• امروز : سه شنبه - ۱۱ آذر - ۱۳۹۹
 • برابر با : 16 - ربيع ثاني - 1442
 • برابر با : Tuesday - 1 December - 2020
0

قوانین بازسازی ساختمان چیست و مراحل انجام آن به چه صورت است؟

 • کد خبر : 5848
 • 23 آبان 1399 - 11:30
قوانین بازسازی ساختمان چیست و مراحل انجام آن به چه صورت است؟
اگر که قصد تعمیرات و بازسازی خانه خود را دارید، یکی از مراحل ضروری آن اقدام برای اخذ مجوز بازسازی است. اما پیش از آن بایستی بدانید که برای چه اقداماتی نیاز به مجوز نیاز دارید و چه اقداماتی بی نیاز از مجوز است. بازسازی دارای رده های مختلف است و اخذ مجوز بستگی به شدت تغییرات دارد.

قوانین بازسازی ساختمان امروزه اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند. در دنیای امروز که آپارتمان‌نشینی هر روز بیشتر از قبل گسترش می‌یابد و هر روز ساختمان‌های قدیمی بیشتری تخریب شده و به برج‌های بلند تبدیل می‌شوند، هنوز هم خانه‌های قدیمی در تمام دنیا طرفداران خودشان را دارند. بسیاری از افرادی که از گذشته تا به حال در این خانه‌ها زندگی می‌کرده‌اند، حاضر به تعویض خانه‌های خود با آپارتمان‌های نو نیستند. خیلی از افراد هم هستند که بعد از مدت‌ها آپارتمان‌نشینی خسته شده‌اند و ترجیح می‌دهند به سراغ خرید خانه‌‌های قدیمی بروند.

با تمام این صحبت‌ها، خانه‌های قدیمی هرچقدر هم که زیبا و راحت به نظر بیایند به گذشته تعلق دارند. این موضوع به این معناست که احتمالاً تأسیسات و بنای این خانه‌ها غیرقابل استفاده یا در بهترین حالت فرسوده است. در نتیجه راه‌حل حفظ چنین خانه‌هایی نوسازی و بازسازی آن‌ها است. بازسازی ساختمان بر طبق قانون، شرایط و مراحل مشخصی دارد و اگر شما قصد بازسازی خانه خود را دارید، باید قبل از هرچیز به سراغ قوانین مربوط به بازسازی ساختمان بروید. برای این منظور در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

بازسازی و نوسازی
قبل از هر چیز لازم است بدانید که بازسازی و نوسازی با هم متفاوت‌اند اما خیلی از افراد این دو اصطلاح را اشتباهاً به جای هم استفاده می‌کنند. بازسازی ساختمان به معنای انجام تعمیرات و اقدامات مرمتی روی یک بنای قدیمی است که عمر بنا را افزایش می‌دهد، اما تمام تلاش بر این است که در طی این تعمیرات کمترین میزان تغییر در ظاهر ساختمان ایجاد شود. بازسازی بنا در واقع همان فرآیندی است که بر روی بناهای تاریخی انجام شده و مانع از بین رفتن این بناها می‌شود.

در مقابل نوسازی ساختمان به معنای آن است که یک خانه یا ساختمان قدیمی را به طور کامل تعمیر کنید. در این تعمیرات احتمالاً ظاهر و باطن ساختمان تا حد زیادی تغییر خواهد کرد. در این فرآیند ممکن است تأسیسات، نمای بیرونی، نمای داخلی و نقشه داخلی خانه تغییر کند. به طور کلی هدف از نوسازی ساختمان تبدیل کردن یک بنای فرسوده به بنایی نو و زیباست، در حالی که هدف از بازسازی ساختمان افزایش پایداری آن است. در اصطلاح عرفی وقتی افراد از بازسازی خانه صحبت می‌کنند در واقع منظورشان همان نوسازی خانه است.

