• امروز : چهارشنبه - ۶ بهمن - ۱۴۰۰
 • برابر با : 23 - جماد ثاني - 1443
 • برابر با : Wednesday - 26 January - 2022
2
سفر رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به خراسان رضوی؛

مهندس خرم: توسعه پایدار بدون توجه به آمایش سرزمین ممکن نیست

 • کد خبر : 37728
 • ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۹:۰۰
مهندس خرم: توسعه پایدار بدون توجه به آمایش سرزمین ممکن نیست
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: توسعه پایدار بدون توجه به طرح‌های آمایش سرزمین ممکن نیست.

مهندس خرم که برای بازدید از سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی به مشهد مقدس رفته است، در جمع پرسنل این سازمان خواهان توجه هرچه بیشتر به مباحث انرژی و اجرایی کردن این مباحث در ساخت و سازهای شهری شد.

رئیس شورای مرکزی سازمان که در ابتدای دوره آشنایی با مباحث بهینه‌سازی انرژی با نگاه به مدیریت سبز سخن می‌گفت، طرح های آمایش سرزمینی را حلقه مفقوده توسعه کشور عنوان کرد و گفت: طبق پیش‌بینی طرح آمایش سرزمینی در سال ۵۳ به دلیل وجود ذخایر نفت و گاز و دریانوردی از طریق آبهای آزاد مقرر بود تا سال ۷۸ حدود ۲۵ میلیون نفر در مناطق شمالی خلیج فارس و دریای عمان ساکن باشند که این رقم به دلیل عدم توجه طرح آمایش سرزمین و توسعه نامتوازن صنایع و آسیب‌های فراوان به محیط زیست جمعیت این مناطق در حال حاضر ۲/۵ میلیون نفر است، که این امر به خوبی ضرورت توجه به طرح‌های آمایش سرزمینی را نشان می‌دهد.
وزیر اسبق راه و ترابری، تعلل در اجرای تصمیمات درست را یکی دیگر از آسیب‌های موجود در فرایند مدیریت دانست که باعث تاخیر فراوان در اجرای پروژه‌ها در تمامی سطوح می‌شود.
مهندس خرم اظهارداشت: تاخیر در اجرا و تکمیل پروژه ها باعث ایجاد هدر رفت فراوان منابع مالی، انسانی و محیط زیستی شده و هزینه نهایی را بسیار افزایش خواهد داد.
وی خواهان توجه بیش از پیش مدیران تصمیم‌گیر و جامعه مهندسی به عنوان مجریان پروژه های عمرانی به این مهم شده و افزایش بهره وری را در گرو برنامه ریزی صحیح و اجرای به موقع آن دانست.
مهندس خرم در پایان با تاکید بر اهمیت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان از سازمان نظام مهندسی استان خواست تا در راستای اجرایی شدن این مبحث در تمامی پروژه‌های ساختمانی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و تا پایان سال جاری اقدام کند.
 در این دوره مهندس طاهری اصل رئیس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست شورای مرکزی مطالبی را جهت آشنایی با مباحث بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان با نگاه به مدیریت سبز در دو بخش ارائه کرد.
مهندس طاهری اصل با اشاره به میزان بالای سرانه مصرف انرژی‌ در کشور، عدم توجه به مدیریت صحیح منابع انرژی و استفاده اندک از انرژی‌های تجدیدپذیر و سبز را باعث خسارت‌های جبران ناپذیر در کشور دانست.
وی توجه بیش از پیش به مبحث بهینه‌سازی انرژی و مدیریت صحیح منابع را ضرورت حال حاضر کشور دانست که از سطوح تصمیم‌گیری کلان تا مصرف‌کنندگان خرد باید آن را در نظر بگیرند.
در این دوره چهار ساعته مهندس طاهری اصل راهکارهای کاربردی به منظور آشنایی با مباحث بهره وری انرژی را برای پرسنل سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بیان کرد.

