• امروز : چهارشنبه - ۱۲ آذر - ۱۳۹۹
 • برابر با : 17 - ربيع ثاني - 1442
 • برابر با : Wednesday - 2 December - 2020
0

نحوه محاسبه و پیگیری رای جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ بر تراکم اضافه

 • کد خبر : 5901
 • 24 آبان 1399 - 17:03
نحوه محاسبه و پیگیری رای جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ بر تراکم اضافه
اگر در حال ساخت و ساز هستید حتما کلمه جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ بر تراکم اضافه به گوش‌تان خورده است. اما کمیسیون ماده ۱۰۰ چیست و چه بناهایی مشمول جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ بر تراکم اضافه می‌گردند؟

کمیسیون ماده ۱۰۰ چیست؟
در گذشته اگر کسی بدون دریافت پروانه اقدام به ساخت بنا می‌کرد، جرم محسوب شده و پرونده‌ او در دادگاه کیفری مورد رسیدگی قرار می­‌گرفت. در نتیجه ممکن بود فرد به مجازات­‌هایی مثل زندان یا پرداخت جزای نقدی، محکوم شود.

پس از مدتی، ماده ۱۰۰ قانون شهرداری تصویب شد و کمیسیونی تحت عنوان ماده ۱۰۰ به رسیدگی به این تخلفات ساختمانی از لحاظ عدم رعایت ضوابط شهرسازی و ایمنی پرداخت. در حال حاضر، اگر در حوزه ساختمان­‌سازی تخلفی صورت گیرد، این تخلف در کمیسیون ماده ۱۰۰ مورد رسیدگی قرار می­‌گیرد و طبق رای آن مشمول جریمه یا تخریب میشود که جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ بر تراکم اضافه یکی از این جریمه ها است.

در چه صورتی پرونده در کمیسیون ماده ۱۰۰ مورد رسیدگی قرار می­‌گیرد؟
اگر در حوزه ساخت­‌وساز تخلفی صورت گیرد، شهرداری نمی‌تواند آن را تخریب کند یا جریمه بگیرد؛ بلکه باید جلوی عملیات را گرفته و پرونده را به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع دهد تا در آن‌جا پس از رسیدگی تصمیم‌گیری شود که با متخلف باید چه برخوردی صورت بگیرد.جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ بر تراکم اضافه فقط یکی از کارهایی است که این کمیسیون انجام می‌دهد.

تخلفات زیر در کمیسیون ماده ۱۰۰ رسیدگی می‌شوند:
۱. احداث بنا بدون پروانه (مجوز) یا احداث بنا خارج از پروانه یا مازاد بر آن
۲. عدم احداث پارکینگ یا غیرقابل استفاده بودن پارکینگ
۳. تجاوز به معابر شهر
۴. استحکام نداشتن بنا یا عدم رعایت ضوابط فنی، بهداشتی و شهرسازی در احداث بنا
۵. تغییر کاربری غیرمجاز

نحوه­‌ی رسیدگی در کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری
کمیسیون ماده ۱۰۰ از دو کمیسیون بدوی و تجدیدنظر تشکیل شده است. پرونده تخلفات ابتدا در کمیسیون بدوی مطرح می‌شود. یکی از اعضای کمیسیون بدوی، نماینده­‌ی شهرداری است که فقط برای دادن توضیحات می­‌تواند در جلسات این کمیسیون شرکت کند.

شهروندی که پرونده­‌ی تخلف او در این کمیسیون مطرح شده‌ ­است، می­‌تواند با دادن لایحه­‌ی کتبی، از خود دفاع کند. تصمیماتی که در کمیسیون بدوی گرفته می­‌شود، قابل اعتراض در کمیسیون تجدیدنظر است. اعتراض به تصمیم کمیسیون باید تا ده روز از تاریخ ابلاغ رأی در کمیسیون تجدیدنظر مطرح شود.

تصمیمات کمیسیون تجدیدنظر، قطعی و قابل اجراست. اما این جمله، به معنای آن نیست که دیگر نمی‌توان به آن اعتراض کرد. اگر شخصی ادعا کند که تصمیم کمیسیون منطبق بر قوانین و مقررات نیست، می‌تواند طبق بند ب ماده ۱۰ قانون دیوان عدالت اداری به دیوان عدالت اداری مراجعه و به آن اعتراض کند.

تخلف و جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ بر تراکم اضافه چیست؟
مساحت زیربنای هر ساختمان، در پروانۀ ساخت آن درج می‌‌شود، اگرعلاوه بر این مساحت، اضافه بنا وجود داشته باشد، شخص مرتکب تخلف تراکم اضافی شده ‌است.

