• امروز : یکشنبه - ۱۶ آذر - ۱۳۹۹
 • برابر با : 21 - ربيع ثاني - 1442
 • برابر با : Sunday - 6 December - 2020
0
مرحله نازک کاری ۲

مرحله نازک کاری و تکالیف مهندس ناظر (بخش دوم)

 • کد خبر : 5800
 • 22 آبان 1399 - 12:38
مرحله نازک کاری و تکالیف مهندس ناظر (بخش دوم)
بخش دوم از کنترلهای مهندس ناظر در مرحله نازک کاری و چگونگی نوشتن گزارشات کارشناسان رسمی دادگستری در حوادث سقوط سنگ نما

در این مبحث ، نحوه نوشتن گزارشهای مربوط به کنترلهای مرحله نازک کاری توسط ناظران معماری و هماهنگ کننده و سازه گفته می شود. در مبحث قبل در مورد نرده ها صحبت کردیم. ناظرین باید مقررات ملی ساختمان را مثل جدول ضرب بلد باشند. حتی اگر جزئیات آن را با شماره صفحه و بند حفظ نیستند ولی محتوا را باید بدانند و در دلشان جاری شده باشد. لازم نیست ناظرین همه مقررات را حفظ باشند ولی با خواندن این پرونده ها باید این مطالب مهم در روح و ضمیر ناخود آگاه و ذهن مهندس بنشیند. لذا به این آیتم ها باید حساس شد و آنها را درست فهمید.

کنترل ابعاد شیشه :

یکی از نکات مهم در مرحله نازک کاری، کنترل ابعاد شیشه هاست.
بازخوانی یک پرونده:

تابستان سال ۱۳۹۳، شمال غرب تهران، ساختمان ۸ طبقه ۱۲ واحدی، پایان کار سال ۱۳۸۸

مالک ساختمان بعد از ساخت آن، واحدها را می فروشد و ساکنان از آنها بهره برداری می کنند. در تابستان ۹۳ در واحد طبقه ۳ یک پنجره رو به خیابان که باز بوده در اثر وزش باد به هم کوبیده می شود و شیشه مجاور بازشو در اثر ضربه می شکند و روی سر زن جوانی سقوط می کند. سقوط شیشه طوری بوده که شاهرگ آن زن بریده می شود و در اثر خونریزی زیاد به کما می رود و در بیمارستان فوت می نماید. پرونده ای در داسرای کیفری بعلت تباه شدن خون انسانی بی گناه تشکیل می شود و کارشناسان دادگستری برای تعیین تقصیر مقصرین وارد می شوند.

هیئت تک نفره و سه نفره کارشناسان رسمی : نظریه هیئت تک نفره و سه نفره کارشناسان رسمی دادگستری یکسان و به شرح ذیل بود:

مهندس ناظر تک ناظره ۱۰%، صاحب واحد محل حادثه ۱۰ %، سازنده ۸۰ %

علت تقصیر ناظر:

علت تقصیر ناظر این است که در مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان آمده که شیشه پنجره هایی با ابعاد بیش از عرض ۹۰ سانتی متر و ۱٫۵ مترمربع باید ایمن و غیر ریزنده باشند در این پرونده بطور خاص اگر شیشه ها سکوریت بودند در اثر شکستن خرد می شدند و باعث کشتن نمی شدند. ابعاد شیشه شکسته شده در حادثه مذکور بیش از ابعاد مندرج در مقررات ملی ساختمان بود. ناظر باید تخلف را گزارش می کرد ولی این کار را نکرده بود. در زمان ساخت آپارتمان، اجرای مقررات مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان برای صرفه جویی انرژی و استفاده از پنجره های دوجداره (که اغلب شیشه سکوریت ایمن و ریزشونده دارند) متداول نبود و شهرداری هم پایان کار می داد.

