بهبود کیفیت مطالب سایت با ما در میان بگذارید.