• امروز : سه شنبه - ۱۴ تیر - ۱۴۰۱
 • برابر با : 6 - ذو الحجة - 1443
 • برابر با : Tuesday - 5 July - 2022
1

مستاجران؛ خانه به دوشان یک ساله

 • کد خبر : 47064
 • ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۹:۳۳
مستاجران؛ خانه به دوشان یک ساله
 این روزها با شروع فصل جابجایی حال مستاجران چندان خوب نیست و با شنیدن قیمت رهن و اجاره حیرت زده می‌شوند، مستاجرانی که یا باید با قیمت‌های گزاف و سرسام‌آور اجاره‌بها بسازند یا شاهد ریختن اسباب و اثاثیه خود در خیابان‌ها باشند.

اجاره‌بهای مسکن پابه‌پای گرانی مسکن تخته گاز پیش می‌رود و هرساله مستاجران با پیشنهادهای سرسام‌آور صاحبخانه‌ها روبه‌رو می‌شوند، آن‌ها مجبورند بهای هنگفتی را به عنوان اجاره‌بها به صاحبخانه‌ها پرداخت کنند، البته باید مستاجر باشی و موعد تخلیه خانه اجاره‌ای رسیده باشد تا حال و روز اجاره‌نشین‌ها را درک کنی.

همواره قیمت مسکن در شهرکرد به نسبت استان‌های همتراز بالاتر بوده است، به طوری که با کلانشهرها برابری می‌کند، متاسفانه نبود نظارت مناسب بر بازار اجاره مسکن باعث شده است که صاحبخانه‌ها هرطور بخواهند واحدهای خود را بر اساس نیاز خود قیمت‌گذاری کرده و بدون توجه به توان مالی مستاجران در برابر اجاره‌های نجومی آن‌ها را برای اجاره به مشاوران املاک بسپارند.

افزایش قیمت‌ زمین، مصالح، تجهیزات و ساخت و ساز مسکن تحت تاثیر تحریم‌ها  و نوسان نرخ ارز همه و همه در سال‌های اخیر دست به دست هم داده‌اند تا قیمت خانه به‌شکل سرسام‌آوری افزایش پیدا کند.

نظارتی بر قیمت‌گذاری خانه‌های اجاره‌ای نمی‌شود

کبیری یکی از مستاجران شهرکردی که به دنبال خانه نقلی و با اجاره مناسب برای خانواده سه نفره است، در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: دو سالی است که قرارداد را تمدید کرده‌ام و متاسفانه امسال صاحبخانه اجاره‌بهای سال گذشته را ۴۰ درصد افزایش داده است، اکنون به دنبال خانه‌ای با قیمت مناسب هستم که پیدا نکرده‌ام.

وی ضمن گلایه از قیمت بالای اجاره‌بها و نبود نظارت بر قیمت‌گذاری‌ها، گفت: مگر حقوق یک کارمند ساده در طول ماه چقدر است که باید بیش‌تر آن را صرف پرداخت اجاره کند، در حالی که باید برای سایر مخارج زندگی هم برنامه‌ریزی کنم.

کبیری بیان کرد: من از زمانی که ازدواج کردم مستاجرم و نتوانسته‌ام خانه‌ای خریداری کنم، سال‌های گذشته صاحبخانه‌ها انصاف بیشتری داشتند اما با وجود گرانی‌های بازار مسکن، صاحب خانه‌ها قیمت‌ مسکن اجاره‌ای را در دست گرفته‌اند و هرطور که مایل باشند خانه خود را قیمت‌گذاری می‌کنند، وقتی هم اعتراضی از طرف مستاجر می‌شود به راحتی می‌گویند پول نداری اجاره نکن.

زوج جوانی که به دنبال خانه برای اجاره کردن هستند، می‎گویند: اجاره‌ها به شدت بالاست و اصلا فکرش را نمی‌کردیم که خانه‌ای برای اجاره پیدا نشود یا همه مستاجران مجددا قرار داد خود را تمدید می‌کنند یا قیمت‌ها به اندازه‌ای بالاست که توان پرداخت آن برایمان مشکل است.

وضعیت آب و هوای ۹ اردیبهشت
بیشتر...

صادقی که به تازگی در شرکت خصوصی مشغول به کار شده و تشکیل خانواده داده است، گفت: برای جوانی که شغلی با حقوق کم دارد و باید علاوه بر پرداخت اجاره خانه اقساط وام را پرداخت کند، واقعا پرداخت چنین اجاره‎‌هایی مشکل است، اگر خانه‌ای با اجاره پایین در محله‌های پایین شهر پیدا می‌کردم حداقل سال اول زندگی سر در گم نبودم.

این جوان بیان کرد: هر مشاور املاکی که مراجعه می‌کنم یا می‌گویند خانه برای اجاره نیست یا آپارتمان‌هایی با متراژ پایین اما اجاره بالا را مطرح می‌کنند، همین که قیمت را می‌گویند سرم را پایین می‌اندازم و سکوت می‌کنم، فکر کنم با حقوقی که ماهیانه دریافت می‌کنم باید خارج از شهر به دنبال پیدا کردن خانه‌ای نقلی باشم که قطعا آن هم محال است.