علت تبرئه مهندس طراح معمار:

در کارشناسی سه نفره بحث شد و کارشناسان نقشه ها را بررسی کردند، اگر چه ابعاد پنجره به صراحت ذکر نشده بود ولی مهندس طراح معماری تقصیر نگرفت چون با اندازه گیری توسط اشل، مشخص گردید ابعاد رسم شده در نقشه معماری کمتر از مقدار ذکر شده در مقررات ملی ساختمان است و لذا مهندس طراح معماری تبرئه شد، اما ناظر چون به این موضوع توجه نکرده بود تقصیر گرفت. با توجه به این آسیب، لازم است مهندسان طراح معمار ابعاد شیشه ها را در نقشه ها ذکر کنند و اگر از حد مجاز بزرگتر باشد با یک فلش در کنار نقشه این متن را بنویسند که “شیشه ها باید از نوع ایمن و غیر ریزنده باشند.” ناظرین هم باید به این نکته ظریف دقت نمایند.

سنگ نما:

سنگ نما از مباحث مهم مرحله نازک کاری است که قبلا به آن اشاراتی شد و اکنون با بازخوانی تعدادی پرونده حادثه به صورت عمیق تر بحث می شود. سنگ نما از موارد حادثه خیز در زمان بهره برداری است که برای ناظر دردسرهای زیاد درست کرده است. پرونده هایی موجود است که سنگ نما در تهران و سایر شهرها در زمان بهره برداری سقوط کرده و روی سر عابر پیاده افتاده و باعث مرگ شده است.

اگر سقوط سنگ نما روی خودرو باشد خسارت مالی دارد و قابل جبران است و اما اگر روی سر انسان بیفتد دادگاه کیفری و زندان و …. به دنبال خواهد داشت. این مطالب برای ترساندن ناظر نیست بلکه واقعیاتی برای توجه بیشتر اوست.

حوادثی شش یا هفت سال بعد صدور پایان کار اتفاق افتاده و ناظر به دادگاه رفته است. واقعیات باید گفته شود تا ناظر بداند در اثر بی توجهی چه بلاهایی ممکن است بر سرش بیاید.

وقتی سنگ نما در زمان بهره برداری سقوط می کند و باعث فوت شخصی می شود در اولین اقدام پلیس، وسایل قتاله (تکه های سنگ نما) را جمع آوری می کند و به کلانتری و دادگاه و پزشکی قانونی و کارشناس رسمی دادگستری تحویل می دهد. از جانب مدعی العموم، بازپرس دادسرای کیفری بلافاصله بعد از حادثه، یک نفرکارشناس رسمی دادگستری را برای تعیین علت حادثه و مقصرین حادثه (از جمله مهندس ناظر)، مشخص می کند. کارشناس هم نسبت به تعین تقصیر و تعین تاثیر برای عوامل حادثه اقدام می نماید.

اما ناظر چه مواردی را در مورد اجرای سنگ نما باید کنترل و گزارش نماید تا بعنوان مقصرین حادثه شناخته نشود؟

پاسخ:

یکم: همه سنگها خصوصا سنگهای گرانیت (که دوغاب به خوبی به آنها نمی چسبد) حتما تک تک اسکوپ شوند.

دوم: اگر سنگی ضخامت کم دارد (که به تشخیص ناظر امکان ایجاد شیار و لقمه زدن و اسکوپ آنها نیست) بعد از سنگ کاری حتما پیچ و رولپلاک شوند.

سوم: سنگهای تراورتن و مرمریت و بعضا چینی نیاز حتمی به اسکوپ دارند. اگرچه رگه های آهک این سنگها در ترکیب با دوغاب سیمان، ملات باتارد (حرامزاده) خیلی محکمی تشکیل می دهند ولی با این حال نیاز به اسکوپ دارند. اگر سازنده و سنگ کارها این نوع سنگها را اسکوپ نکردند ناظر باید گزارش تخلف صادر کند.

چهارم: حتی اگر همه سنگها ظاهرا اسکوپ شدند باز هم باید ناظر در گزارش بنویسد “برخی سنگها اسکوپ نشده” چون ناظر واقعا در مورد تک تک سنگها نمی تواند اجرای اسکوپ را نظارت کامل نماید. لذا باید سازنده را وادار به پیچ و رولپلاک کرد.

پنجم: ماسه دوغاب پشت سنگ باید دوبار شور (عاری از خاک) باشد.

