• امروز : شنبه - ۵ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 3 - جماد أول - 1444
  • برابر با : Saturday - 26 November - 2022
2

قیمت مسکن در هفته اول آبان رشد می کند؟

  • کد خبر : 53769
  • ۰۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۶
قیمت مسکن در هفته اول آبان رشد می کند؟
قیمت مسکن در هفته آینده با افزایش همراه خواهد شد و معاملات تا حد کمی رونق می یابد، چرا که بسیاری از فروشندگان در شرایط موجود حاضر به معامله نخواهند بود.

قیمت مسکن این روز‌ها در هاله ای از ابهام قرار دارد. بازار مسکن در هفته آینده با رونق معاملات و افزایش نسبی قیمت مواجه خواهد شد.

پیش بینی قیمت مسکن در هفته اول آبان

مجتبی بیگدلی کارشناس بازار مسکن درباره تاثیرات اختلال اینترنت بر بازار مسکن گفت: اختلال در اینترنت ضرر زیادی به بازار مسکن زد.

مجتبی بیگدلی با اشاره به اختلال شدید اینترنت در هفته جاری و تاثیر آن در روند معاملات بورس یادآور شد: بخش قابل توجهی از مصالح ساختمانی در بورس عرضه می شود که این مهم به دلیل اختلالات با مشکل مواجه شد؛ بنابراین در این هفته تامین مصالح ساختمانی روند کندی داشت.

وی در ادامه افزود: بازار مصالح ساختمانی در هفته جاری دستخوش افزایش قیمت بود. به گونه ای که تنها در یک هفته با افزایش ۸۰ الی ۹۰ درصدی قیمت مصالح ساختمانی مواجه شدیم.

این کارشناس بازار مسکن در رابطه با وضعیت سرمایه گذاری در بخش مسکن گفت: طی چند ماه گذشته سرمایه گذاری بخش مسکن روند نزولی داشته و بخش عمده ای از سرمایه گذاری در این بخش به بازار‌های موازی هدایت شد و یا حتی برخی از سرمایه گذاران تا مشخص شدن شرایط بازار‌ها کناره گیری کردند.

بیگدلی در رابطه با پیش بینی قیمت مسکن در هفته آینده اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود پیش بینی می شود که قیمت مسکن در هفته آینده با افزایش همراه شود. این روند می تواند تا حدودی بازار را از رکود تورمی خارج کند.

وی افزود: با افزایش قیمت مسکن پیش بینی می شود که معاملات تا حدودی رونق بگیرد و برخی از سرمایه گذاران بار دیگر به این بازار امیدوار شوند.

بیگدلی با بیان اینکه میل به فروش مسکن در هفته آینده تا حدودی کاهش می یابد، متذکر شد: انتظار می رود در هفته آینده برخی از فروشندگان بازار را ترک کنند و منتظر رشد قیمت در این بازار باشند، بنابراین بسیاری فروشندگان پای معامله نخواهند آمد و بازدید‌ها همچنان بلاتکلیف باقی خواهد ماند.

پیشی گرفتن قیمت زمین از خانه

با توجه به شرایط حاکم بر بازار پیش بینی می شود که قیمت زمین در هفته های آتی با افزایش معناداری همراه باشد، چرا که اجرای طرح مسکن تدریجی می تواند جان تازه ای به معاملات زمین دهد؛ بنابراین تا چند هفته آینده قیمت زمین با رکورد جدیدی مواجه خواهد شد. به گونه ای که انتظار می رود آمار معاملات زمین با افزایش چشمگیری همراه شود.

باید در نظر داشت که گرانی زمین می تواند بار دیگر زمینه حضور مافیای زمین را پررنگ کند، که این روند در بازار مسکن و ساخت و ساز نیز تاثیرگذار خواهد بود؛ بنابراین انتظار می رود راهکار مناسبی برای شتاب قیمتی زمین در نظر گرفته شود، در غیر این صورت کلاف سردرگم بازار مسکن پیچیده تر خواهد شد.

تکلیف خریداران مصرفی چیست؟

طی یک ماه اخیر بسیاری از خریداران مصرفی در بازار سردرگم هستند و بخش قابل توجهی از معاملات فسخ و یا حتی بسیاری از فروشندگان به رغم فایل کردن خانه خود حاضر به فروش نشدند که این مهم در کاهش معاملات و خیز مسکن برای گرانی موثر است.

بازار مسکن این روز‌ها برای خریداران مصرفی بسیار کلافه کننده شده، به گونه ای که سطح توقع بسیاری از خریداران تقلیل یافته و حاضر هستند تا گرانی دیگر هر خانه ای را که با بودجه آن ها همخوانی دارد را خریداری کنند.

به طور کلی باید در نظر داشت که ادامه داشتن این روند می تواند متقاضیان مصرفی مسکن را از این بازار دور کند که این روند به یقین نه تنها مناسب حوزه مسکن نیست بلکه می تواند تبعات منفی اقتصادی را به دنبال داشته باشد.

گرانی مصالح ساخت و ساز را تعطیل می کند

افزایش ۸۰ الی ۹۰ درصدی قیمت مصالح ساختمانی تنها در یک هفته و تامین نکردن به موقع آن باعث شد که بسیاری از ساخت و ساز‌ها تعطیل شوند و سازندگان تا تعیین تکلیف قیمت نهایی مصالح ساختمانی دست نگه دارند. این روند می تواند ضربه مهلکی به بازار ساخت و ساز مسکن بزند.

در خاتمه باید یادآور شد که طرح های مسکنی دولت هیچ یک نتوانسته عاملی برای رونق و یا ساماندهی بازار مسکن باشد، بنابراین شاید بهتر است برای بهبود بخشیدن به وضعیت نابسامان بازار مسکن در ابتدا قوانین نخ نما شده مورد بازنگری یا تغییر قرار بگیرند، تا شاید از این وادی مسکن جان تازه ای بگیرد.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=53769
  • نویسنده : جامع مهندسان ساختمان ایران
  • ارسال توسط :
  • منبع : اقتصاد24
  • 28 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای قیمت مسکن در هفته اول آبان رشد می کند؟ بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.