• امروز : دوشنبه - ۴ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 1 - ربيع أول - 1444
  • برابر با : Monday - 26 September - 2022
0
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس ؛

  ضرورت استفاده از نظر کارشناسان و  صاحبان تخصص در جریان اصلاح قانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان

  • کد خبر : 52069
  • ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۹
  ضرورت استفاده از نظر کارشناسان و  صاحبان تخصص در جریان اصلاح قانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان
رییس سازمان : ضرورت استفاده از نظر کارشناسان و صاحب نظران در جریان اصلاح قانون

شصتمین شورای گفتگوی استان با حضور استاندار ، معاون اقتصادی ریاست جمهوری و نمایندگان بخش خصوصی استان  ،  در شامگاه پنجشنبه ٣ شهریور در سالن شهید قاضی استانداری فارس تشکیل شد .

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در این نشست ضمن گرامی داشت هفته دولت ، به موضوع اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اشاره کرد و گفت : این قانون  در اوایل دهه ۷۰ تصویب شده و امروز حدود سه دهه از عمر آن میگذرد .

مجتبی زوربخش با اشاره به اینکه قانون نظام مهندسی جوابگوی شرایط فعلی نیست و نیازمند اصلاح و مصوبه جدید از سوی مجلس شورای اسلامی است ، عنوان کرد : اصلاح این قانون باید به واسطه بهره گیری از خرد جمعی ، توسط روسای سازمانها، اعضا هیات مدیرهها و صاحب نظران این حوزه مورد ارزیابی قرار گیرد  .

وی خاطر نشان کرد :  در حال حاضر که با همکاری کمیسیون عمران مجلس ، فرصت اصلاح این قانون فراهم شده است ، از نمایندگان انتظار می رود در اصلاح و بازنگری قانون جامع مهندسی از نظر کارشناسی و مشورت مهندسان استفاده کنند .

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با اشاره به  ضرورت ارتقاء کیفیت ساختمانها و نارضایتی موجود در این زمینه ،  اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را ضروری دانست و گفت : قانون نظام مهندسی در حوزه های مهندسی ، فنی، نظارت  و بسیاری از مسائل حرفهای در حوزه ساخت و  ساز نیازمند اصلاح و بررسی است .

زوربخش در ادامه به وضعیت قانون مصوب فعلی اشاره کرد و گفت : بدیهی است در جریان بررسی و اصلاح قانون نظام مهندسی بایستی چالش های قانون فعلی مورد توجه قرار گیرد .

به گفته وی قانون مصوب موجود ، هنوز به صورت کامل اجرا نشده و آنچه مسلم است این قانون نمی تواند منشأ قضاوت برای اصلاح قرار بگیرد .

وی به ضرورت شناسایی و بررسی نقاط ضعف و قوت قانون فعلی تاکید کرد و گفت : در این راستا باید تمام مباحثی که در قانون پیش بینی شده مورد ارزیابی قرار گرفته و بعد از  اخذ نظر مشورتی از سازمان های نظام مهندسی استان ها به عنوان یک تشکل حرفه ای ، تصمیمات بعدی اتخاذ و کار کارشناسی انجام شود .

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با اشاره به اینکه در حال حاضر پیش نویس اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان بررسی و طرح اصلاح این قانون به  صحن علنی مجلس رفته است ، عنوان  کرد : در لایحه پیشنهادی نظر مشورتی سازمان های نظام مهندسی استان ها به نحو شایسته لحاظ نشده است  .

زوربخش تاکید کرد : خواسته مشخص ما  از نمایندگان مجلس این است که قبل از بهره گیری از خرد جمعی و نظرات تخصصی سازمان های نظام مهندسی و  کارشناسان این حوزه ، از تصویب زودهنگام و غیر کارشناسانه قانون ممانعت  شود .

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=52069
  • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس
  • 26 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای   ضرورت استفاده از نظر کارشناسان و  صاحبان تخصص در جریان اصلاح قانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.