• امروز : شنبه - ۱۵ آذر - ۱۳۹۹
 • برابر با : 20 - ربيع ثاني - 1442
 • برابر با : Saturday - 5 December - 2020
0

راهنمای ثبت گزارش های مهندس ناظر (مرحله چهار)

 • کد خبر : 5421
 • 19 آبان 1399 - 20:19
راهنمای ثبت گزارش های مهندس ناظر (مرحله چهار)
مقدمه ای بر مسئولیت های مهندسین ناظر و نحوه نوشتن گزارشات برای عدم رعایت موارد ایمنی

اهمیت جمله نویسی در گزارشات

قبل از شروع مباحث، اشاره ای به اهمیت انشاء و جمله نویسی در کادر توضیحات مربوط به گزارشات مرحله ای می کنیم. شاید مهندسین ناظر به اهمیت جمله نویسی واقف نباشند اما در دادگاه حتی یک “و” یا “ویرگول” می تواند ناظر را از محکومیت به تبرئه برساند و یا برعکس.

بعنوان مثال جمله معروفی وجود دارد که اهمیت نگارش را نشان می دهد.

اعدام، لازم نیست آزادش کنید.

اعدام لازم نیست، آزادش کنید.

همانطور که مشخص است در جمله اول حکم اعدام داده شده و در جمله دوم حکم آزادی صادر شده است. در مباحث سفر دوم با پرونده های کثیری رو به رو می­شوید که در گزارشات کارشناسی در محکمه و در جلسات دادرسی در دادگاه، توسط بازپرس کیفری یا دادگاه کیفری و جنایی مباحث به طور جدی بر روی جملات ناظر بحث می شود و نوع انشاء گزارش، سرنوشت ناظر را از این رو به آن رو می کند.

توصیه می گردد زمانیکه ناظرین گزارشات مرحله ای را می نویسند، تصور کنند که در صحنه دادگاه حضور دارند، به همین جهت قبل از اینکه گزارش در کادر مربوطه نوشته شود بهتر است ابتدا روی کاغذ چرک نویس نوشته شده تا پس از بررسی و مشخص کردن مفهومی که مورد نظر است، پاکنویس گردد.

با مطالعه و طبقه بندی پرونده های محکومیت مهندسین به این نتیجه رسیده ایم که پرونده های شورای انتظامی به دلیل ماهیت صنفی آن، ضرب آهنگ آسیبش برای مهندسین کمتر بوده و نهایتا مهندسین ناظر را به ۱ سال، ۲ سال، ۱۸ ماه یا ۳۰ ماه محرومیت از استفاده از پروانه اشتغال مهندسی، محکوم می کنند اما آسیب های پرونده های مربوط به محاکم قضایی بالاخص کیفری برای مهندسین بسیار جدی است به دلیل اینکه خسارت های مالی سنگینی که مهندسین در دادگاه محکوم می­شوند، حتی گاهی باعث شده خانواده های آنان از هم پاشیده شود.

پرونده ای وجود دارد که مهندس جوانی، چهار سال پیش محکوم به پرداخت ۳۵۰ میلیون تومان خسارت و دوسال زندان شد. هیچ گزارشی مبنی بر نظارت بر عملیات ساختمانی هم صادر نکرده بود. ناظر ۲۷ ساله ای که یک ماه قبل از حادثه، ازدواج کرده بود و همسرش تقاضای طلاق می کرد.

این پاشیده شدن خانواده یک مهندس، تنها به دلیل عدم آگاهی نسبت به مسائل حقوقی مهندسین است.

همچنین مهندس ناظری که مجبور شد به خاطر تأمین خسارت دادگاه، تنها آپارتمانش را زیر قیمت بفروشد تا بعلت عدم آگاهی های حقوقی نظارت و مجری بتواند خسارت دهد.

انواع مسئولیت مهندس ناظر

توجه داشته باشید که یک مهندس خوب مهندسی است که اطلاعات فنی و مهندسی بالایی داشته باشد، اگرچه این شرط لازم است اما کافی نیست، مهندس خوب کسی است که علاوه بر دانش فنی و مهندسی، دانش حقوقی مرتبط با رشته خودش را هم داشته باشد.