زن میانسالی که خود سرپرست خانواده است، می‌گوید: دو سالی است که با داشتن چهار فرزند مجبور به اجاره‌نشینی شده‌ام.

او می‌گوید: متاسفانه چهار سال پیش همسرم در حادثه تصادف فوت شد و من ماندم و فرزندانم، خانه‌ای که در آن زندگی می‌کردیم را فروختیم و به جای بدهی که داشتیم، پرداخت کردیم، بعد از فوت همسرم در خانه پدری‌ام با سختی زندگی می‌کردیم، دو سالی است که با وجود تمام سختی‌ها مجبور شدم در شرکتی خدماتی مشغول به کار شوم و خانه‌ای را اجاره کنم، اما همین که قرارداد سال اول رو به اتمام بود صاحبخانه عذرم را خواست و با زبان بی‌زبانی ‌گفت خانه‌ام را نیاز دارم و به فکر پیدا کردن جایی دیگر باش.

این مستاجر شهرکردی گفت: بعد از آن شبانه‌روز به دنبال اجاره سرپناهی برای خودم و فرزندانم بودم که با قیمت مناسب خانه‌ای را پیدا کردم، البته با اصرار خود و مشاور املاک صاحبخانه راضی شد بخشی از اجاره تعیین شده را گذشت کند و قرارداد یک ساله‌ نوشته شد، اما اکنون سه ماه دیگر از زمان قرارداد باقی مانده که صاحبخانه قصد فروش ملک را دارد و مجبورم خانه را تخلیه کنم.

او بیان کرد: متاسفانه خانه‌هایی که اجاره‌بهای آن پایین و  با متراژ ۱۰۰ متر باشد کم است و خانه‌هایی با اجاره‌بهای بالا پیدا می‌شود که توان پرداخت را ندارم.

خرید و فروش مسکن ملی ممنوع است
بیشتر...

زوج جوان دیگری که یک سال است ازدواج کرده‌اند، می‌گوید: همسرم دانشجو است و با باز شدن دانشگاه‌ها مجبور شدیم به شهرکرد بیاییم، به دنبال خانه‌ای برای سکونت هستیم که متاسفانه اجاره‌ها بسیار بالاست و توان پرداخت آن را ندارم.

او گفت: اصلا فکرش را نمی‌کردم در شهری کوچک همچون شهرکرد اجاره‌ها بالا باشد، سال گذشته خانه‌ای قدیمی را در یکی از شهرهای استان همجوار اجاره کردیم، صاحبخانه فرد منصفی بود و چون به تازگی تشکیل خانواده داده بودم بخشی از اجاره را  گذشت کرد.

ابراهیمی بیان کرد: از اواسط فروردین‌ماه به دنبال خانه اجاره‌ای هستم، حتی خانه‌‎ای برای اجاره از سوی مشاور املاکی در شهرکرد پیدا شد اما موقع نوشتن قرارداد صاحبخانه زیر حرفش زد و اجاره گفته شده از سوی مشاور املاک را رد کرد، هر چه اصرار کردیم قبول نکرد، حالا من ماندم و خانه‌ای برای پیدا کردن که در انتظار آن هستم، در این یک سال همیشه سوالم این بوده که چرا صاحبخانه‌ها حال مستاجران را درک نمی‌کنند، واقعا بر چه اساس قیمت‌ اجاره تعیین می‌شود.

خانه برای اجاره در شهرکرد کم است

محمد رئیسی_ رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان شهرکرد گفت: در حال حاضر خانه برای اجاره بسیار کم است و افرادی که یک سال مستاجر بوده‌اند همواره قرارداد خود را به مدت یک سال دیگر تمدید می‌کنند.

وی افزود: متاسفانه صاحبخانه‌ها بدون در نظر گرفتن شرایط افراد، خانه خود را برای اجاره به مشاوران املاک می‌سپارند که باتوجه به قیمت بالا گاهی مشاوران املاک حاضر به نوشتن قرارداد نیستند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان شهرکرد با اشاره به نبود نظارت بر اجاره‌بها، تصریح کرد: قیمت اجاره‌بها توافقی بین مستاجر و صاحبخانه است، قانونی برای اجاره‌بها وجود ندارد و همین امر موجب شده که براساس مکان ملک و افزایش تورم اجاره‌بها از سوی صاحبخانه تعیین شود.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه صاحبخانه‌ها قیمت اجاره را حتی تا ۴۰ درصد افزایش می‌دهند که پرداخت این مبلغ برای فرد مستاجر بسیار دشوار است و افراد بعد از یک سال مجبور به تخلیه خانه هستند، در صورتی که اگر قرار است قراردادی مجددا تمدید شود باید تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد اجاره‌بها افزایش یابد.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=47064
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : ایسنا
 • 32 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.