تجلیل از مهندسان پیشکسوت جامعه مهندسی استان 

در ادامه برنامه رئیس شورای مرکزی در شهر مشهد، با شش تن از پیشکسوتان جامعه مهندسی استان دیدار و با گرامیداشت دستاوردهای یک عمر فعالیت مهندسی از زحمات ایشان قدردانی کرد.
دیدار دکتر اخوان عبداللهیان ، مهندس دیشیدی ، مهندس محمدرضا رئیسی ، مهندس کامران دیسفانی ، مهندس نقیبی بیدختی و  دیدار با خانواده مرحوم دکتر فرشیدیانفر برنامه انتهایی روز اول سفر مهندس خرم به مشهد بود.
در این دیدارها مهندس خرم با بیان اینکه پیشکسوتان ستون‌های رفیع جامعه مهندسی هستند، دستاوردهای سترگ ایشان را مرهون تلاش همراه با صداقت، درایت و دلسوزی دانست و حضور ایشان را مایه افتخار جامعه مهندسی برشمرد.
رئیس شورای مرکزی نقش خانواده و همسران ایشان را در رسیدن به این جایگاه بسیار مهم توصیف کرد و گفت بدون پشتیبانی، همراهی و همدلی خانواده در پیمودن این مسیر سخت و طولانی، امروز چنین شان و منزلتی به دست نمی‌آمد.
مهندس خرم در دیدار با خانواده زنده‌یاد دکتر فرشیدیانفر نیز ضمن گرامیداشت یاد و خاطره آن مرحوم خدمات ایشان در حوزه صنعت و مهندسی ساختمان ماندگار و کم‌نظیر توصیف کرده و فقدان ایشان را خسارتی بزرگ برای جامعه مهندسی دانست.
در این دیدارها لوح یادبودی و هدایایی به پاس خدمات ارزنده‌ی ایشان اهدا شد.
دیدار با هیأت مدیره و بازرسان نظام مهندسی خراسان رضوی

در ادامه این سفر، اعضای هیات مدیره و بازرسان سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی با مهندس احمد خرم، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان (شورای مرکزی) دیدار و درباره مسایل مختلف گفتگو کرد.

لزوم تکمیل نوسازی بافت فرسوده بندرعباس
بیشتر...

در ابتدای این دیدار که به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برگزار شد، مهندس بشیر رئیس سازمان ضمن خوشامدگویی به مهندس خرم و هیأت همراه به بیان دغدغه‌ها و مشکلات جامعه مهندسی استان پرداخت.

مهندس بشیر، بحث تعارض منافع و نحوه مشارکت سازمان در بحث اقدام ملی مسکن را دغدغه‌های مهم سازمان عنوان کرد و خواهان شفاف‌سازی تعارض منافع برای اعضای هیأت مدیره، گروه‌ها و کمیسیون‌های تخصصی، بازرسان و کارشناسان سازمان شد. وی با بیان مشکلات ایجاد شده بخصوص در شهرهای کوچک پیشنهاد داد تا این اجرای موضوع تا تعیین تکلیف اصلاح قانون نظام مهندسی متوقف شود.

رئیس سازمان همچنین مشارکت سازمان در راستای اجرای طرح اقدام ملی مسکن بدون در نظر گرفتن منافع جامعه مهندسی و سازمان‌های استان را غیرقابل قبول خواند و خواهان اخذ درصدی از حق قانونی جهت صدور شناسنامه فنی و ملکی شد.

در ادامه هر یک از اعضای هیأت مدیره و نماینده بازرسان سازمان به بیان دغدغه‌ها و معضلات موجود پرداختند.

اهم نکات مطرح شده در جلسه به شرح زیر است:

دکتر سیفی: کاهش دخالت‌های دولتی در سازمان به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد و غیردولتی / واقعی شدن تعرفه خدمات مهندسی

مهندس مهاجر: شفاف شدن مصادیق تعارض منافع / بومی شدن مقررات ملی ساختمان بنا به شرایط اقلیمی و فرهنگی بخش های مختلف کشور / تمدید زمان اعتبار پروانه‌ها در شهرهای نارنجی کرونایی / شفاف شدن حدود مسئولیت هر ناظر در ساختمان‌های با ناظرین متعدد در یک رشته

مهندس زارعی: عدم دخالت دولت در اداره امور سازمان به عنوان بخش غیردولتی

مهندس سریری: واقعی شدن تعرفه‌ها و بازنگری در ساختار شکست در راستای عادلانه کردن آن بخصوص برای رشته برق

مهندس افخمی: وحدت رویه کشوری بین نظام مهندسی استان‌ها با ابلاغ موارد از طریق شورای مرکزی جهت رفع اختلافات استانی

مهندس فروهرنیا: پیگیری مکاتبات استان‌ها با وزارتخانه توسط شورای مرکزی / بازنگری در بحث مسئولیت مادام‌العمر مهندسان ناظر

