• امروز : چهارشنبه - ۱۵ تیر - ۱۴۰۱
 • برابر با : 7 - ذو الحجة - 1443
 • برابر با : Wednesday - 6 July - 2022
2
گزارش مشروح سفر استانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به خراسان جنوبی؛

مهندس خرم از بازنگری کمیسیون ماده ۱۰۰ پس از ۴۳ سال  خبر داد

 • کد خبر : 42227
 • ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۸
مهندس خرم از بازنگری کمیسیون ماده ۱۰۰ پس از ۴۳ سال  خبر داد
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در تازه ترین سفر استانی خود به خراسان جنوبی رفت تا از نزدیک با مشکلات و مطالبات مهندسان این استان آشنا شود
مهندس احمد خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با استقبال رئیس و هیات رئیسه سازمان وارد خراسان جنوبی شد تا از نزدیک با مشکلات و مطالبات مهندسان این استان آشنا شود.
 رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در این سفر استانی ضمن دیدار و گفتگو با استاندار و معاون استاندار و همچنین تعدادی از مهندسین پیشکسوت، در جلسه با هیات مدیره سازمان نظام مهندسی خراسان جنوبی حضور یافت و سپس به مراسم تجلیل و قدردانی از زحمات اعضای هشتمین دوره هیات‌مدیره‌ و بازرسان سازمان رفت.
مهندس خرم همچنین در پایان این سفر استانی به گفتگو با رسانه های استان جنوبی پرداخت.
دیدار با استاندار خراسان جنوبی
در این سفر استانی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان و استاندار خراسان جنوبی دیدار و درباره مسایل مختلف گفتگو کردند.
مهندس احمد خرم در این دیدار با اشاره به اینکه خراسان جنوبی دو هزار و ۹۰۰ مهندس ساختمان دارد که از این تعداد هزار و ۵۰۰ نفر پروانه اشتغال دارند، از آمادگی این مجموعه برای همراهی با اجرای پروژه نهضت ملی مسکن در استان خبر داد.
وی بر صنعتی سازی در طرح نهضت ملی مسکن در استان تأکید کرد و اظهار داشت: خراسان جنوبی می تواند به عنوان اولین استانی باشد که صنعتی سازی مسکن را در طرح نهضت ملی آغاز می کند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تأکید کرد: نظام مهندسی می تواند به عنوان مجری و کارگزار، اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان را به عهده بگیرد و کار را با بهترین کیفیت و مهندسی روز پیش ببرد.
همچنین دکتر قناعت، استاندار خراسان جنوبی در این دیدار بر توجه به صنعتی سازی مسکن به عنوان کاری جدید در استان تأکید کرد و گفت: نظام مهندسی ساختمان و معاونت امور عمرانی استانداری باید موضوع صنعتی سازی مسکن را ویژه ببینند.
وی تصریح کرد: صنعتی سازی مسکن، کاری جدید و نو در حوزه ساختمان سازی است که باید در استان نیز جدی گرفته شود.
استاندار خراسان جنوبی در ادامه با اشاره به رابطه عمیق و وسیع نظام مهندسی با معاونت امور عمرانی استانداری، این ارتباط را فرصتی برای استفاده از توان دو حوزه برای پیشرفت استان خواند.
دکتر قناعت با بیان اینکه بر اساس برنامه دولت قرار است ۴۰ هزار واحد مسکونی – سالانه ۱۰ هزار واحد- در استان ساخته شود، خاطرنشان کرد: این طرح نهضت ملی مسکن، فرصت مناسبی برای استفاده عمیق تر از توان تخصصی نظام مهندسی است و این کار می تواند باعث پویایی این مجموعه شود.
وی با تأکید بر نگاه ویژه معاونت امور عمرانی استانداری به سازمان نظام مهندسی ساختمان، متذکر شد: همین طرح نهضت ملی مسکن، بهترین فرصت برای عملیاتی کردن صنعتی سازی ساختمان ها در استان است.
در ادامه این دیدار سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی، نقش آفرینی سازمان نظام مهندسی در طرح نهضت ملی مسکن را به عنوان مطالبه استان مطرح کرد.