کمیسیون مادۀ ۱۰۰ قانون شهرداری در این مورد دو نوع حکم می‌تواند صادر کند: تخریب و جریمه.

تخریب بنای اضافه: درصورتی‌که در ساخت ساختمان اصول فنی شهرسازی و بهداشتی رعایت نشده باشد یا اینکه کمیسیون در ابتدا حکم به پرداخت جریمه صادر کند، ولی این جریمه پرداخت نشود.
پرداخت جریمه: اگر تخریب بنای اضافه ضرورت نداشته باشد، کمیسیون حکم به پرداخت جریمه تحت عنوان، جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ بر تراکم اضافه صادر خواهد کرد.
عواملی مانند نوع استفاده از فضای ایجادشده و نوع ساختمان از نظر مصالح، در جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ بر تراکم اضافه مؤثر هستند.

تعطیلی موزه ها و اماکن تاریخی فرهنگی خراسان رضوی در روزهای پایانی ماه صفر
بیشتر...

موقعیت ملک از نظر مکانی بررسی می‌گردد که در خیابان‌ اصلی، خیابان‌ فرعی، کوچۀ بن‌باز یا کوچۀ بن‌بست قرار دارد یا خیر.

تراکم و سطح اشغال چیست؟
تراکم و سطح اشغال دو مورد از تخلفات اضافه بنا است که مورد اول بر اساس جمعیت منطقه و مورد دوم بر اساس متراژ کل زمین در حال ساخت، محاسبه می‌شود. در صورت وقوع هر کدام از این دو مورد، مالک می‌تواند با مراجعه به شهرداری و پرداخت مبلغ جریمه به ساخت و ساز خود ادامه دهد.

تخلف اضافه بنا چگونه محاسبه می‌شود؟
درواقع، اضافه بنا به معنای در نظر گرفتن بنای اضافی در هنگام ساخت است. براساس قانون، زمین‌های شخصی، باید قبل از ساخت تفکیک شوند و برای احداث بنا شماره پلاک ثبتی و پروانه ساخت دریافت کنند؛ در غیر این صورت ملک موردنظر تخریب شده یا مشمول جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ بر تراکم اضافه می‌شود.

به‌طور کلی تخلف اضافه بنا شامل تخلف تراکم و تخلف سطح اشغال می‌شوند:

تخلف تراکم
شهرداری هر منطقه با توجه به جمعیت، عرض خیابان، ساخت‌وساز و … گزینه‌ای به‌نام تراکم را در نظر می‌گیرد. تراکم همان تعداد طبقاتی است که فرد اجازه دارد در زمین خود بنا کند و در صورت عدم رعایت تراکم منطقه و اجتناب از جریمه اضافه بنا، به ملک ساخته‌شده پایان‌کار داده نمی‌شود.

تخلف سطح اشغال
به درصدی از ملک که زمین مالک را اشغال کرده، سطح اشغال گفته می‌شود. بر اساس قوانین شهرداری، تنها ۶۰ درصد از هر قطعه زمین قابل به ساخت است. اگر متراژ بنای ساختمان به بیش از ۶۰ درصد برسد، شامل تخلف اضافه بنا می‌شود.

جریمه اضافه بنا
در نظام جدید مقابله با تخلفات ساختمانی، جریمه تخلفات اضافه بنا به ۲ بخش کمی و کیفی تقسیم شده است.

تخلفاتی که در کمیسیون ماده ۱۰۰ رسیدگی می‌شوند

جریمه تخلفات کمی
آن دسته از تخلفاتی که پروژه احداثی، بدون مجوز از شهرداری و اخذ پروانه ساخت بناشده باشد، جریمه تخلفات کمی گفته می‌شود. در این حالت، شهرداری با توجه به ارزش معاملاتی ساختمان، نرخ تورم، قیمت روز و حتی مصالح به‌کار رفته در سازه، بهای تخلف را محاسبه می‌کند.

بر اساس همین فرمول املاک مسکونی بین یک و نیم تا ۳ برابر و املاک تجاری بین ۲ تا ۴ برابر جریمه پرداخت می‌کنند.

جریمه تخلفات کیفی
به علت این که این نوع تخلفات ساختمانی مرتبط با جان ساکنان یک ساختمان و یا اهالی محل است، بنابراین، دستور تخریب بنا (قلع بنا) از سوی شهرداری صادر می‌شود. زمانی که برای تخلف اضافه بنا، حکم قلع صادر شود، شهرداری موظف است به عنوان جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ بر تراکم اضافه قسمت‌هایی ازملک مثل: طبقات اضافه و یا سطح اشغال که شامل اضافه بنا می‌شود را تخریب کند و هزینه تخریب بر عهده مالک است.