ششم: خاک پشت سنگها قبل دوغاب ریزی باید شسته شود تا مانع چسبیدن دوغاب به سنگ نشود.

هفتم: در برودت دمای هوای کمتر از ۵+ درجه سانتیگراد اقدام به دوغاب ریزی نشود، چون دوغاب یخ میزند و سنگ نما از ملات پشتش جدا می شود. لذا کار در این جبهه باید متوقف گردد. در غیر اینصورت لازم است ناظر مراتب را گزارش نماید.

اگر گزارش نازک کاری مهندس ناظر در تاریخ زمستان باشد موید اینست که سنگ کاری در هوای سرد بوده و اگر حادثه سقوط سنگ، اتفاق بیفتد کارشناسان می توانند به این خطا پی ببرند. یک کارشناس دادگستری ماهر میتواند این خطا را از روی تاریخ گزارش نازک کاری و دمای هوا در آن تاریخ ها (سایت هواشناسی) تشخیص دهد.

بطور خلاصه می توان گفت اشکالات اسکوپ و ماسه خاک دار و نشستن پشت سنگ و برودت هوا در زمان دوغاب ریزی و… باید توسط ناظر گزارش شود. در این موارد پرونده های بسیاری موجود است.

شهرداریها هم اخیرا به موضوع سنگ نما اهمیت زیادی می دهد و تا سنگهای نما، پیچ و رولپلاک نشوند ( در صورت گزارش ناظر) از صدور پایانکار خودداری می کنند.

میکروپایل چیست؟
بیشتر...

شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ساختمان هم اخیرا شکایتهای مالک و سازنده از ناظر در مورد تاکید ناظر به پیچ و رولپلاک شدن سنگ نما و منوط کردن تائید پایانکار به آنرا رد می کند و آنها را ملزم به پیچ و رولپلاک می نماید تا نظر ناظر تامین شود.

قاب دور پنجره، سر ستون، پای ستون، سنتوری، ابزارهای سینه کفتری و نیلوفری و گلویی و قاشقی و امثال آن همگی باید اسکوپ شوند و از طریق اجرای لچکی یا نبشی یا ساپورت و سایر روشها به اسکلت ساختمان وصل گردند. نصب و اجرای موارد ذکر شده، همه باید مد نظر هر دو ناظر معماری و سازه باشد.

گاهی شاسی کشی سنگ نما، از اسکلت بتنی یا فلزی ساختمان، ۱۰ الی ۲۰ سانتیمتر فاصله می گیرد تا رابیتس کاری شده و بعد سنگ نما شود. این شاسی کشی باید به خوبی و کامل به اسکلت فلزی جوش داده شود و اگر اسکلت بتنی است به صورت محکم اتصال گرفته شود. فرو کردن یک میلگرد آهنی در اسکلت بتنی بعد از سوراخ کردن با هیلتی، بدون استفاده از چسب اپوکسی و سپس جوش دادن آن میلگرد به شاسی کشی ها اصلا قابل قبول نیست. باید میلگردها را با چسب اپوکسی اتصال دهند و یا اساسا به جای میلگرد از رول بولت استفاده کنند.

سنگ نما همراه با دوغاب، رابیتس، اسکوپ، پنجره ها و شیشه ها وزن زیادی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم در هر مترمربع به شاسی کشی ها وارد میکند که در حد تحمل میلگرد بدون چسب اپوکسی نیست.

کنترل موارد مذکور برعهده ناظر سازه است و درصورت مشاهده تخلف باید گزارش نماید. ناظر سازه به محض مشاهده تخلف باید در گزارش خود ذکر کند که “اتصال شاسی کشی به سازه، فاقد استحکام لازم است.” حتی اگر شهرداری به این گزارش توجه نکند یا سازنده این اشکال را رفع ننماید، ناظر باید به مالک/ سازنده برای رفع اشکال، دستور کتبی بدهد و در گزارش مرحله نازک کاری هم وجود اشکال را به شهرداری اعلام کند.

ضامن حوادث سنگ نما :

در حوادث سنگ نما عواملی که معمولا ضامن حادثه هستند عبارت است از: سازنده، مجری ذی صلاح، ناظر، مدیر آپارتمان.