درخواست مجوز تعمیرات
بر طبق قوانین بازسازی ساختمان، تمام عملیات موردنظر برای بازسازی یا نوسازی ساختمان به مجوز نیاز ندارد بلکه تعدادی از اصلاحات و تعمیرات باید با تأیید شهرداری و اخذ مجوز صورت گیرد. به طور مشخص برای انجام اقدامات زیر نیازی به دریافت مجوز از شهرداری وجود ندارد:

کلیه اقدامات مربوط به تعمیر و تعویض کف‌سازی طبقات و زیرزمین
سیمان‌کاری و سفیدکاری
نقاشی
کلیه اقدامات مربوط به تعمیر و تعویض نمای ساختمان
تغییرات مربوط به محوطه و حیاط ساختمان (مثل ساخت باغچه)
احداث حوض یا استخر به شرط آن که منجر به از بین رفتن فضای پارکینگ نشود
تعمیرات مربوط به شیروانی و بام ( مثل قیرگونی و آسفالت، نصب موزاییک و…)
تعمیرات مربوط به سرویس‌های بهداشتی
تعویض در و پنجره‌ها
تعمیرات لوله‌کشی ساختمان
تعمیرات سیم کشی ساختمان
نصب کولر و شوفاژ
تخلیه و حفر چاه فاضلاب

نتايج آزمون مهندسى و كاردان هاى تجربى ٢ ماه آينده اعلام مى شود
بیشتر...

همانطور که گفته شد بر اساس قوانین بازسازی ساختمان در موارد بالا نیازی به دریافت مجوز شهرداری وجود ندارد. اما مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم به طور قطع باید با مجوز شهرداری انجام شود.

تخریب دیوارها و تیغه‌های داخلی که بار ساختمان بر آن‌ها سوار است و در صورت تخریب باعث کاهش پایداری ساختمان می‌شود.
جابجایی راه‌پله‌ها
جابجایی دیوارهای پارکینگ زمانی که منجر به از بین رفتن بخشی از فضای پارکینگ شود
جابجا کردن بخش‌هایی از ساختمان که بر طبق ضوابط شهرسازی ممنوع است
در صورتی که عملیاتی که نام بردیم بدون اخذ مجوز از شهرداری انجام شود، ساختمان مورد نظر توسط کارشناس شهرداری بررسی شده و در صورت مشخص شدن تخلف، مالک ملزم به پرداخت جریمه و در بعضی موارد تخریب قسمت‌های تغییریافته ساختمان خواهد شد.

گواهی تعمیرات و مدارک لازم بر طبق قوانین بازسازی ساختمان
بر طبق قوانین مربوط به بازسازی ساختمان مدارک لازم برای دریافت مجوز عبارت‌اند از:

اصل و کپی سند مالکیت ملک
کپی شناسنامه یا کارت ملی مالک
کپی بنچاق ملک
جوابیه بیمه
جوابیه آتش‌نشانی
تکمیل فرم درخواست مجوز تعمیرات
در صورتی که بنا در بافت فرسوده قرار گرفته باشد دریافت مجوز سازمان میراث فرهنگی نیز لازم است.

چطور بازسازی را شروع کنید؟
برای انجام فرآیند بازسازی ساختمان باید تصمیم بگیرید که خودتان می‌خواهید کار را انجام بدهید یا ترجیح می‌دهید آن را به یک پیمان‌کار بسپارید. در صورتی که قصد برون‌سپاری کار را دارید، حتماً در قرارداد بازسازی دقت کامل را به خرج دهید. بهتر است در تنظیم این قرارداد با یک مشاور مورد اعتماد مشورت کنید. شرکت‌های مهندسی زیادی در زمینه نوسازی و بازسازی ساختمان‌ فعالیت می‌کنند که می‌توانید با مراجعه به آن‌ها شرایط و تعرفه‌ها را مقایسه کرده و تصمیم معقولی بگیرید.

در قرارداد هزینه بازسازی خانه یا نوسازی خانه هم باید مانند تمام قراردادهای دیگر با ذکر ریزترین جزئیات به صورت کتبی ثبت شود. این جزئیات شامل تعیین سهم مالک و پیمانکار در تهیه تجهیزات و لوازم مورد استفاده، هزینه انجام پروژه، مدت زمان پروژه، اجرای نقشه توافق شده، دریافت مجوزهای مربوطه و… است. مهم‌ترین نکته در زمان بستن قرارداد بازسازی یا نوسازی خانه، ضمانت پروژه در مورد تکمیل کار و جبران خسارت‌ها است.

