• امروز : چهارشنبه - ۱۲ آذر - ۱۳۹۹
 • برابر با : 17 - ربيع ثاني - 1442
 • برابر با : Wednesday - 2 December - 2020
0

هزینه تنظیم و گرفتن سند برای خانه قولنامه‌‌ای به زبان ساده

 • کد خبر : 5881
 • 23 آبان 1399 - 18:00
هزینه تنظیم و گرفتن سند برای خانه قولنامه‌‌ای به زبان ساده
در این پست تصمیم داریم تا جزئیات هزینه گرفتن سند برای خانه قولنامه ای را بررسی کنیم. همه ما زمانی که تصمیم به خریدن خانه و یا ملکی داشته‌ایم به این نتیجه رسیده‌ایم که خرید خانه کاری پر زحمت و خسته‌کننده است.

سر زدن به بنگاه‌های مشاورین املاک، محاسبه هزینه‌های پیش رو و بررسی مراحل تنظیم سند از مراحل سخت قبل از خرید خانه است. مبایعه ‌نامه ، قولنامه ، انتقال سند و مراجعه حضوری به دفتر اسناد از مراحل جدیدی است که پیش رویمان قرار دارد. در این میان معاملات قولنامه ای زیاد به گوشتان خورده است.

این روزها دو روش مرسوم در خرید و فروش املاک وجود دارد. این که خانه یا ملک موردنظر، سند تک‌ برگ یا منگوله‌دار، شش ‌دانگ یا سه‌دانگ دارد یا معاملات آن به ‌صورت قولنامه‌ای انجام می‌شود. شما هم ترجیح می‌دهید که با سند قطعی که مطمئن‌ترین راه برای اثبات مالکیت است صاحب خانه شوید اما گاهی به دلایلی مانند کمبود بودجه، زمان محدود و قیمت پایین‌تر تصمیم می‌گیرید که ملک قولنامه‌ای بخرید.

تنظیم سند چه املاکی به صورت قولنامه ای صورت می‌گیرد؟
گاهی هنگام جستجوهایتان برای یافتن یک خانه با ملک مرغوبی مواجه می‌شوید اما در آن لحظه بودجه کافی برای خرید ندارید و یا ممکن است با خانه‌هایی روبرو شوید که در زمینی با کاربری غیر مسکونی ساخته شده‌اند که این کار باعث می‌شود هم از قیمت اصلی آن ملک کم شود و هم نتوان برای آن خانه سند رسمی گرفت و بنابراین باید قولنامه‌ای معامله شود. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید ملک از وضعیت آن به‌درستی اطلاع پیدا کنید و موقعیت یک ملک را از شهرداری استعلام کنید. زیرا اگر اقدام به خرید چنین ملکی کنید به احتمال خیلی زیاد در آینده جهت گرفتن سند برای خانه قولنامه‌ ای اقدام خواهید کرد که در نتیجه باید آمادگی برای پرداخت هزینه تنظیم و گرفتن سند برای خانه قولنامه‌ ای را داشته باشید زیرا هزینه گرفتن سند برای خانه قولنامه ای با هزینه گرفتن سند خانه معمولی فرق دارد.

ملک قولنامه‌ای چه ملکی است؟
برای اینکه با ملک قولنامه‌ای آشنا شویم در ابتدا باید بدانیم که قولنامه چیست. قولنامه متنی حاکی از توافق بر وقوع عقدی است که در مورد موضوع‌هایی مشخص می‌باشد که ضمانت اجرای تخلف از آن تعهدات و موضوعات نیز پرداخت پول است. توافق‌هایی که به این صورت انجام می‌شوند طبق ماده ۱۰ قانون مدنی ایران لازم هستند به این معنی که در حدود تعهداتی که در متن قولنامه نوشته شده می‌توان از طریق دادگاه فردی که مرتکب تخلف شده است را ملزم به انجام آن تعهدات کرد.

از طرفی برخی از املاک وجود دارند که به علل مختلفی نمی‌توان برایشان سند رسمی گرفت، املاکی که دارای خلافی ساختمان در بخش‌های مختلف هستند، یا به علت عدم ساخت اصولی پارکینگ و یا پیشروی بیش از حد، ساخت یک طبقه در پشت بام و یا ساخت طبقه‌ای غیر مجاز دارای خلافی محسوب می شوند و یا فراتر از این‌ها بخاطر عواملی مانند طرح‌های شهرداری برای بافت‌های فرسوده و تعریض خیابان، انتقال سند آنها به‌صورت رسمی صورت نمی‌گیرد و به صورت قولنامه‌ای معامله می‌شوند.

سند قولنامه‌ای چه کاربردی دارد؟
تنظیم سند ملک قولنامه‌ ای بیشتر به این منظور است که دو نفر در مقابل بکدیگر تعهد می‌‌کنند تا در زمان مشخصی در دفترخانه حاضر شده و معامله‌ای را بر اساس شروط قولنامه انجام بدهند. ضمانت اجرای قولنامه هم به این شکل می‌باشد که اگر هر یک از آنها در زمان معین از حضور در دفترخانه و انجام معاملات خودداری کنند مبلغی در نقش وجه التزام به طرف دیگر پرداخت نماید.