دکتر صبری: نهایی شدن و ابلاغ شرح خدمات و همچنین تدوین مباحث مقررات ملی در رشته‌های شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیک / تدوین مبانی قیمت‌گذاری /  اجرایی شدن مبحث ۲۲ و ۲۱

دکتر معظمی: ابلاغ مبحث ۲۳ (الزامات ترافیکی ساختمان‌ها) / اجرای طرح خدمت سربازی در سازمان نظام مهندسی

دکتر ظریف: به سرانجام رسیدن اصلاح قانون نظام مهندسی / شفاف سازی تعارض منافع

مهندس دباغ: اصلاح مبانی تعرفه بر اساس نگاه به هفت رشته تخصصی و عادلانه شدن تعرفه در رشته های نقشه برداری، شهرسازی، ترافیک

دکتر مداحی: اجرای بحث ممیزی انرژی / اجرای طرح برچسب انرژی ساختمان / زمان‌مند شدن مسئولیت مهندسان ناظر با توجه به عمر مفید ساختمان

دکتر استادی: شفاف شدن مصادیق تعارض منافع / تدوین مباحث مقررات ملی در رشته‌های شهرسازی، نقشه‌برداری، ترافیک

مهندس صباغیان: واقعی شدن تعرفه خدمات مهندسی / بازنگری در تعارض منافع بخصوص برای شهرهای کوچک / وحدت رویه در بیمه مهندسین / بازنگری در شیوه‌نامه جدید شرکت‌های ناظران حقوقی و طراحان

شفاف شدن مصادیق تعارض منافع

در ادامه مهندس جنتی‌پور عضو شورای مرکزی و عضو هیأت مدیره نظام مهندسی خراسان رضوی در دوره هشتم ضمن بیان خلاصه‌ای از اقدامات انجام شده در این دوره شورای مرکزی در جهت اصلاح نظام نامه‌ها، قوانین و مباحث مقررات ملی، توجه مهندس خرم به حل و فصل اختلافات در سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها را مزیتی بزرگ در این دوره دانست.

مهندس جنتی پور گفت هیچ درخواست و مکاتبه‌ای نبوده که مهندس خرم در مدت حداکثر یک هفته پاسخ نداده باشند.

وی ضمن قدردانی از حضور رئیس شورای مرکزی در استان خراسان رضوی، این حضور را فرصتی مغتنم به منظور آشنایی بی‌واسطه با مشکلات و دغدغه‌های جامعه مهندسی استان دانست.

در همین حال، مهندس خرم پس از استماع سخنان حاضرین با بیان اینکه آنچه نفع عموم مردم در آن است، حق است و ماندنی از تمامی منتخبین جامعه مهندسی خواست تا در تصمیم‌گیری و اقدامات انجام شده خیر همگانی را مدنظر داشته باشند.

وی با بیان اینکه خسارت‌ها و بحران‌های موجود در کشور ناشی از نگاه وظیفه‌گرا در مدیریت است، اظهارداشت: این نگاه به مدیریت رفع تکلیف ختم می شود.

مهندس خرم خواهان توجه جدی به نتیجه اقدامات در فرایند تصمیم‌گیری شد و افزود: نتیجه هر تصمیمی باید قبل از اقدام کاملا روشن و قابل دستیابی باشد.

وزیر اسبق راه و ترابری به نقش مشاور و مطالعات میدانی در بحث مدیریت اشاره کرد و گفت: اقدامات در هر حوزه باید پروژه محور باشد. پروژه تعریف کنید و با استفاده از مشاوران کاردان و انجام مطالعات دقیق با در نظر گرفتن تمام جوانب تا حصول نتیجه نسبت به ادراه مجموعه تحت مدیریت خود اقدام کنید.

آخرین وضعیت اجرای پروژه های طرح اقدام ملی مسکن در استان گلستان 
بیشتر...

رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تعارض منافع پرداخت و خاطرنشان کرد: در یک سال اخیر بارها با وزارت راه و شهرسازی مکاتبه صورت گرفته و در جلسات متعدد درخواست سازمان مبنی بر عدم اقدام وزارت در این خصوص تا جمع‌بندی نهایی با شورای مرکزی به ایشان انتقال داده شد.

