• امروز : جمعه - ۷ آذر - ۱۳۹۹
 • برابر با : 12 - ربيع ثاني - 1442
 • برابر با : Friday - 27 November - 2020
0
اتمام عملیات ساختمانی ۱

مرحله اتمام عملیات ساختمانی و تکالیف مهندس ناظر (بخش اول)

 • کد خبر : 6634
 • 28 آبان 1399 - 11:16
مرحله اتمام عملیات ساختمانی و تکالیف مهندس ناظر (بخش اول)
موعد دادن گزارش اتمام عملیات

مطلب مهمی که در گزارش اتمام عملیات وجود دارد این است که ناظر نباید به راحتی گزارش اتمام عملیات صادر کند، توصیه می شود گزارشات همچنان در مرحله نازک کاری باقی بماند و بعد از پایان عملیات اجرایی و در خواست مالک از ناظر مبنی بر ارائه برگ سبز پایانکار، از مالک سوال شود که آیا استاندارد آسانسور گرفته شده است؟ و تا زمانیکه این استاندارد اخذ نشود گزارش اتمام عملیات صادر نخواهد شد .

موضوع بعدی تائیدیه ناظر گاز است. تائیدیه ناظر گاز و برق برای تک ناظره­ ها بعنوان سندی جهت صدور تائیدیه پاینکار، میبایستی توسط مالک ارائه گردد و اگر ساختمان چهار ناظره باشد باید هر کدام از ناظرین جداگانه گزارش بدون خلاف اتمام عملیات را به ناظر هماهنگ کننده ارائه کنند وقتی کنتور گاز و برق و آب وصل شد بررسی صدور برگ سبز پایانکار بلامانع است

توصیه می شود موارد تائیدی با فاصله زمانی و مرحله به مرحله از مالک درخواست شود، بعد از آن مالک برای دریافت پایانکار، می بایست از دفتر خدمات الکترونیک (در استان تهران) تقاضای مامور بازدید کند (شهرستانها مامور بازدید شهرداری). اگر چنانچه مالک اصرار به دریافت تائیدیه برگ سبز پایانکار قبل از بازدید مامور داشت در اینصورت به مالک گفته شود مواردی وجود دارد که برای صدور پایانکار نیاز به نظر مامور بازدید است این موارد ممکن است از دید ناظر مغفول بماند. از جمله این موارد می توان به درب بازشوی آسانسور اشاره کرد که باید در محل پاگرد باز شود که گاهی این درب به پارکینگ باز می شود و یا سنگ تزئینی دور درب آدم ­رو، دارای پیش آمدگی بیش از مقدار مندرج در ضوابط شهرسازی می باشد که ناظر متوجه آن نشده است، پرونده ­هایی در این خصوص موجود است که ناظر بخاطر آن به شورای انتظامی احضار شده. گاهی نظر مامور بازدید در مورد شیب رمپ اینست که شیب آن بالای ۲۰ درصد است و یا نور اتاق خواب غیرمستقیم است یا در پرونده­ای دیگر مامور بازدید در گزارش خود عنوان کرده فضای سبز در پشت بام رعایت نشده و یا موارد مشابه دیگر.

بدیهی ترین کتاب هایی که مهندسین عمران حتما باید بخوانند
بیشتر...

بنابراین لازم است ناظرین قبل از صدور تائیدیه برگ سبز پایانکار نظر مامور بازدید را جویا شده و آنرا در گزارشات خود اعمال کنند.

پس از آنکه مامور بازدید معرفی شد و از ملک بازدید کرد، مهندس ناظر به اتفاق مالک نزد مامور بازدید رفته و گزارش مامور بازدید را روئیت می کند، گاهی مامورین بازدید برای اینکه ناظرین را اذیت کنند گزارش خود را نشان نمی­دهند برای اینگونه موارد باید سیاست بخرج داد تا بتوان نظر مامور بازدید را جلب کرد اگر در گزارش مامور بازدید شهرداری تخلفی از ملک نوشته شده بود لازم است همان موارد به مالک تذکر داده شود تا نسبت به رفع آنها اقدام نماید بعنوان مثال اگر شیب رمپ بیشتر از ۲۰ درصد یا عرض درب ماشین رو به جای ۳٫۵ متر ،۳٫۴۰ متر اجرا شده یا درب آسانسور در نقشه به جای اینکه در پاگرد باز شود در پارکینگ باز شده و یک پارکینگ حذف گردیده و … در اینصورت به مالک گفته شود این موارد توسط مامور بازدید بعنوان تخلف ذکر شده و باید به هر طریقی این مشکلات رفع گردد (از جمله پرداخت جریمه در کمسیون ماده ۱۰۰ یا ملاقات حضوری با شهردار منطقه) و تا زمانیکه این موارد رفع نگردیده ناظر ساختمان می بایست از ارائه برگ سبز پایانکار خودداری کند.