اولین نفری که به کلانتری احضار می شود مدیر آپارتمان همان کسی که پول شارژ از واحدها جمع آوری می کند، است (چه مرد باشد چه زن). گاهی ممکن است کسی که اقدام به جمع آوری پول شارژ میکند مدعی شود که مدیر نیست و فقط پول شارژ جمع می کند که این جمله رافع مسئولیت نیست چون از تمام واحدها پرسیده میشود که چه کسی مدیر آپارتمان است؟

از آنجا که نما یک فضای مشترک محسوب می شود از وظایف مدیر آپارتمان، نگهداری فضای مشترک است در قانون تملک آپارتمانها مصوب ۱۳۴۳ و آیین نامه اجرایی مصوب ۱۳۴۷، تمام مسئولیتها و مناقشات مدیر آپارتمان مفصلا ذکر شده و خلا قانونی وجود ندارد.

مدیر آپارتمان باید به سنگینی مسئولیتش آگاه باشد و از محل پول شارژ، بیمه مسئولیت مدیریت آپارتمان تهیه نماید تا اگر هنگام وقوع حادثه از جمله سقوط سنگ نما، برق گرفتگی، سقوط آسانسور، تعمیر آسانسور و … بعنوان مقصر شناخته شد، بیمه، پول خسارت و دیه را بپردازد. در یک حادثه آسانسور پسر بچه ای در آسانسور گیر می کند و شیشه مقابل آسانسور را می شکند تا از آن خارج شود در این لحظه شخصی در یکی از طبقات دکمه آسانسور را میزند و آسانسور شروع به حرکت کرده و پای پسر بچه قطع می شود. در این حادثه مدیر آپارتمان سهم تقصیر گرفت و دیه داد.

رویه قضایی مربوط به شکایتهای حادثه سقوط سنگ نما :

رویه قضایی مربوط به شکایتهای حادثه سقوط سنگ نما در دادسرای کیفری به این شکل است که بازپرس پرونده، از نظر مشورتی کارشناسان رسمی دادگستری (هیئت یک نفره و سپس ۳ یا ۵ یا ۷ نفره ) برای تعیین علت حادثه و درصد تقصیر مقصرین بهره می برد. سپس نسبت به صدور کیفر خواست اقدام می کند و بعد پرونده به دادگاه کیفری بدوی ارجاع می شود و اگر اعتراضی وجود داشته باشد پرونده به دادگاه تجدید نظر خواهد رفت.

نکات مورد توجه کارشناسان دادگستری (وحدت رویه):

اول: اگر کارشناس تشخیص داد لق بودن سنگ نما قبل از حادثه با چشم قابل مشاهده بوده آنگاه مدیر آپارتمان، از مقصرین و ضامنین جدی است با حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد تقصیر.

دوم: اگر چند ماه قبل از وقوع حادثه در چند نوبت دیگر هم سنگ نما سقوط کرده باشد و با مشاهدات کارشناس و شهادت ساکنان ساختمان این موضوع ثابت شود آنگاه تقصیر مدیر آپارتمان به ۵۰ تا ۶۰ درصد می رسد چون احتمال خطر را می دانست و جلوگیری نکرده بود.

سوم: اگر ساکن یکی از واحدها در سقوط سنگ نما دخالت داشته باشد (مثلا میخ بلندی از سمت داخل خانه به دیوار بکوبد و سنگ نما را لق کند) و این لق شدن از بیرون قابل مشاهده باشد آنگاه، هم صاحب آن واحد و هم مدیر آپارتمان جزء مقصرین هستند.

پرونده هایی مربوط به سقوط سنگ نما

تهران، خیابان ابوذر، سال ۹۳ ، سنگ نما قبل از حادثه هم سقوط کرده بود، ۶۰% تقصیر مدیر آپارتمان.

تهران، خیابان دولت آباد، سنگ نما قبل از حادثه چهار بار سقوط کرده بود، ۶۰% تقصیر مدیر آپارتمان.

