• امروز : دوشنبه - ۱۰ آذر - ۱۳۹۹
 • برابر با : 15 - ربيع ثاني - 1442
 • برابر با : Monday - 30 November - 2020
0

راهنمای ثبت گزارش های مهندس ناظر (مرحله اول)

 • کد خبر : 5399
 • 19 آبان 1399 - 19:42
راهنمای ثبت گزارش های مهندس ناظر (مرحله اول)
اخذ رسید و شماره سریال کد رهگیری هزینه حمل نخاله پسماند در شهر تهران قبل از صدور برگه شروع بکار مهم است. زیرا گزارشات ناظر و برگه شروع بکار بدون ارایه کد رهگیری پسماند در دفاتر الکترونیک ثبت نمی شود، حال اگر مالک این مورد را انجام ندهند و از تهیه آن سرباز زند تکلیف چیست؟

در این حالت برگه شروع بکار اسکن شده و در پرونده درج می گردد ولی ثبت سیستمی نمی شود، با توجه به اینکه در این مرحله گزارشات خلاف دار ناظر توسط دفاتر دریافت می گردد، ناظر می تواند یک گزارش خلاف دار تهیه کرده و در گزارش ذکر نماید که مالک کد رهگیری پسماند را دریافت نکرده است و هم چنین مواردی از نقایص ایمنی را هم در گزارش خلاف دار خود بنویسد. مانند قرارگیری کنتور برق در محل بارش باران یا وجود علمک گاز در محل نامناسب، و دستور توقف کار به دلیل مسائل ایمنی داده شود، زیرا براساس ماده ۷ آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی، ناظر می تواند در موارد عدم رعایت ایمنی، دستور توقف کار را صادر نماید .

پس از صدور برگه شروع بکار اولین کاری که ناظر میبایست انجام دهد تنظیم گزارش همجواریست. این گزارش الزامی نیست اما در استان تهران بدلیل حساسیت های گودبردای و خاک برداری ارایه این گزارش بسیار مفید است و در مواقع حادثه، کمک کننده خواهد بود. در فرم گزارش همجواری که توسط نظام مهندسی استان تهران تنظیم شده است، می توان موقعیت و اطلاعات پلاک های مجاور را در آن ذکر نموده و گزارش را در دفاتر الکترونیک ثبت نمود. در این گزارش سن و نوع اسکلت، تعداد طبقات، عمق زیرزمین، طول مجاورت و نوع پی ساختمان های مجاور ذکر می شود. تصویر نمونه خام و پر شده این فرم را در انتهای مبحث در کانال حقوق مهندسی می توانید مشاهده نمایید.
ارایه گزارش همجواری برای ساختمانهای حساس برای مواجهه با آسیب ها بسیار مفید است.

طراحی خلاقانه
بیشتر...

سپس ناظر میبایست نقشه های مصوب سازه نگهبان را بررسی کرده و در صورت نبود یا عدم تناسب نقشه سازه نگهبان مصوب با شرایط موجود محل، در گزارش همجواری یا گزارش تخریب این مورد را حتما ذکر کند و در ادامه به مالک دستور کاری جهت مراجعه به مهندس محاسب و درخواست نقشه سازه نگهبان مناسب با شرایط ملک، با اخذ رسید ابلاغ نماید. هم چنین لازم است با مهندس محاسب نیز جهت مراجعه حضوری به محل برای بررسی وضع موجود و طرح نقشه مناسب، طی نامه ای مکاتبه کند.

درصورت بی توجهی و عدم حصول نتیجه از این موارد، میبایست ناظر با سازمان نظام مهندسی جهت اعلام کوتاهی و الزام محاسب به ارایه نقشه و همچنین با شهرداری منطقه جهت اعلام مراتب و الزام مالک به تهیه نقشه مناسب مکاتبه نماید

نکته دیگر، در خصوص فرم شروع بکار در تهران است. پروانه های ساختمانی در تهران، دارای چند برگ می باشد. اصل پروانه نزد مالک می ماند و میبایست ناظر با تهیه یک کپی از پروانه ساخت و فرم شروع بکار جهت بایگانی مدارک خود نسبت به امضای برگه شروع بکار توسط خود و نیز مالک و مجری اقدام نماید. در صورت نبود مجری صاحب صلاحیت، مالک موظف است قسمت مربوطه را امضا کند. دقت شود که در برگه شروع بکار ذیل امضاها و روی برگه حتما تاریخ روز قید شود. سپس میبایست فرم شروع بکار را حتما در دفاتر الکترونیک ثبت نمود تا اسکن شده و شماره سریال روی آن درج شود و بصورت رسمی ثبت گردد. ثبت برگه شروع بکار حتما باید توسط ناظر انجام شود و سپردن این اقدام به مالک، اشتباه است، زیرا مواردی پیش آمده که این برگه در دست مالک بوده و نسبت به ثبت آن اقدامی نکرده و مشکلات زیادی برای مهندسین ایجاده شده است.

سقف تیر و دال چیست؟
بیشتر...

موضوع بعدی حداقل تعداد گزارشاتی است که ناظر باید به شهرداری ارایه نماید. در تهران گزارشات به دفاتر خدمات الکترونیک ارایه می شود.

حداقل مراحلی از عملیات ساختمانی که ناظر میبایست به شهرداری گزارش نماید در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان آمده است که به این شرح است:
گزارش عملیات تخریب
گزارش گود برداری
گزارش فونداسیون
اگر اسکلت فلزی باشد گزارش اسکلت بندی
گزارش انجام هر سقف بطور جداگانه **
گزارش سفت کاری
گزارش نازک کاری
گزارش اتمام عملیات
** توجه شود برای انجام هر سقف چه در اسکلت بتنی چه فلزی، گزارش جداگانه ارایه شود. در اسکلت بتنی گزارش جداگانه برای ستون نداریم بنابراین بعنوان مثال برای گزارش ستون طبقه سوم، عنوان گزارش “سقف طبقه سوم” خواهد بود.

نکته: در طی هریک از مراحل می توان به دفعات متعدد گزارشی ارایه داد و به محض مشاهده نقایص و ایرادات و تخلفات، آنرا را گزارش نمود.

نحوه گزارش نویسی مهم ترین قسمت مطالب ارایه شده در سری جلسات حقوق مهندسی می باشد. مهندس ناظر برای ارایه گزارشات مرحله ای در استانهای مختلف فرم های مختلفی در مقابل خود دارد و گاه برخی فرم ها برای ناظرین مشکلاتی ایجاد می کند، که این موارد و نحوه مواجهه با آن در جلسات بعدی بطور مفصل توضیح داده خواهد شد.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=5399
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : ierlen
 • 42 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.