پس لازم است ناظر در یک گزارش دیگر نازک کاری تخلفات ذکر شده در گزارش مامور بازدید را به شهرداری ارسال کند حتی اگر در گزارش مامور بازدید نوشته شود صندوق پستی وجود ندارد.

بعد از اینکه مالک موارد مذکو را رفع نمود، ناظر بایستی نزد مامور بازدید رفته و پرونده را در سیستم شهرداری ملاحظه نماید در صورتیکه موارد گزارش شده رفع شده بود، گزارش اتمام عملیات بدون خلاف به مالک داده شود.

حق الزحمه تمدید قرارداد نظارت:

بعد از اینکه گزارش اتمام عملیات داده شد مالک تقاضای برگ سبز پایانکار می­کند، توصیه می گردد تا زمانیکه مالک تسویه حساب مالی با ناظر نکرده است این برگ سبز صادر نشود

در تهران بابت حق الزحمه نظارت فیشی صادر می­شود که مالک باید به سازمان رفته و مبلغ آنرا به حساب سازمان واریز کند. در استان تهران ناظرین میبایستی قبل از اتمام مدت قرارداد نظارت و قبل از ثبت گزارش اتمام عملیات در سایت سازمان شماره پرونده را وارد کرده و تمدید قرارداد نظارت را اعلام کنند

تاخیر در برگزاری انتخابات هیات‌رییسه سازمان نظام مهندسی تخلف انتظامی است
بیشتر...

وقتی گزارش اتمام عملیات بدون خلاف توسط ناظر صادر می­شود به این معنی است که ساختمان شایسته دریافت برگ سبز پایانکار است و اگر مالک حق الزحمه ناظر را در دوران بعد از مدت قرارداد پرداخت نکرده باشد ناظر می تواند از تائید برگ سبز پایانکار خودداری کرده و گروکشی نماید اما نکته ای وجود دارد و آن اینست که بسیاری از مالکین در شورای انتظامی علیه ناظر شکایت می­کنند با این عنوان که ناظر برگ سبز پایانکار را منوط به تسویه حساب مالی کرده است در اینصورت شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ادعای ناظر را بر عدم تائید برگ سبز پایانکار نمی پذیرد و این اقدام ناظر را تخلف انتظامی دانسته و او را به مدت حداقل سه ماه محروم از استفاده پروانه اشتغال مهندسی می کند. فقط در حالتی شورای انتظامی مالک را موظف به پرداخت حق­ الزحمه ناظرین می نماید که ناظرین قبل از پایان مدت قرارداد طی نامه ای به سازمان، اتمام قرارداد مالی با مالک را اعلام کرده تا سازمان نظام مهندسی مالک را موظف به تمدید قرارداد نماید اگر چنین نامه­ ای توسط ناظر نوشته شده باشد و شماره نامه توسط ایشان به شورای انتظامی ارائه گردد در این صورت مالک ملزم به پرداخت حق الزحمه تمدید قرارداد نظارت خواهد بود و اقدام ناظر جهت عدم تائید برگ سبز پایانکار قابل دفاع می باشد نامه­ ای که جهت تمدید قرارداد نظارت باید به سازمان داده شود بسیار مهم است و مالکین از این ناآگاهی ناظرین سوء استفاده می­کنند. به همین جهت در سایت سازمان نظام مهندسی تهران امکاناتی فراهم شده که این تمدید قرارداد به صورت الکترونیکی صورت گیرد که این تقاضا از طریق کارتابل ناظرین حکم همان نامه را دارد.

 

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=6634
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : irelen
 • 35 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.