انواع تنظیم سند برای خانه

سند اوقافی
سند اوقافی به سند املاکی گفته می‌شود که زمین آن توسط شخصی وقف شده است و اداره‌ اوقاف در ازای اقساط ۹۹ ساله آن را به افراد دیگر اجاره داده و درآمد حاصله را صرف امور مربوطه می‌کند. املاک اوقافی دارای سند هستند و هیچ مشکلی هم برای فروش و خرید و رهن و اجاره و ساخت‌وساز در زمین آن‌ها وجود ندارد.

آیا می‌دانید اقساط انواع وام چگونه محاسبه می‌شود؟
بیشتر...

سند شورایی
سند شورایی به نوعی سند یا برگه یا قولنامه ای گفته می‌شود که تمام اطلاعات نوشته شده در آن توسط گروهی از افراد محلی به امضا رسیده است و بعد از آن رئیس شورای محلی آن را امضا، مهر و تایید کرده است. سند شورایی، یک سند قطعی و رسمی محسوب نمی‌شود.

تفاوت سند قولنامه‌ای با سند شش ‌دانگ در چیست؟
گفتیم که قولنامه سندی است که با توافق دو طرف معامله ( خریدار خانه یا ملک با فروشنده ) توسط مشاورین املاک نوشته می‌شود. و قولنامه باید توسط فردی معتبر به امضا برسد تا محکمه‌پسند باشد تا مورد حمایت قانونی قرار گیرد.

به دلیل اینکه اسناد قولنامه‌ای دلیلی قطعی برخرید و فروش نمی‌باشند، این نوع از سند اعتبار کمتری نسبت به سند تک ‌برگی یا شش‌ دانگ دارد.

پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد دارید مالکیت شش ‌دانگ ملکی را داشته باشید و ابتدا باید آن را را به صورت قولنامه‌ای معامله کنید، حتما در مورد وضعیت ملک از قبل تحقیق کنید.

مراحل گرفتن سند برای خانه قولنامه‌ ای
تنظیم سند برای ملک قولنامه ای مراحلی دارد که قبل از هر اقدامی باید از آنها آگاه شوید به خصوص در مورد هزینه گرفتن سند برای خانه قولنامه ای ، مدت زمان گرفتن سند و … . قبل از پرداختن به این موضوعات چند نکته مهم را درخصوص تنظیم سند املاک قولنامه‌ای خاطر نشان می‌شویم که فقط برای املاکی می‌توان درخواست گرفتن سند برای خانه قولنامه ای داد که دسترسی به مالک یا حداقل یکی از وراث او به جهت فوت یا مفقود الاثر بودن امکان نداشته باشد.

(فوت یا غیبت را در حین رسیدگی به تقاضا از طریق استعلام از ثبت احوال می‌توان تشخیص داد و قانون (تعیین تکلیف زمین‌ها و ساختمان‌های ثبت شده بدون سند) شامل زمین‌ها و چهار دیواری‌ها (به غیراز زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها) نمی‌شود و فقط شامل ساختمان‌های احداثی می‌شود.

مدارک مورد نیاز گرفتن سند برای ملک قولنامه‌ای
مدارک پیش از تنظیم سند هم همانند هزینه گرفتن سند برای خانه قولنامه ای از اهمیت بالایی برخوردار است. مدارک مورد نیاز برای تنظیم سند املاک قولنامه ای شامل این موارد می‌باشد: ۱.کپی از سند مالکیت ملک یعنی همان سند اولیه ملک ۲. قولنامه یا قولنامه هایی که تقاضا کننده تنظیم سند را به مالک اولیه ارتباط می‌دهد. همچنین برای تنظیم سند در ملک‌های مشاع باید: ۱. سند مشاعی تقاضا کننده ۲.در صورتی که سند مالکیت به نام شخص تقاضا کننده نباشد ارائه وکالتنامه های مربوطه را آماده داشته باشید.

فرق قولنامه و مبایعه‌‌نامه در چیست؟
دو واژه قولنامه و مبایعه ‌نامه را بارها هنگام خرید و فروش شنیده‌ایم. ما شما را با معانی آنها آشنا می‌کنیم.

مبایعه نامه سندی است که در آن خریدار و فروشنده برای خرید مال ضمن دادن تعهداتی به یکدیگر، توافق می‌کنند تا در زمان مشخصی مال را تحویل دهند. اما برای شفاف شدن مفهوم قولنامه تصور کنید که شما تصمیم به خرید خانه‌ای گرفته‌اید اما تا چند روز آینده نمی‌توانید مبلغ تعیین شده توسط فروشنده را پرداخت کنید در این صورت قولنامه‌ای میان شما تنظیم می‌شود و در این قرارداد، قول‌ها و تعهداتی بین شما و فروشنده رد و بدل می‌شود که باید آن را مکتوب کرد، قول‌هایی مثل اینکه فروشنده متعهد می‌شود که به شما فرصت دهد تا مبلغ اولیه را در زمان مقرر تهیه کرده و پرداخت کنید و در این فاصله، مال را به کسی دیگر نفروشد.

