• امروز : پنج شنبه - ۱۱ آذر - ۱۴۰۰
 • برابر با : 27 - ربيع ثاني - 1443
 • برابر با : Thursday - 2 December - 2021
2

مشکلات ۱۴ ساله مسکن مهر ۱۰۰۸ واحدی کاشمر

 • کد خبر : 36707
 • 18 آبان 1400 - 18:09
مشکلات ۱۴ ساله مسکن مهر ۱۰۰۸ واحدی کاشمر
سال‌۱۳۸۶ که در کاشمر زمزمه‌های شروع پروژه‌ای به نام «مسکن مهر ۱۰۰۸ واحدی» آغاز شد بسیاری به اینکه قرار بود سرپناهی در کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین هزینه احداث و به بهره‌برداری برسد، امیدوار بودند اما مدتی نگذشت که مشکلات یکی پس از دیگری رخ نشان دادند.

این پروژه به دست تعدادی از پیمانکاران و اعضاء هیأت‌ مدیره جوانی سپرده شد که کمتر تجربه‌ای در زمینه ساخت و ساز داشتند و در این میان ضربه‌های بسیاری از نظر مالی به مردم وارد کردند به طوری که گران‌تر از قیمت واقعی، واحدهای آپارتمانی را ساخته و تحویل دادند این در حالی است که حتی هنوز هم برخی از بلوک‌های این سایت باوجود اینکه متقاضیان، سهم آورده خود را پرداخت کرده‌اند به بهره‌برداری نرسیده است.

نبود واحد آموزشی، نداشتن فضای سبز، آسفالت نبودن برخی قسمت‌ها از جمله مشکلات سایت ۱۵۰ هکتاری مسکن مهر کاشمر است که بالغ‌بر ۱۵ هزار نفر در آن سکونت دارند، این مشکلات موجب گلایه‌مندی بسیاری از اهالی این منطقه شده به طوری که امام جماعت مسجد مسکن مهر ۱۰۰۸ واحدی با انتقاد از وضعیت فعلی گفت:  متأسفانه ساکنان مسکن مهر با مشکلات بسیاری مواجه بوده و همواره از وضعیت موجود گلایه‌مند هستند.

حجت‌الاسلام نخعی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: هرچند نام این سایت مسکن مهر نام‌گذاری شده، اما تاکنون مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته و کسی دغدغه‌ای برای پیگیری و رفع مشکلات ساکنان این منطقه نداشته است.

وی در ادامه نداشتن فضای سبز، محیط آموزشی و عدم جمع‌آوری زباله‌ها از داخل مسکن مهر را از جمله مهمترین مشکلات موجود عنوان و مطرح کرد: هنوز برخی از واحدها نیمه‌کاره مانده و باوجود اینکه سهم خود را داده‌اند تحویل مالکان نشده است.

وی مطرح کرد: مسئولان تاکنون هیچ امکاناتی برای سایت مسکن مهر ۱۰۰۸ واحدی فراهم نکرده‌اند، اگر خانواده‌ای بخواهد فرزند خود را به مدرسه بفرستد با مشکلات بسیاری مواجه است تنها واحد آموزشی نزدیک مسکن مهر، مدرسه شاهد است که دانش آموزان عادی امکان ثبت‌نام در این مدرسه را ندارند.

وی عنوان کرد: باوجود اینکه دانش آموزان بسیاری در مسکن مهر ساکن هستند، اما متأسفانه در تمامی این سال‌ها احداث یک مدرسه در اولویت متولیان آموزشی استان خراسان نبوده است.

نخعی همچنین با گله‌مندی از شهرداری گفت: تاکنون پیگیری‌های بسیاری برای خدمات‌رسانی به مسکن مهر داشته‌ایم اما اعلام نموده‌اند، چون اداره کل راه و شهرسازی سایت مسکن مهر ۱۰۰۸ واحدی را تحویل شهرداری نداده لذا نمی‌توانند خدماتی به این منطقه ارائه دهند و تنها خدماتی که در حد بسیار محدود ارائه می‌شود جمع‌آوری زباله است.

وی گفت: اگرچه مدتی قبل برای حمل و نقل عمومی اقداماتی صورت گرفت، اما سرویس‌دهی به مسکن مهر ۱۰۰۸ واحدی تعطیل شده امیدواریم در این خصوص اقدامات لازم صورت گیرد.

نخعی در ادامه با گلایه‌مندی از وضعیت امنیت مسکن مهر بیان کرد: متأسفانه در زمینه تأمین امنیت مسکن مهر ۱۰۰۸ واحدی مشکل جدی داریم و اگر اهالی این منطقه توان اقتصادی داشتند حتی یک روز هم حاضر به زندگی در این منطقه نبودند.