یک مهندس بدون دانش حقوقی عملکردش ابتداییست و در پیچ و خم حوادث کاری رفتارهای فنی و مهندسی اش همگی بی نتیجه می ماند، اینجاست که لزوم آگاهی از دانش حقوقی مهندسی احساس می شود.

معمولا مهندسین از سه زاویه مورد محاکمه قرار می گیرند:

مسئولیت حقوقی و مدنی
مسئولیت کیفری و جنایی
مسئولیت انتظامی

مرحله گودبرداری(سازه نگهبان و مسائل مطرح در دیوار مشترک با همسایه)
بیشتر...

موارد اول و دوم در محاکم قضایی رسیدگی می شود و مورد سوم در شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی.

مجددا لازم به ذکر است که علت اصلی این محکومیت ها مربوط به عدم آگاهی مهندسین از مسئولیت و همچنین عدم آگاهی از اختیاراتشان است تا به کمک اختیاراتشان که بسیار وسیع است و به کمک گزارشات مرحله ای که ارائه می دهند بتوانند مسئولیت های خود را تحت پوشش قرار دهند.

توجه داشته باشید که قانونگذار مسئولیت ها و اختیارات مهندسین ناظر را با یکدیگر هم تراز و متناظر قرار داده است، به این معنی که یک شخص، به همان اندازه که اختیارات دارد به همان میزان نیز دارای مسئولیت است.

زمانیکه مهندس ناظر گزارش مرحله ای خود را به شهرداری می دهد دستوراتی را اعلام می نماید که عملا شهرداری را موظف به انجام یکسری تکالیف می کند در نتیجه شهرداری هم موظف است به تکالیفی که ناظر مشخص کرده عمل نماید.

در واقع وزن حقوقی مهندس ناظر نسبت به شهرداری بسیار بیشتر است. اما اینکه مشاهده می شود در اغلب موارد مهندسین ناظر در محاکم قضایی محکوم شده و شهرداری ها تبرئه می شوند، به این علت است که مهندسین ناظر دانش حقوقی چگونگی نوشتن گزارشات مرحله ای و گزارشات توجیهی را ندارند و نمی دانند از ابزارهای حقوقی که در اختیار دارند چگونه و چه موقعی استفاده نمایند. (اسلحه ناظر قلم اوست)

اهمیت عدم کلی گویی در گزارش نویسی

هدف از ارائه مطالب حقوق مهندسی، بیان اشتباهات مهندسین بالاخص مهندسین ناظر در گزارشاتشان است، تا آگاهی حقوقی مهندسین افزایش یابد.

در ابتدا چند مورد از اشتباهات حقوقی رایج مهندسین در اینجا مطرح می شود و سپس به شرح تعدادی از نمونه پرونده ها که در محاکم قضایی به حکم منتهی شده است ارائه می گردد.

چنانچه مهندس ناظری به جهت عدم رعایت موارد ایمنی در کارگاه، احساس خطر نسبت به کارگران یا اشخاص ثالث کرد میبایستی در گزارش به شهرداری صراحتا نوع عدم رعایت موارد ایمنی را درج کند و راه حل کنترل و ایمن سازی آنرا هم در گزارش ذکر نماید. استفاده از جملات کلی، بعنوان مثال «موراد ایمنی رعایت نشده» محکمه پسند نیست.

مثلا اگر نردبانی که به داخل گود راه دارد، ناایمن باشد، باید دلیل عدم ایمنی و چگونگی اصلاح آن ذکر گردد.

مثال دیگر اینکه اگر هنگام آهنگری در گزارشات نوشته شود “موارد ایمنی رعایت نشده است” این جمله کافی نیست، باید صراحتا ذکر گردد مثلا آهنگر کمربند ایمنی ندارد یا کارگرانی که در کارگاه تردد می کنند فاقد کلاه ایمنی هستند و یا احتمال سقوط نبشی و سایر اشیاء و الکترود و… از ارتفاع بر سر افراد وجود دارد. در چنین حالتی لازم است دستور توقف کار توسط ناظر صادر گردد.