در حادثه خیابان ابوذر علیرغم این که مدیر آپارتمان قبل از حادثه به ساکنان گفته بود سنگها را پیچ و رولپلاک کنیم ولی بقیه صاحبان واحدها همکاری نکردند، اما مدیر آپارتمان همچنان مقصر شناخته شد.

در مورد لقی سنگ نما باید مدیر آپارتمان برای پیچ و رولپلاک کردن اقدام کند. حتی اگر ساکنان آپارتمان پول ندادند مدیر شخصا از جیب خودش خرج کند و مبلغ هزینه ها را بعدا از سایر مالکین بگیرد یا علیه آنها طرح شکایت نماید چون در صورت بروز حادثه، ابتدا مدیر آپارتمان مقصر می شود.

اگر کسی از ساکنان آپارتمان، پول شارژ ندهد، مدیون است از نوع دیون ممتازه، شبیه دیون مهریه. یعنی برای گرفتن این دین مدیر آپارتمان می تواند شکایت کند و رای دادگاه را بگیرد و امین اموال با تصرف اموال فرد مدیون بعنوان مثال فرش و تلوزیون و …. و فروش آنها پول شارژ را به مدیر بدهد. در اینصورت فرد مدیون میبایست دین خود را به حساب دادگاه واریز نماید.

تبصره ذیل ماده ۱۰ مکرر قانون تملک آپارتمان ها* می گوید: تا دو برابر مبلغ دین را می توان از مدیون گرفت به شرط این که در دادخواستی که از طرف خواهان (مدیر آپارتمان) ارائه می شود، درخواست دو برابر قید شود. در غیر اینصورت دادگاه اهمیتی به آن نخواهد داد.

مسئولیت مدیر آپارتمان

بازخوانی سه پرونده (مسئولیت مدیر آپارتمان)

تهران، خیابان میرداماد، حادثه سال ۱۳۸۷، سقوط و فوت یک نظافتچی
نظافتچی با دستور مدیر آپارتمان برای تمیز کردن شیشه های پاگرد از سمت بیرون در خانه تکانی عید، روی لبه پنجره می نشیند و از طبقه هفتم سقوط می کند و می میرد.

نظریه کارشناس دادگستری:

مدیر آپارتمان ۲۰% تقصیر، چون آمره بود.

متوفی ۴۰% تقصیر، چون بی احتیاطی کرده جاگیری مناسب برای تمیز کردن شیشه ها نکرده بود از طرفی از وسایل ایمنی استفاده ننموده بود.

شرکت خدمات نظافت ۴۰ % تقصیر، چون کارفرمای نظافتچی بود و کمربند ایمنی به او نداده بود.

جهل به قانون رافع مسئولیت نیست

نقشه کشی ساختمان چه مراحلی دارد؟
بیشتر...

تهران، خیابان سهروردی، سال ۱۳۹۰، برق گرفتگی و فوت یک نظافتچی
نظافتچی با دمپایی مرطوب روی کف خیس راهرو ورودی آپارتمان که روی دیوار سمت راست آن سیمهای لخت برق از کنتور آویزان بود، در حال کار بود که شقیقه سرش به سیم لخت میخورد و دچار شوک برقی می شود و حدود ده دقیقه در حالت نیمه جان تا آمدن اورژانس روی زمین می ماند و بعد می میرد.

در پزشکی قانونی (۵ بار بررسی پرونده در مدت ۱٫۵ سال ) ابتدا علت را سکته مغزی ناشی از تومور مغزی اعلام می کنند. بعدا نظریه ای داده میشود با این موضوع که این تومور هنگام شوک برقی فعال شده وگرنه در حال عادی فعال نمی شد.