وی اظهار کرد: متأسفانه افراد غریبه بسیاری در واحدهای مسکونی رفت و آمد دارند که برای خودشان واحدی اجاره کرده‌اند وقتی هم درخواست پیگیری داریم کسی جوابگو نیست در حال حاضر خود پایگاه بسیج خواهران و برادران سایت مسکن مهر پیگیر ایجاد امنیت هستند.

نخعی نبود اماکن فرهنگی را از دیگر کمبودهای مسکن مهر ۱۰۰۸ واحدی دانست و گفت: اگر چه در ابتدا حتی یک مسجد و نمازخانه نداشتیم و مجبور بودیم نماز جماعت را در یکی از پارکینگ‌ها اقامه کنیم اما با پیگیری‌هایی که صورت گرفت انباری را به ما دادند.

مشکلات مادری با دو فرزند معلول

هرمزگان/ پیگیری نامگذاری یکی از خیابان ها یا میادین شهرهای استان به نام (مهندس)
بیشتر...

در ادامه یکی از مادران ساکن در مسکن مهر ۱۰۰۸ واحدی که دو فرزند معلول جسمی حرکتی و کم بینا دارد با گلایه از وضعیت اسفبار موجود به ایسنا گفت: یکی از فرزندانم را مجبورم با ویلچر بیرون ببرم اما چون بخشی از مسکن مهر آسفالت نیست با سختی‌های بسیاری مواجه هستم و باید از روی سنگ‌ها حرکت دهم که بارها می‌خواستیم به زمین بخوریم.

وی که در گوشه‌ای نشسته بود و با دیگر همسایه‌ها مشغول پاک کردن گل‌های زعفران بود، افزود: اگر چه در مقابل سایت مسکن مهر بلوار و پارک خطی سید مرتضی قرار دارد اما به دلیل شلوغی بسیار این جاده اصلاً نمی‌توانم دختران معلولم را عبور دهم و به این پارک ببرم حتی جایی برای عبور ویلچر پیش بینی نشده است.

پنجاهی مطرح کرد: متأسفانه قبل از تمامی انتخابات‌ها، افراد بسیاری به میان ساکنان مسکن مهر ۱۰۰۸ واحدی آمدند و قول رفع تمامی مشکلات را دادند اما پس از پایان انتخابات حتی گذرشان هم به این منطقه نیفتاد.

وعده‌هایی که عملی نشد

در مسکن مهر کاشمر ۳۰۰۰ خانوار با ۱۵ هزار نفر جمعیت ساکن هستند، محیط فعلی مسکن مهر برای سکونت مناسب نیست و مشکلات بسیاری دارد. مسکن مهر، بلوار و معابر مناسبی ندارد و شرکت‌ها نیز به صورت جزیره‌ای فقط مقابل فاز مسکونی خود را آسفالت کرده‌اند در صورتی که آماده‌سازی معابر، بلوارها و حاشیه‌ها نیز با شرکت‌ها بوده است.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی در همین خصوص در گفت و گویی با بیان اینکه بدقولی بهترین راهی است که مردم را می‌توان نسبت به نظام و حاکمیت ناراضی کنیم، گفت: باوجود تمامی قول‌هایی که تاکنون برای رفع مشکلات مسکن مهر ۱۰۰۸ واحدی داده شده اما به هیچ کدام عمل نشده است.

حجت‌الاسلام جواد نیک‌بین اظهار کرد: هر چند بارها برای رفع مشکلات مصوباتی داشته‌ایم، اما هیچ‌گاه برای اجرا امضا نمی‌شد و تنها روی کاغذ باقی می‌ماند، البته برخی مشکلات مربوط به شرکت‌های تعاونی است که پول را از اعضا گرفته‌اند ولی به تعهداتشان عمل نکرده‌اند.

وی در ادامه از واگذاری بخشی از مسکن مهر ۱۰۰۸ واحدی به شهرداری خبر داد و مطرح کرد: با توجه به مشکلات موجود برای بخشی که مربوط به اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری می‌شود مصوباتی تنظیم و به صورت مکتوب به امضا رسید.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: باوجود اینکه متولی مسکن مهر راه و شهرسازی است، اما تاکنون اقدامی برای رفع مشکلات صورت نگرفته اما بر اساس توافقنامه‌ای که اخیراً به امضا رسید شهرداری کاشمر خدمات‌دهی خود را به صورت فاز به فاز آغاز نموده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس این توافقنامه معابر برای آسفالت تحویل شهرداری شده است، تصریح کرد: برخی طلبکاری‌هایی را شهرداری از مسکن و شهرسازی دارد که با تهاتر و یا با ارائه صورت وضعیت طلب خود را دریافت خواهند نمود که در این خصوص اقدامات لازم انجام می‌شود.