ماده ۷ آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی این موضوع را تصریح کرده است*

ماده‌ ۷ آیین نامه حفاظت کارگاههای ساختمانی:

هرگاه مهندسان ناظر در ارتباط با نحوه اجرای عملیات ساختمانی ایراداتی مشاهده نمایند که احتمال خطر وقوع حادثه را در برداشته باشد، باید فوراً مراتب را همراه با راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های لازم، کتباً به کارفرما یا کارفرمایان مربوطه اطلاع داده و رونوشت آن را به واحد کار و امور اجتماعی محل و مرجع صدور پروانه ساختمان تسلیم نمایند. کارفرما موظف است فوراً کار را در تمام یا قسمتی از کارگاه که مورد ایراد و اعلام خطر واقع شده متوقف و کارگران را از محل خطر دور و اقدامات مقتضی در مورد رفع خطر بعمل آورد.

نحوه محاسبه میلگرد در فونداسیون چگونه است؟
بیشتر...

اهمیت شفافیت در گزارشات و دستور کار ها

بازخوانی پرونده۱: پرونده ای وجود دارد که آهنگری در طبقه سوم در حال جوشکاری بوده و الکترودها را در جیب پیراهنش گذاشته و ماسک روی صورتش گرفته بود حین عملیات جوشکاری، تعدادی الکترود از جیب پیراهنش به پایین می افتد، در این لحظه کارگری نیز در طبقه همکف در حال عبور بوده که متاسفانه یکی از الکترودها بطور عمودی وارد جمجه اش می شود و پای همان اتصال ستون به زمین می افتد، نگهبان ساختمان پس از چند دقیقه، متوجه می شود که فردی بر روی زمین دراز کشیده است. پرونده در دادگاه کیفری تشکیل شد و آهنگر، متوفی (کلاه نداشت)، سازنده و صاحب زمین (مجری ذیصلاح نداشت) سهم تقصیر گرفتند، اما علاوه بر این مقصرین، ناظر ساختمان هم مقصر شناخته شد. ناظر در گزارش خود نوشته بود: «موارد ایمنی رعایت نشده است» اما کارشناسان بدلیل کلی گویی، این گزارش را قبول نکردند درحالیکه میبایست صراحتا عدم استفاده از کلاه ایمنی ذکر می گردید.

بازخوانی پرونده۲: ساختمانی در شرق تهران که عملیات تخریب و گودبرداری آن به پایان رسیده بود، در حال اجرای فونداسیون، آجری که به ساختمان نوسازی در ظلع غربی چسبیده بود از ارتفاع ۶ متری سقوط کرده و بر روی سر کارگری که فاقد کلاه ایمنی بود می افتد و کارگر در جا فوت می کند. ناظر ساختمان در گزارش خود نوشته بود: «موارد ایمنی رعایت نشده است» و همانند پرونده قبلی مورد قبول محکمه و کارشناسان قرار نگرفت، در نتیجه ناظر جزءِ یکی از مقصرین شناخته شد.

گزارش عدم رعایت ایمنی

همانطور که قبلا نیز توضیح داده شد لازم است مهندس ناظر، طی یک دستور کتبی موارد ایمنیِ مورد نظر را به مالک ابلاغ کند و بر روی رونوشتِ آن از مالک امضا بگیرد.

یکی از نکات مهم در امر نظارت، جمع آوری سندهای کافی است تا بتوان اثبات کرد که ناظر وظایف خودش را به طور کامل انجام داده است.

موضوع مهم بعدی آنست که اگر چنانچه مهندس ناظر عدم رعایت موارد ایمنی در کارگاه را بسیار جدی و خطر ساز تشخیص داد، میبایست ضمن گزارش عدم رعایت ایمنی به مرجع صدور پروانه و ارائه راه حل کنترل آن، مراتب را به اداره بازرسی وزارت کار نیز اطلاع دهد.

آدرس اداره بازرسی وزارت کار در تهران خیابان سهروردی شمالی، خیابان هویزه، نبش خیابان مرغاب است.

دستور توقف در زمان گودبرداری

نکته بسیار مهم این است که در زمان گودبرداری و عدم رعایت موارد ایمنی، دستور توقف جائز نیست، چرا که اگر پس از توقف عملیات، پلاک مجاور بعلت گودبرداری غیر اصولی ریزش کند ناظر ساختمان بدلیل دستور توقف، یکی از مقصرین شناخته خواهد. که در جلسات آتی به شرح کامل این موضوع پرداخته خواهد شد

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=5421
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : ierlen
 • 83 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 10در انتظار بررسی : 2انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.