مهندس خرم از جلسه خود، چند روز قبل از ابلاغ این دستورالعمل با وزیر سابق راه و شهرسازی و معاونت امور مسکن و ساختمان خبر داد و اظهارداشت: متاسفانه برخلاف قول مساعدی که در آن جلسه داده شد، دستورالعمل تعارض منافع به همان شکل ابلاغ گردید.

وی ادامه داد: البته در رابطه با این موضوع توسط وزير سابق محترم از بنده سوال شد كه نظر شما در رابطه با تعارض منافع چيست و توضيح لازم ارائه شد مبنی بر اینکه روسای سازمان استان‌ها بدليل تمام وقت بودن تعارض منافع شامل می شود ولى اعضای هیات مدیره باتوجه به اينكه هفته اى ٢ تا ٤ ساعت فعاليت دارند، مشمول تعارض منافع نبايد باشند و براى آنها نرم و حد و حدودى در سقف ظرفيتي كه دارند بايد اجازه داد. از سوی دیگر، هر محروميتى كه ايجاد مى شود بايد حق محروميت ديده و جبران شود. بر همین اساس آقاى مهندس اسلامى وزیر سابق محترم خطاب به آقاى دكتر محمودزاده معاون محترم امور مسکن و ساختمان فرمودند اين نكات قابل تامل است. لذا تقاضا كرديم كه قبل از ابلاغ هر مصوبه و بخشنامه و دستورالعملى نظر سازمان نظام مهندسى كشور لحاظ شود

مهندس خرم تصریح کرد: همچنین به اين نكته تاكيد شد كه وزارت راه و شهرسازى مصوبات، دستورالعمل و بخشنامه ها را بايد به سازمان نظام كشور ابلاغ كند و اختيار ابلاغ به سازمان استانها در آئین نامه اجرايى قانون به سازمان استان ها توسط رئيس سازمان كشور طبق بند ذ ماده ١١٦ بايد انجام شود ولى دو روز بعد بخشنامه بدون لحاظ موارد فوق الذكر ابلاغ شد و پس از ابلاغ تا پایان زمان دولت دوازدهم پیگیری های متعدد انجام شده بی پاسخ ماند.

مهندس خرم نظرات شورای مرکزی را اینگونه عنوان کرد:

-روسای سازمان‌ها حق هیچگونه امضایی در حیطه خدمات مهندسی ندارند.

-اعضای هیأت مدیره به میزان میانگین کارکرد هر استان مجاز به کار هستند.

-در صورت محروم شدن کامل از استفاده از پروانه باید در ازای آن حق الزحمه به این افراد پرداخت شود چرا که استفاده از پروانه از حقوق مکتسبه افراد است و نمی‌توان کسی را از این حق محروم کرد.

مهندس خرم در ادامه به بحث طرح اقدام ملی مسکن پرداخت و گفت: طی آخرین تفاهم‌نامه منعقد شده منافع سازمان‌های نظام مهندسی تامین شده بويژه درآمد مربوط به حق الزحمه شناسنامه فني ملكى و همان تفاهم نامه ملاک عمل می باشد و در این خصوص به صورت رسمی مکاتبه انجام خواهد شد.

وی همچنین از نهایی شدن شرح خدمات در سه رشته نقشه برداری، شهرسازی و ترافیک خبر داد و گفت طی هفته آینده ابلاغات هر سه رشته انجام خواهد شد.

رئیس شورای مرکزی در پایان با بیان اینکه از ابتدای شروع به کار در این سمت اصل را بر همکاری،‌ همفکری و گفتگو با تمامی ارگان‌ها گذاشته است، گفت: هیچ مشکلی با ایجاد تنش و دعاوی در دادگاه‌ها به سرانجام مطلوب نخواهد رسید.

به گفته وی، منافع جامعه مهندسی ایجاب می‌کند ضمن پایداری بر مواضع و خواسته های به حق جامعه مهندسی با نهادهای حاکمیتی و تصمیم‌گیر از قبیل مجلس شورای اسلامی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها مسیر گفتگو و تعامل را در پیش گرفت.

وی از تمامی اعضای هیأت مدیره خواست تا با پرهیز از اختلافات و فراموش کردن رقابت‌های انتخاباتی نهایت با همدلی، همفکری، هماهنگی و همکاری با یکدیگر در راستای برآوردن وعده‌ها و خدمت به جامعه مهندسی استان و حل مشکلات و گرفتاری های مردم داشته باشند.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=37728
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
 • 68 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.