دیدار سفیر ایران با وزیر شهرسازی و مسکن عمومی سنگال
بیشتر...

در مورد تفاوت این دو باید بگوییم که از نظر حقوقی، تفاوتی بین مبایعه نامه و قولنامه وجود ندارد. اما در مورد مبایعه نامه به محض اینکه قرارداد منعقد شد، لازم است وجهی را به فروشنده پرداخت کنید و فروشنده در ازای دریافت وجه، ملزم است که سند مبایعه نامه را تحویل شما دهد.

در مبایعه ‌نامه چه مواردی ذکر می‌شود؟
در مبایعه ‌نامه باید حداقل ۵ مورد بسیار مهم را در نظر بگیرید.

مشخصات فروشنده
مشخصات خریدار
موضوع مورد معامله(مبیع): مشخصات کامل جغرافیایی، ثبتی، هندسی(مساحت زمین یا خانه)
مبلغ مورد معامله: شامل قیمت واحد و قیمت کل به وجه رایج کشوری، ریال یا معادل تومان
زمان مورد معامله: زمان و نحوه پرداخت، زمان حضور در دفترخانه و تنظیم سند. برای نحوه پرداخت باید حتما مشخص شود که خریدار چه مبلغی را، در چه زمانی و با چه شرایطی به فروشنده می‌دهد.
انتقال سند قولنامه ایLONG DESCRIPTION

مرحله انتقال سند قولنامه‌ای
طبق تاریخی که در قولنامه مقرر شده است فروشنده و خریدار باید برای انتقال سند خانه در دفترخانه حضور پیدا ‌کنند. اگر یکی از طرفین به عنوان مثال خریدار در دفترخانه حاضر نشد و طرف دیگر – فروشنده – نتوانست به هیچ طریقی با او تماس بگیرد، وظیفه دارد تا آخرین ساعت اداری در دفترخانه منتظر بماند تا در صورت قطعیت عدم حضور فروشنده بتواند گواهی عدم حضور بگیرد. اگر فروشنده به‌هیچ‌وجه نتوانست خریدار را پیدا کند، با گواهی عدم حضور به دادگاه رفته و می‌تواند هزینه پشیمانی را از خریدار بگیرد. فروشنده در این مرحله باید تمامی مدارک موردنیاز به اضافه استعلام شهرداری را همراه خود داشته و تحویل دفترخانه بدهد.

هزینه گرفتن سند برای خانه قولنامه ای چقدر است؟
اکنون به این سوال مهم پاسخ می‌دهیم که برای اکثر افرادی که به دنبال سند برای خانه هستند پیش می‌آید و آن هم این سوال است که هزینه گرفتن سند برای خانه قولنامه ای چه میزان است؟

ثبت قولنامه در سیستم سراسری: دفتر معاملات املاک، پنج درصد ارزش ملک را از خریدار و فروشنده می‌گیرد.
فروشنده باید هزینه‌ای به شهرداری بابت خلافی و نوسازی بدهد.
دارایی هزینه نقل‌وانتقال را می‌گیرد. به‌علاوه اگر ملک قبلا در اجاره بوده باشد، دارایی، مالیات ‌بر اجاره هم می‌گیرد.
هزینه دفترخانه (حق التحریر)، به صورت مساوی بین طرفین – خریدار و فروشنده – تقسیم می‌شود. این هزینه حدودا بین ۲۰۰ هزارتومان تا دو میلیون است.
قبل از گرفتن سند برای خانه قولنامه‌‌ای حتما از مشاورین املاک مطمئن راهنمایی بخواهید!
پیشنهاد می‌کنیم پیش از تنظیم سند معاملات قولنامه‌ای بررسی کنید که آن مشاور املاک که در آن جا قصد خرید یا فروش ملک را دارید، مجوز اتحادیه را دارد یا خیر سپس اسنادی که به امانت نزد مشاورین املاک می‌گذارید، در قرارداد عنوان شود. چنانچه قصد خرید خانه‌ای را دارید که فروشنده از طریق ارث آن را به دست آورده است، حتماً گواهی انحصار وراثت را با دقت بررسی کنید تا از صحت آن اطمینان حاصل کنید.

چنانچه شما هم تجربه‌ای درخصوص گرفتن سند برای خانه قولنامه‌ ای دارید می‌توانید نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان درمیان بگذارید و. بگویید هزینه گرفتن سند برای خانه قولنامه ای چه میزان بوده است؟

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=5881
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : آدرس
 • 27 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.