نظریه کارشناسی ۵ نفره:

در این پرونده هیچ شخصی از ساکنان آپارتمان به عنوان مدیر مشخص نشد و ساکنین آپارتمان اظهار کردند که مدیر آپارتمان، ندارند. بنابراین بازپرس پرونده، مالکین تمام پنج واحد را احضار کرد و پرسید: پول شارژ توسط چه کسی جمع آوری می شود؟ همه به اتفاق پیرزن ۸۰ ساله ای را نشان دادند که در زمان حادثه ایشان مسئول جمع آوری پول شارژ بوده، پیرزن ۸۰ ساله در دادگاه اینگونه پاسخ میدهد که فقط مسئول جمع اوری پول شارژ است و پیرزن ۷۵ ساله دیگری مسئول پیگیری تعمیرات آپارتمان می باشد علاوه بر آن مدعی میشوند که پیرزن دیگری هم مسئول تماس با نظافتچی بوده، لذا هر سه نفر که مشترکا کارهای آپارتمان را پیگیری میکردند مقصر شناخته شدند.

۲۰% تقصیر، شخص متوفی به علت بی احتیاطی.

۲۰% تقصیر پیرزن هشتاد ساله ای که از دو ماه قبل پول شارژ جمع میکرد.

۳۰% تقصیر پیرزن ۷۵ ساله ای که تعمیرات اساسی برق و موتورخانه را پیگیری می کرد.

۳۰% تقصیر پیرزن دیگری که نظافتچی را برای نظافت فرا میخواند.

 

(۳) تهران، خیابان اسکندری،

ساکن یک واحد مسکونی، سه ماه قبل از حادثه برای نصب قاب عکسی، بجای استفاده از پیچ و رولپلاک کوچک از سمت داخل، میخ بلندی به دیوار زده و این امر باعث شده که تعدادی از سنگهای نما از بیرون لق شود. این لقی از بیرون قابل مشاهده و تشخیص بود بنابراین علاوه بر ایشان، مدیر آپارتمان هم مقصر شناخته شد چون به این لقی توجه نکرده بود. سازنده و ناظر ساختمان هم مقصر شدند چون سنگهای نما اسکوپ نشده بودند.

عمر مفید ساختمان و مسئولیت های شهرداری:

سوال: عمر مفید ساختمان چقدر است؟

پاسخ این پرسش معلوم نیست. این پرسش معنی هم ندارد. اگر بعنوان مثال گفته شود عمر یک ساختمان ۲۰ سال است آیا به این معنی است که در واپسین ماههای سال نوزدهم هنوز عمر مفید دارد؟ در نتیجه نمیتوان مرز مشخصی برای عمر مفید یک ساختمان تعیین کرد.

عمر مفید بستگی به نظریه کارشناس دادگستری و قاضی دارد. ممکن است در یک حادثه سقوط سنگ نما کارشناس تشخیص دهد که این سقوط به علت فرسودگی ساختمان قدیمی بوده و یا عدم نگهداری در زمان بهره برداری بوده و ربطی به زمان ساخت و ناظر و سازنده ندارد.

مدیر آپارتمان یا هر یک از ساکنان و یا ناظر ساختمان (حتی بعد صدور پایانکار) می توانند لقی سنگ نما را کتبا یا تماس با سامانه ۱۳۷ به شهرداری گزارش دهند یا اظهار نامه قضایی ارسال نمایند و شهرداری طبق بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها** باید “از خسارتهایی که از ساختمانها ممکن است برای شهروندان پیش بیاید جلوگیری کند.”

حتی اگر کسی وجود گلدان روی لبه جان پناه بالکن یک ساختمان را به شهرداری گزارش دهد، شهرداری موظف است اقدام پیشگیرانه نماید. اگر در اثر سقوط این گلدان به کسی آسیبی وارد شود و شهرداری از قبل مطلع شده باشد و اقدامی نکرده باشد، مقصر شناخته خواهد شد.

ناظرین ساختمان در حوادث سنگ نما در زمان بهره برداری اغلب مقصر شناخته می شوند و تا کنون پرونده ای وجود نداشته که کارشناس رسمی دادگستری، سقوط سنگ نما را به فرسودگی و عمر مفید ساختمان ربط داده باشد. اما اگر ناظرین در گزارش خود نوشته باشند: بعضی سنگهای نما اسکوپ نشده و بدینوسیله پیگیری کنند تا سنگها توسط سازنده پیج و رولپلاک شود میتوانند تا حدودی خود را در برابر این معضل مصون نمایند.