عباس زاده خاطرنشان کرد: در طول چهار سال و در قالب طرح نهضت ملی مسکن ۴۰ هزار واحد مسکونی در استان ساخته می شود که از این تعداد ۲۲ هزار واحد در شهرها و ۱۸ هزار واحد در روستاها احداث خواهد شد.
به گفته وی، از موضوعاتی که در این خصوص مورد تأکید و توجه قرار خواهد داشت، موضوع صنعتی سازی مسکن است.
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری متذکر شد: استان این آمادگی را دارد که با کمک سازمان نظام مهندسی، موضوع صنعتی سازی ساختمان را در طرح نهضت ملی مسکن عملیاتی نماید و به الگو و نمونه ای در کشور تبدیل شود.
عباس زاده تأکید کرد: مقاوم سازی، کاهش هزینه تمام شده و کوتاه تر شدن زمان احداث از مزایای صنعتی سازی ساختمان است که باید فرهنگ سازی شود.
وی با اشاره به اینکه نهضت ملی مسکن، فرصت مناسبی برای استفاده از توان مهندسین استان در صنعتی سازی مسکن و فرهنگ سازی این امر است، گفت: در این زمینه باید با همت سازمان نظام مهندسی خراسان جنوبی، حداقل یک سوم ظرفیت نظام مهندسی برای صنعتی سازی مسکن در استان بکارگیری شود.
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری، نظام مهندسی را از سازمان های تخصصی و توانمند کشور برشمرد و اظهار داشت: از مهمترین وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان، توجه و تأکید بر ساخت و سازهای قانونمند و درست در قالب مقررات ملی ساختمان است.
عباس زاده تأکید کرد: رعایت ضوابط حاکم بر مقررات ملی مسکن و شهرسازی، در مقایسه با سایر استان ها، در خراسان جنوبی بهتر رعایت شده است.
نشست با هیات مدیره سازمان و تجلیل از هیات مدیره سابق
در ادامه این سفر استانی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان دیدار و گفتگو کرد و درباره هدایت سازمان طبق رسالت مشخص شده سخن گفت.
 مهندس احمد خرم در جلسه با حضور اعضای هیات مدیره سازمان استان خراسان جنوبی اظهار داشت: از اینکه در عرصه انتخابات شرکت کردید، تشکر می کنم.وی خطاب به آنان گفت: تلاش کنید انسجام و اتحادی که در هیات مدیره حاکم است، حفظ شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان درخصوص طرح اصلاح قانون در مجلس تاکید کرد: اصلاح قانون را جدی بگیرید.
 وی در ادامه با بیان جمله ای از امام علی (ع) اظهار داشت: شما یک حیات فردی و یک حیات اجتماعی دارید. برهمین اساس، با عدم فعالیت حرفه ای، زندگی اجتماعیتان را از دست ندهید. مهندس خرم سپس گفت خوشحالیم خداوند متعال توفیق خدمت به جامعه مهندسی را در بزرگترین نهاد مدنی نصیبمان کرده است و تلاش می کنیم رسالت اجتماعیمان را انجام دهیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تصریح کرد: با اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در سازمان های نظام مهندسی، وضعیت معیشت پرسنل ساماندهی می شود، ضمن اینکه ما می خواهیم معیشت پرسنل و هیات مدیره سازمان دچار مشکل نشود.
در ادامه مهندس عباسی رییس سابق سازمان نظام مهندسی ساختمان در این نشست گزارشی از مهمترین اقدامات سازمان را ارائه کرد و گفت: سازمان در بحث ترویج مقررات ملی موفق عمل کرده است.
همچنین مهندس عامری رییس سازمان نظام مهندس ساختمان استانداران جنوبی در این نشست ضمن خیرمقدم به مهندس خرم و هیات همراه، با تشریح مسائل و موارد استان به بیان مهمترین مسایل استان پرداخت.
 در ادامه این نشست اعضا، نقطه نظراتشان را درباره موضوعات مختلف بیان کردند.