توجه کنید که تنها در مورد تخلفات کیفی حکم تخریب صادر می‌شود و اگر در تخلفات اضافه بنا موارد ایمنی، اصول شهرسازی، اصول فنی و بهداشت رعایت شود، تنها پرداخت جریمه نقدی کافی است.

قوانین پشت بام در آپارتمان از سیر تا پیاز + پرسش و پاسخ
بیشتر...

ابهام در ارزش معاملاتی زمین و جریمه اضافه بنا
شهرداری هرساله، بر اساس معیارهای از پیش تعریف‌شده، ارزش معاملاتی هر منطقه را مشخص می‌کند. این معیارها می‌تواند بر اساس منطقه‌ای که زمین در آن واقع‌شده است، موقعیت مکانی و … تعیین شود. در واقع برای تخلفات کمی که به پرداخت جریمه نقدی ختم می‌شود، ارزش معاملاتی خود زمین، تعیین‌کننده جریمه اضافه بنا است.

با توجه به تورم و افزایش روزبه‌روز نرخ املاک، این سوال پیش می‌آید که جریمه اضافه بنا با توجه به ارزش معاملاتی ملک در زمان تخلف، سنجیده می‌شود و یا در زمان صدور حکم؟

وزارت کشور بخش‌نامه‌ای را برای رفع این ابهام به شهرداری‌ها ابلاغ کرده است که بر اساس آن، اگر تاریخ احداث اضافه بنا مشخص باشد، جریمه اضافه بنا بر اساس همان زمان محاسبه می‌شود. اما اگر تاریخ دقیقی از احداث اضافه بنا مشخص نباشد، مبلغ جریمه بر اساس نرخ روز محاسبه می‌شود.

تخلف تراکم اضافه

جرایم درکمیسیون های ماده ۱۰۰ چگونه محاسبه میشود
طبق تبصره ۲ ماده ۱۰۰جریمه اضافه بنا در اراضی مسکونی حداقل یک دوم وحداکثر سه برابر ارزش معاملاتی برای هرمترمربع خواهدبود.
طبق تبصره ۳ ماده مذکور جریمه اضافه بنا در اراضی تجاری وصنعتی واداری حداقل دو برابر و حداکثر برابر ارزش معاملاتی است .
طبق تبصره ۴ جریمه احداث بنا بدون پروانه یک دهم ارزش معاملاتی یا یک پنجم ارزش سرقفلی ساختمان و در مورد عدم احداث پارکینگ ویا غیرقابل استفاده بودن آن وعدم امکان اصلاح طبق تبصره ۵ ماده ۱۰۰ جریمه از حداقل یک برابر تا حداکثر دوبرابر ارزش معاملاتی برای هرمترمربع فضای ازبین رفته تعیین می شود.
بنابراین جریمه مذکور در تبصره های ماده ۱۰۰قانون شهرداری، بسته به نوع تخلف، حداکثر تا چهار برابر ارزش معاملاتی، قابل است. بر اساس قوانین جاری، اگر فردی مرتکب تخلف و یا جرمی شود، قانون حاکم زمان ارتکاب تخلف را ملاک قرار می‌دهد. شهرداری‌ها موظفند که ارزش معاملاتی زمان وقوع تخلف را ملاک محاسبه کرده و چنانچه اضافه بر مبلغ مذکور، وجه دیگری از مالکان دریافت شده باشد، باید به پرداخت کنندگان آن برگردانده شود. با توجه به تجدید ارزش معاملاتی در هر سال، زمان محاسبه جریمه تخلفات نیز برمبنای زمان وقوع تخلف و احداث بنا خواهدبود.

یک سوال
اگر فردی به علت تخلفات یک نفر در امر ساخت‌­وساز ضرر ببیند به کدام نهاد باید مراجعه کند؛ کمیسیون ماده ۱۰۰ مراجعه کند یا به شهرداری؟

تمامی شهروندان اگر از این نوع تخلفات ضرر و زیان ببینند، علاوه بر این‌که حق مراجعه به مراجع قضایی را دارند، می‌توانند به شهرداری نیز مراجعه کنند. اگر شهرداری پس از بررسی­‌های لازم، رسیدگی به تخلف را در صلاحیت کمیسیون ببیند، پرونده را به آن ارجاع می­‌دهد.

سخن آخر
جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ بر تراکم اضافه یکی از جریمه‌هایی است که در زمان احداث یک ساختمان بر تراکم مازاد تعلق می‌گیرد. بهتر است مالکان هنگام ساخت و ساز، پروانه ساخت را درنظر داشته باشند تا از وقوع هر گونه جریمه پیشگیری شود و یا اگر ساختمان در حال احداث مشمول جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ بر تراکم اضافه شده است به موقع نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=5901
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : آدرس
 • 26 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.