هزینه بازسازی بر طبق قوانین بازسازی ساختمان
هزینه بازسازی ساختمان شامل بخش‌های زیادی از جمله دستمزد نیروهای خدماتی و پیمان‌کار، هزینه مصالح، هزینه دریافت مجوزها و… می‌شود. در صورتی که شما بازسازی خانه خود را برون‌سپاری کنید از همان ابتدا برآوردی از هزینه‌های عملیات (با در نظر گرفتن ضریب خطای آن) به شما ارائه می‌شود. البته باید در نظر داشته باشید که در شرایط فعلی و افزایش روز به روز هزینه‌های مربوط به مصالح و غیره، این تخمین‌ها آنقدرها هم قابل اعتماد نیستند.

معرفی انواع سازه نگهبان و کاربردهای هر کدام در پایدارسازی گود
بیشتر...

در صورتی که قصد دارید خودتان اقدامات مربوط به بازسازی خانه را انجام بدهید، باید در ابتدای کار لیستی از کارها و تجهیزات لازم بنویسید و با در نظر گرفتن قیمت‌های حدودی برآوردی از هزینه‌هایتان داشته باشید. خوب است برای انجام این مرحله از یک مشاور مورد اعتماد یا فردی که در کار ساخت‌وساز است کمک بگیرید اما به حرف آن‌ها استناد نکنید و برای اطمینان بیشتر سری به بازار مصالح زده و در سایت‌های مربوطه جست‌وجو کنید.

در حال حاضر هزینه حدودی برخی عملیات لازم بازسازی یا نوسازی به شرح زیر است:

هر متر مربع گچ‌کاری بدون مصالح ۱۰ تا ۱۸ هزار تومان
اجرت نصب هر متر مربع کاشی و سرامیک به همراه مصالح ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان
هزینه نصب هر متر مربع سنگ‌کاری به همراه مصالح ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان
هزینه هر متر مربع تیغه‌چینی به همراه مصالح ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان
هزینه هر متر مربع آجرچینی با مصالح ۸۰ تا ۱۵۰ هزار تومان
هزینه هر متر مربع انواع سقف کاذب کناف همراه مصالح ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان
هزینه نقاشی هر متر مربع ۱۲ تا ۱۸ هزار تومان
هزینه کارگر ساختمانی روزمزد ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان
هر متر مربع لوله‌کشی بدون مصالح ۱۸ تا ۳۰ هزار تومان
هزینه نصب هر متر مربع پنجره UPVC همراه با مصالح ۵۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان ( بسته به کیفیت و سختی کار)
هزینه شیرآلات کل خانه همراه با دستمزد نصب (بسته به مرغوبیت) ۲۰۰ هزار تا یک میلیون تومان
هزینه یک عدد سرویس بهداشتی فرنگی همراه با دستمزد نصب بین ۶۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان

پرداخت هزینه‌ها به دو صورت روزمزد و یا کنترات انجام می‌شود. روش روزمزد مربوط به خانه‌هایی با متراژ کم است. چون پرداخت بر اساس متراژ به صرفه نیست. روش کنترات برای ساختمان‌هایی با متراژ بالا استفاده می‌شود. از آن جا که در این روش پرداخت منوط به تکمیل کل یا بخش‌هایی از پروژه است، پیمانکار تمام تلاشش را می‌کند هرچه زودتر پروژه را تمام کرده و دستمزد خود را دریافت کند. این موضوع از یک طرف باعث افزایش سرعت کار شده و به نفع شماست و از طرف دیگر ممکن است منجر به کم‌کاری و سرسری انجام دادن کار شود.

در پایان یادتان باشد بازسازی و نوسازی خانه شاید در ابتدای کار به نظر ساده برسد اما با در نظر گرفتن قوانین بازسازی ساختمان و تهیه مجوزها، سختی‌های مربوط به پیمانکار و نیروهای خدماتی و هزینه‌های بی ثبات آنقدرها هم ساده نیست. بنابراین خوب است قبل از این که تصمیم قطعی برای بازسازی خانه‌تان بگیرید تمام جوانب آن را به دقت بسنجید.

 

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=5848
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : adrees
 • 24 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.