• امروز : چهارشنبه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 4 - جماد أول - 1443
  • برابر با : Wednesday - 8 December - 2021
1

مابه‌التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان کی واریز می‌شود؟

  • کد خبر : 28101
  • ۱۵ تیر ۱۴۰۰ - ۹:۴۱
مابه‌التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان کی واریز می‌شود؟
مبلغ واریزی؛ ۶۰۰ هزار تا ۳ میلیون تومانما به تفاوت حقوق فروردین ماه ۱۴۰۰ بازنشستگان، بسته به سابقه و میزان واریز افراد متفاوت است، اما رقم یادشده بین ۶۰۰ هزار تا ۳ میلیون تومان است.

جمسا/ درحالی که قرار بود مابه التفاوت حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اول تیرماه واریز شود، تاکنون این مسئله محقق نشده است و سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به دلایل این تأخیر، به اعلام اینکه این مبلغ نهایت در تیرماه واریز می‌شود، اکتفا کرده است.

اما واریز این تفاوت حقوق بازنشستگان چه مسئله‌ای دارد؟

در فروردین ماه امسال با اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، حداقل حقوق یک بازنشسته با ۳۰سال خدمت و با شرط داشتن همسر و ۲ فرزند، ۴ میلیون و ۲۰۰هزار تومان اعلام شد. اما در این واریزی‌ها اشکالاتی رخ داد و حقوق برخی بازنشسته‌ها کم واریز شد. این ایراد‌ها تا حدی بود که سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد غیرحداقل بگیران (سایر سطوح دستمزدی) در اردیبهشت ماه حقوق بیشتری می‌گیرند و مابه التفاوت آن با فروردین ماه را نیز دریافت می‌کنند. اما این مابه التفاوت نه تنها در اردیبهشت ماه واریز نشد، بلکه وعده واریز آن با حقوق ماه اخیر نیز عملی نشده است. همین مسئله سبب شد برخی بازنشستگان تأمین اجتماعی با فرستادن پیامک به شهرآرا به این مسئله اعتراض کنند.

 

انتقاد بازنشستگان مشهدی از تأخیر در واریز
یک شهروند در پیامکی نوشته است: «لطفا پیگیری کنید چرا مابه التفاوت بازنشستگان تأمین اجتماعی مربوط به فروردین ماه که قرار بود تا اوایل خردادماه پرداخت شود، پرداخت نشده است.» شهروند دیگری نوشته است: «تیرماه دارد به نیمه می‌رسد، پس تفاوت حقوق فروردین ماه چه شد؟ در خبر‌ها آمده بود که آخر اردیبهشت یا اوایل خردادماه پرداخت می‌شود، پس چه شد؟ چرا این قدر وعده می‌دهید؟» بازنشسته دیگری هم نوشته است: «این بار باور کنیم که در تیرماه مابه التفاوت بازنشستگان سایر سطوح مربوط به فروردین ماه۱۴۰۰ پرداخت می‌شود؟ اینکه می‌گویم این بار باور کنیم به این دلیل است که تأمین اجتماعی وعده داده بود مابه التفاوت در خردادماه واریز می‌شود، اما نشد! امیدوارم که این بار حقیقت داشته باشد.»

 

یکی دیگر از بازنشستگان هم نوشته است: «از قرائن چنین پیداست که هنوز چیزی نشده، بعد از افزایش حق وحقوق بازنشستگان، اوضاع مالی تأمین اجتماعی خوب نیست و این سازمان به روغن سوزی افتاده و هنوز تفاوت حقوق فروردین ماه را واریز نکرده است. پرداخت بموقع حقوق بازنشسته‌ها مسئله‌ای بسیار حیاتی است و شوخی بردار نیست که بخواهید به دلیل کوتاهی‌ها در اخذ مطالبات خدای ناکرده پرداخت‌ها را در ماه‌های آینده به تعویق بیندازید.»

روزنامه‌های اقتصادی ۴ اسفند ماه ۹۹
بیشتر...

 

پیگیری واریز ما به تفاوت حقوق فروردین‌ماه ۱۴۰۰ بازنشستگان
نایب رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مشهد در گفتگو با شهرآرا با اشاره به افزایش هزینه‌های خانوار‌ها از ابتدای امسال تاکنون می‌گوید: این مسئله سبب می‌شود اهمیت واریز دقیق حقوق بازنشستگان دوچندان شود. براین اساس انتظار می‌رود سازمان تأمین اجتماعی وعده‌هایی را که درباره ترمیم حقوق این اقشار داده است، به سرعت اجرا کند.