نیک‌بین در ادامه از پیش‌بینی حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت واحد آموزشی در مسکن مهر ۱۰۰۸ واحدی خبر داد و افزود: تلاش می‌شود با تخصیص اعتبار اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان خراسان رضوی  این مهم را به سرانجام برساند.

وی همچنین بیان کرد: متأسفانه برخی اعضاء اصلی سهم خود را در همان ابتدا به تعاونی نداده‌اند و این موجب شده آسانسوری که قرار بود به ۲۰ میلیون راه‌اندازی شود اکنون با ۱۰۰ میلیون تومان هم نتوان کاری کرد و این موجب بروز مشکلاتی شده است.

نشست مشترک مهندس علی اکبر رمضانی و مجید الهی راد مدیر کل کمیته امداد امام (ره )
بیشتر...

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در هر بلوک ۱۶ واحد احداث شده است، افزود: چون برخی واحدها سهم خود را نداده‌اند مشکلاتی به وجود آمده اما این ارتباطی با فرماندار، نماینده و شهردار ندارد خود ساکنان و پیمانکار باید با هم مشکلات را رفع کنند.

وی اظهار کرد: باید با ورود دستگاه قضا با پیمانکاری که پول را گرفته و در قبال آن به تعهدات خود عمل نکرده و یا ساکنانی که سهم خود را نداده و موجب بروز مشکلاتی شده، برخورد شود.

دستگاه‌های متولی بی‌توجه به انجام تعهدات

متأسفانه از نظر خدمات زیربنایی و روبنایی دستگاه‌های متولی و مرتبط با مسائل فرهنگی از جمله اداره کل نوسازی مدارس و شهرداری تاکنون تعهدات خود را انجام نداده‌اند، سرپرست معاونت مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی در گفت‌وگویی با ایسنا بیان کرد: در راستای رفع مشکلات و برای آماده‌سازی معابر، سایت مذکور تحویل شهرداری شده و موظف هستند تا خدماتی را که طبق قانون مرتبط با آن‌ها است، انجام دهند.

محمدعلی منصوری  تصریح کرد: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که به امضاء رسیده مقرر شده آسفالت و بهسازی معابر به مرور توسط شهرداری انجام شود و اداره کل راه و شهرسازی استان هم به تعهدات خود در قبال شهرداری عمل نماید.

منصوری نبود واحد آموزشی را یکی از مشکلات اصلی و زیربنایی ساکنان مسکن مهر دانست و گفت: باوجود اینکه زمین تحویل اداره کل نوسازی مدارس شده، اما تاکنون چون اعتباری نداشته‌اند اقدام مؤثری انجام نشده البته بر اساس گفته نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای احداث مدرسه تأمین شده است.

وی اظهار کرد: اولویت با بهسازی معابر است که توسط شهرداری شروع می‌شود همچنین خدمات دیگری مانند جمع‌آوری زباله، بهسازی معابر و اجرای فضای سبز را شهرداری انجام خواهد داد.

شروط شهرداری برای آسفالت مسکن مهر

اما در خصوص اینکه مشکلات مسکن مهر کی پایان خواهد یافت، سرپرست شهرداری کاشمر به ایسنا گفت: ابتدا باید برداشت‌ها را انجام دهیم و با توجه به قیری که تخصیص می‌یابد آسفالت را شروع می‌کنیم.

حسین گنجی افزود: ساکنان مسکن مهر نباید انتظار داشته باشند، بلافاصله پس از امضا توافقنامه و صورت‌جلسه شهرداری وارد کار شود و آسفالت کند.

وی تصریح کرد: مشکلات مسکن مهر به مرور رفع خواهد شد، به گونه‌ای نیست که طی مدت یک هفته تمام مسکن مهر آسفالت شود زیرا تاکنون مسکن مهر تحویل ما نبوده به همین دلیل نمی‌توانستیم خدماتی را به ساکنین ارائه دهیم.

سرپرست شهرداری کاشمر با اعلام اینکه فعلاً اولویت با بهسازی معابر است و به فضای سبز وارد نخواهیم داشت، اظهار کرد: برای حمل و نقل به مسکن مهر که از دیگر گلایه‌ها بود هماهنگی لازم به عمل می‌آید تا اتوبوس‌ها به داخل مسکن مهر بیایند.

البته امید می‌رود که تمامی قول و قرارهای مسئولان یک مانور تبلیغاتی دیگر برای دلخوشی ساکنان مسکن مهر ۱۰۰۸ واحدی که سال‌هاست با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند نباشد و هر چه زودتر شاهد پایان مشکلات و گلایه‌های مردم از بی‌توجهی متولیان به این منطقه باشیم.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=36707
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : ایسنا
 • 17 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.