• امروز : دوشنبه - ۴ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 1 - ربيع أول - 1444
  • برابر با : Monday - 26 September - 2022
0
یک مسئول عنوان کرد

۳۰۰۰ هکتار از بافت مشهد فرسوده است/مردم توانایی پرداخت وام‌های نوسازی را ندارند

  • کد خبر : 52789
  • ۲۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۲۶
۳۰۰۰ هکتار از بافت مشهد فرسوده است/مردم توانایی پرداخت وام‌های نوسازی را ندارند
مدیر کل اداره امور شهرسازی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری مشهد با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۰۰۰ هکتار از بافت شهر مشهد فرسوده است، گفت: مردم ساکن در بافت‌های فرسوده توانایی پرداخت وام‌های نوسازی را ندارند.

علی شیرازی  در خصوص ساختمان‌های ناایمن موجود در مشهد اظهار کرد: ساختمان‌های قدیمی و عمومی در زمان خود پایان کار گرفته‌اند اما شرایط فعلی با پایان کار آن زمان هم‌خوانی ندارد. در حال حاضر استانداردهای جدیدی آمده که برای ادامه فعالیت این ساختمان‌ها اهمیت دارد. باید توجه داشت زمانی که فرآیند رسیدگی به موضوع ساختمان‌های ناایمن در حال انجام است، نیازی به اعلام عمومی لیست این ساختمان‌ها نیست.

وی افزود: گشتن دنبال تک‌ساختمان‌ها به عنوان ساختمان ناایمن موضوعی رسانه‌ای است اما در حال حاضر مساله نگران‌کننده شهرها، بافت‌های ناایمن آن است. یکی از شاخصه‌های بافت فرسوده، ناایمن بودن و چالش‌های ناپایداری و مشکلات استحکام بناهاست. با توجه به قدیمی بودن یا مطابق با استاندارد نبودن بافت فرسوده و موضوعاتی مانند شبانه‌سازی‌ها خصوصا در حاشیه‌های شهر، به نظر من دغدغه و توجهات باید در خصوص بافت‌های ناایمن و فرسوده باشد.

مدیر کل اداره امور شهرسازی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری مشهد تصریح کرد: رسیدگی به بافت‌های فرسوده یک سیاست کلان و ملی است. منابع و تسهیلات لازم باید برای این منظور تامین شود تا مردم به نوسازی گرایش پیدا کنند. همه تک‌ساختمان‌ها مهندسین ناظر دارند و ما نیز از باب کنترل مضاعف تاکید می‌کنیم که هم سازمان نظام مهندسی و هم شهرداری بر این ساختمان‌ها نظارت داشته باشند. گزارش‌های مهندسین ناظر به شهرداری به پلمب یا معرفی به مراجع مربوطه ختم می‌شود.

شیرازی ادامه داد: در کلانشهری مانند مشهد اینطور نیست که یک ساختمان بزرگ کاملا بدون مهندس در حال ساخت باشد. در حال حاضر بافت‌های فرسوده در حاشیه شهر رشد کرده و شکل گرفته و نزدیک یک‌سوم بافت شهری مشهد را تشکیل داده‌اند. این بافت‌ها مطابق با هیچ‌گونه از استانداردها نیست، کیفیت مناسبی ندارد و از نظر مدیریت بحران، بحرانی‌ترین نقاط شهری است.

وی با بیان اینکه سازمان مشخصی در شهرداری تحت عنوان سازمان بازآفرینی فعال است که مسئولیت نوسازی بافت‌های فرسوده را بر عهده دارد، عنوان کرد: مصوبات زیادی از شورا در باب کمک و تسهیل جهت نوسازی‌ها صادر شده است. دولت نیز یکسری منابع به عنوان وام در اختیار گذاشته اما قطعا کافی نیست زیرا مردم سرمایه و منابع کافی برای اقدام به نوسازی را ندارند.

مدیر کل اداره امور شهرسازی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: کسانی که در حاشیه شهر زندگی می‌کنند، پس‌انداز کافی یا توانایی پرداخت وام‌های نوسازی را ندارند زیرا نوسازی هزینه سنگینی بر سبد خانوار وارد می‌کند. دولت باید مکانیزم‌های جدیدی پیدا کرده یا یارانه‌ای مستقیم جهت احداث مسکن در نظر گیرد. در حال حاضر دولت به صورت مستقیم به این موضوع ورود پیدا کرده است. دولت یکسری اراضی را شناسایی کرده و در حال تلاش برای اخذ مجوز جهت عرضه مسکن در این زمین‌هاست تا در ازای این مساکن ساخته شده، بخشی از حاشیه شهر نوسازی شود.

شیرازی با بیان اینکه کمرنگ شدن توجهات از موضوع مهمی مانند بافت فرسوده و ناکارآمد شهری و جلب آن به موضوع تک‌ساختمان‌ها داغ کردن یک مساله رسانه‌ای است، عنوان کرد: اگر نتوانیم توان نوسازی را افزایش دهیم، شهر رو به فرسودگی خواهد رفت. رها کردن یک جریان و پهنه بزرگ و دنبال تک‌ساختمان بودن، ارزشی تولید نخواهد کرد. سازمان نظام مهندسی و مهندسین ناظر مسلما به وظیفه خود عمل می‌کنند اما ممکن است حادثه نیز گاهی اتفاق بیفتد که معنای آن عدم نظارت نیست بلکه این موضوع به کیفیت نظارت بازمی‌گردد.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=52789
  • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
  • ارسال توسط :
  • منبع : ایسنا
  • 18 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای ۳۰۰۰ هکتار از بافت مشهد فرسوده است/مردم توانایی پرداخت وام‌های نوسازی را ندارند بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.