 

رحمت ا… پورموسی با بیان اینکه بعد از همسان سازی حقوق بازنشستگان به دلیل مشکلات نرم افزاری حقوق سایر سطوح کمتر واریز شد، می‌گوید: این تفاوت حقوق بسته به سابقه و میزان واریز افراد متفاوت است. اما رقم یادشده بین ۶۰۰ هزار تا ۳ میلیون تومان است. در اردیبهشت ماه کانون بازنشستگان مشهد پیگیری این مسئله را از طریق برگزاری جلساتی با مسئولان تأمین اجتماعی کشور در دستورکار قرار داد. در آن زمان مسئولان تأکید کردند که اشتباه سیستمی روی داده است و مبلغ مابه التفاوت حقوق در خردادماه واریز می‌شود. وی ادامه می‌دهد همچنین با اصلاحات انجام شده حقوق بازنشستگان از اردیبهشت ماه اصلاح و براساس آخرین همسان سازی به حساب آن‌ها واریز شد.

پورموسی با بیان اینکه براساس محاسبات هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان برای واریز مابه التفاوت فروردین ماه بودجه نیاز است، می‌گوید: دولت موظف شده بود سال گذشته ۳۲ هزار میلیارد تومان و برای سال جدید ۸۰ هزار میلیارد تومان به همسان سازی اختصاص بدهد. متأسفانه از مجموع این ارقام فقط ۷ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان در قالب اوراق سهام در ۱۴ فروردین ماه پرداخت شده است. همین مسئله سبب شده است پرداخت مابه التفاوت با مشکل روبه رو شود.

نایب رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مشهد ادامه می‌دهد: باتوجه به محقق نشدن بودجه درنظرگرفته شده، اکنون حقوق بازنشستگان از محل واریز سهم کارفرما و کارگران درحال تأمین است و همین مسئله واریز تفاوت حقوق فروردین ماه را با مشکل روبه رو کرده است. البته مسئولان تأمین اجتماعی کشور قول داده اند که این مبلغ در تیرماه واریز شود، اما زمان دقیقی مشخص نکرده اند و ممکن است این مسئله به هفته‌های آینده هم برسد. هرچند تشکل‌های بازنشستگان اصرار می‌کنند که تفاوت حقوق باید سریع‌تر واریز شود. وی با بیان اینکه مشهد ۱۵۰ هزار بازنشسته تأمین اجتماعی دارد، می‌گوید: از این تعداد ۳۵ درصد مربوط به سایر سطوح دستمزدی هستند که هنوز تفاوت حقوق فروردین ماه آن‌ها واریز نشده است. بااین حال امیدواریم براساس وعده مسئولان، این مسئله در تیرماه محقق شود.

روزنامه‌های اقتصادی ۱۰ مهر ماه
بیشتر...

او تأکید می‌کند: اکنون بازنشستگان مشهدی اوضاع سختی دارند و بیش از ۶۵ درصد آن‌ها حداقل حقوق را دریافت می‌کنند. باتوجه به تورم ۴۳ درصدی کشور، اگر از آن‌ها حمایت نشود، معیشتشان در ماه‌های آینده به مشکلات زیادی می‌خورد. به همین دلیل انتظار داریم دولت و مجلس هرچه سریع‌تر رفع مشکلات بازنشستگان تأمین اجتماعی را در اولویت خود قرار دهند. بازنشستگان انتظار دارند دولت در قدم اول بخشی از فاصله میان حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی و لشکری و کشوری‌ها را از طریق بهبود فرایند همسان سازی بکاهد.

 

جزئیاتی از وام ضروری بازنشستگان تامین اجتماعی
پورموسی درباره وام ضروری بازنشستگان هم می‌گوید: مبلغ این وام ۷ میلیون تومان بوده و قرار است به صورت غیرحضوری ثبت نام و پرداخت شود. پس از ثبت نام متقاضیان و ارسال اطلاعات به بانک عامل، اطلاعات هویتی افراد باتوجه به قوانین و مقررات بانک عامل بررسی و در صورت داشتن شرایط لازم، پیامکی به شماره همراه اعلام شده فرد متقاضی فرستاده می‌شود. با تأیید و موافقت فرد برای دریافت وام، این مبلغ به حساب وی واریز می‌شود. وی می‌گوید: زمان دقیق ثبت نام وام ضروری برای بازنشستگان مشهدی بعدا اعلام می‌شود.

اولویت دریافت وام ضروریه بازنشستگان کسانی هستند که تاکنون وامی دریافت نکرده اند و آن دسته از مستمری بگیرانی که وام دریافت کرده اند و درحال پرداخت اقساط هستند، نمی‌توانند دوباره تقاضای دریافت وام کنند. همچنین بیماران خاص و صعب العلاج و افرادی که فرزندان آن‌ها در شرف ازدواج یا درحال جابه جایی مسکن برای اجاره نشینی هستند، با ارائه مدرک معتبر در اولویت پرداخت قرار دارند.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=28101

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.