بازخوانی یک پرونده: (سقوط سنگ نما)

تهران، ساختمان ۱۲ واحدی مشارکت در ساخت (۷ واحد صاحب زمین + ۵ واحد سازنده)، پایانکار سال ۱۳۸۷، حادثه سقوط سنگ نما در سال ۱۳۹۴ در زمان بهره برداری و منجر به فوت عابر پیاده شده بود.

نظریه کارشناسی یک نفره: تقصیر ناظر ۱۰%، مدیر آپارتمان ۲۰%، سازنده ۷۰%

نظریه کارشناسی سه نفره: پس از اعتراض به نظریه کارشناسی یک نفره توسط سازنده دلایلی اقامه می شود از جمله:

الف) صاحب زمین با یک فرد دیپلمه قرارداد ساخت بسته که میبایست طبق قانون از یک شخص صاحب صلاحیت استفاده می کرد بنابراین در این حادثه صاحب زمین هم مقصر است و از سهم سازنده میبایست کاسته شود،

ب) پیمانکاری بعنوان سنگ کار وجود داشت که سازنده با او قرارداد پیمانکاری بسته بود (این قراردادها بسیار مهم است و سازنده ها باید آن را همیشه حفظ کنند همچنین در متن قرارداد، الزام به اسکوپ کردن تمام سنگها بطور صحیح صراحتا ذکر گردد.) خوشبختانه در این پرونده، سازنده این موضوع را در قرارداد لحاظ کرده بود و قسمتی از تقصیر سازنده به پیمانکار نما کار منتقل شد.

نظریه کارشناسی ۳ نفره: تقصیر ناظر ۱۰%، مدیر آپارتمان ۲۰%، سازنده ۳۰%، سنگ کار ۳۰%، صاحب زمین ۱۰%

مالک زمین مقصرشد چون با سازنده یا مجری ذی صلاح قرارداد مشارکت ساخت نبسته بود.

سنگ کار مقصر شد چون طبق قرارداد می بایست سنگها را بطور صحیح اسکوپ می کرد که این کار را نکرده بود.

ناظر مقصر شد چون اسکوپ نکردن سنگ ها را گزارش نکرده بود ولی ایشان دارای بیمه مسئولیت از شرکت بیمه داشت که خسارت از آن طریق پرداخت شد.

حواشی این پرونده :

استاد سنگ کار (پیمانکار اجرای نما) پس از اینکه متوجه قصور خود شد، متواری گشت و قاضی دادگاه بدوی اظهار داشت که سازنده موظف به تحویل ایشان به دادگاه می باشد چون پیمانکاران زیر مجموعه اکیپ اجرایی سازنده هستند در غیر اینصورت سهم تقصیر پیمانکار مجددا به سازنده انتقال میابد. سازنده، سنگ کار را به لطایف الحیلی پیدا کرد. (در این گونه موارد باید با پیدا کردن آدرس فرزندان مقصر فراری یا با کمین نشستن در اطراف منزلش یا منزل بستگانش به هر نحو که شده او را یافت). این موضوع در پرونده مرگ خاموش خیابان جنت آباد هم اتفاق افتاد و سهم تقصیر شخصی که متواری شده و جزء مجموعه عوامل سازنده بود به سازنده منتقل شد.

در این پرونده مدیر آپارتمان (که یک خانم بود) مدعی شد که مدیر نیست و صورتجلسه تعیین مدیر هم وجود ندارد. در کارشناسی یک نفره تمام مالکین واحدها مقصر ( بعنوان مدیریت آپارتمان) شناخنه شدند اما در کارشناسی سه نفره بعضی مالکین اعتراض کردند که واحدهای خود را اجاره داده اند و این آپارتمان دارای مدیر است در نتیجه کارشناسان از طریق شهود اقدام نمودند به این ترتیب که هشت نفر از ساکنین علیه مدیر آپارتمان و سه نفر به نفع او شهادت دادند. نهایتا شهادت اکثریت پذیرفته شد.

نکته: اگر آپارتمان مدیر نداشته باشد تقصیر بین تمام ساکنان به طور مساوی تقسیم خواهد شد.

 

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=5800
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : irelen
 • 24 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.