تقدیر از مهندسان پیشکسوت
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در سفر به شهر بیرجند ، با حضور در منزل پیشکسوتان جامعه مهندسی استان از فعالیت آنان در سازمان نظام مهندسی ساختمان قدردانی کرد.
برهمین اساس، مهندس احمد خرم با حضور در منزل اعضای پیشکسوت سازمان، مهندسان حسن هوشمندی، غلامرضا توکلی، از زحمات این بزرگواران تشکر و قدردانی کرد.
وی، ارتقا و تعالی سازمان نظام مهندسی ساختمان در گرو همت و پشتکار دلسوزانه پیشکسوتان دانست و جایگاه همسران ایشان را در رسیدن به این مهم بسیار ویژه بیان کرد. مهندس خرم همچنین بر حمایت سازمان از اعضای پیشکسوت تاکید کرد.
عدم هماهنگی دستگاه‌های دولتی با نظام مهندسی
در ادامه این سفر استانی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در جمع اصحاب رسانه خراسان جنوبی حضور یافت.
مهندس احمد خرم در این نشست خبری از سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان موسسه‌ غیر دولتی و غیرانتفاعی و بزرگترین سمن کشور و قاره آسیا یاد کرد و گفت: حدود ۶۰۰ هزار مهندس در حوزه عمران و شهرسازی، عضو این سازمان هستند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور افزود: جلب مشارکت حرفه‌ای در اجرای طرح‌های توسعه‌ای کشور، سازماندهی و ظارت بر ساخت و سازهای شهری، آموزش‌های مهارتی منطبق بر مسائل فنی‌ و اجرائی به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از مهمترین اهداف سازمانی این موسسه است.
وی خاطرنشان کرد: ناهماهنگی دستگاه های دولتی، عدم وجود زیرساخت‌های قانونی و عدم حضور مجریان ذی‌صلاح در اجرای طرح‌های عمرانی از مهمترین چالش‌های پیش‌روی سازمان نظام‌مهندسی است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور خواستار هماهنگی وزارت و شهرسازی و شهرداری‌ها با این نهاد غیر دولتی و غیر انتفاعی شد و گفت: رعایت مقررات ملی ساختمان در راستای ایجاد امنیت و آسایش مردم باید در دستور متولیان کار باشد.
مهندس خرم در ادامه اظهارداشت: در سال ۵۸ عمر مفید ساختمان در ایران ۳۰ سال بود که در حال حاضر این میزان به ۲۵ سال تقلیل یافته است.
وی بر توانمندسازی بخش خصوصی در حوزه عمرانی و ساختمانی کشور تاکید و تصریح کرد: نه ما به وظایف خود عمل کرده‌ایم‌ و نه در راستای آشنایی‌ مردم با حقوق شهروندی و مطالبه‌کری دوره‌‌های آموزشی و ترویجی لازم را برگزار کرده‌ایم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور همچنین از عملکرد تعاونی‌های مسکن انتقاد کرد و گفت: بنیاد مسکن به عنوان کارگزار با بهره‌گیری از افراد متخصص در ساخت‌وسازهای روستایی موفق عمل کرده است که می‌تواند الگو باشد.
مهندس خرم از بازنگری کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری‌ها پس از ۴۳ سال خبر داد و افزود: طرح بازنگری این ماده در کمیسیون دولت تصویب و به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.
وی از استانداردسازی و زیباسازی معابر و بلوک‌گذاری بلوارهای شهر بیرجند اظهار رضایت‌مندی کرد و خواستار راه‌اندازی کمیته تخصصی بومی‌سازی مسکن متناسب با فرهنگ مردم و کویری بودن منطقه در سازمان نظام‌مهندسی ساختمان خراسان‌جنوبی شد.
در این سفر استانی دکتر طاهر کیافر عضو هیات رییسه، مهندس سیف الله علی نیا امین مالی، دکتر سیدرضا سرافرازی عضو شورای مرکزی و مهندس کمیل صرامی مدیر روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان از همراهان مهندس خرم بودند.
گزارشی از کسب و کارهایی که با کرونا رُشد کردند
بیشتر...
لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=42227
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : روابط عمومی سازمان
 • 66 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.