• امروز : جمعه - ۱۴ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : 13 - رجب - 1444
  • برابر با : Friday - 3 February - 2023
0

صنعتی سازی طرح نهضت ملی مسکن در اولویت است

  • کد خبر : 55864
  • ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۳
صنعتی سازی طرح نهضت ملی مسکن در اولویت است
مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از انتشار ویرایش ششم کتاب فناوری های نوین و مطرح در صنعت ساختمان خبر داد و تصریح کرد: اولویت‌ اجرای نهضت ملی مسکن بهره مندی از فناوری های نوین و صنعتی سازی است.

محمدمهدی حیدری سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از انتشار ویرایش ششم «کتاب فناوری های نوین و مطرح در صنعت ساختمان» در همکاری مرکز تحقیقات راه، ‌مسکن و شهرسازی، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و گروه شرکت های سرمایه گذاری مسکن خبر داد.

اولویت اجرای نهضت ملی مسکن بهره مندی از فناوری های نوین و صنعتی سازی است

سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه در طرح نهضت ملی مسکن یکی از راهبردهای اصلی استفاده از فناوری های نوین و صنعتی سازی است، گفت: به منظور دستیابی به اهداف مدنظر برای توسعه صنعتی سازی و اجرای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، دو وظیفه اصلی تسهیل و تسریع در بررسی و اظهار نظر در خصوص فناوری های جدید ساخت صنعتی طبق ماده ۲۶ آیین‌نامه اجرای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و همچنین شناسایی و ارزیابی مداوم فناوری های نوین ساختمان، تهیه برنامه، توسعه روند ارزیابی، اعطای نظریه ها و گواهینامه های فنی برای مصالح، فرآورده ها و سامانه های نوین طبق ماده ۱۶ آیین نامه اجرای ماده ۱۴ قانون ساماندهی و حمایت تولید و عرضه مسکن برعهده مرکز تحقیقات قرار گرفت.

شناسایی و معرفی فناوری های نوین ساختمانی

حیدری ادامه داد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با توجه به وظایف قانونی، مجموعه کاملی از مستندات علمی و فنی تهیه و نتایج جامعی از مطالعات آزمایشگاهی را برای هر یک از فناوری های نوین شناسایی یا معرفی کرد.

وی با یادآوری اینکه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از سال ۱۳۸۸ و پس از تثبیت جایگاه استفاده از صنعتی سازی در انبوه سازی نسبت به تهیه مجموعه هایی با محتوای فنی برای معرفی هر چه بهتر و بیشتر فناوری های نوین اقدام کرد در بیان شاخص ترین آنها توضیح داد: پنجمین ویرایش کتابچه فناوری های نوین ساختمانی در سال ۱۳۸۸ منتشر شد. با توجه به تداوم استفاده از فناوری های معرفی شده در این کتابچه در طرح های انبوه سازی، انتشار مراجع فنی با موضوع معرفی جزئیات طراحی و اجرای این فناوری ها در برنامه کاری بخش های تخصصی مرکز قرار گرفت.

تقویت جایگاه تاییدیه و گواهینامه های فنی مرکز تحقیقات در پروژه های ساختمانی

سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: با انتشار پنجمین ویرایش کتاب فناوری های نوین ساختمانی و با تقویت جایگاه تایید (نظریه) فنی و گواهینامه فنی در پروژه های ساختمانی، سامانه جامعی برای شناسایی فناوری های نوین بواسطه درخواست متقاضیان تدارک دیده شد.

سیستم های نوین صنعتی سازی در اختیار سازمان ها و ارگان ها قرار می گیرد

حیدری تصریح کرد: در ویرایش پنجم که محصول تلاش چند ساله پژوهشگران مرکز، استادان و دست اندرکاران صنعت ساختمان است تلاش شده ضمن اعمال تغییراتی در ساختار و نحوه معرفی سیستم ها و مصالح نسبت به ویرایش پنجم، اطلاعات مربوط به سیستم های «نوین» و «مطرح» و برخی دستاوردهای به دست آمده در اختیار سازمان ها و ارگان های موضوع قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، جامعه مهندسی و اساتید و دانشجویان این صنعت قرار گیرد.

وی با اعلام اینکه ویرایش ششم کتاب فناوری های نوین و مطرح در صنعت ساختمان در ۹ فصل ارایه شده است، توضیح داد: از میان سیستم ها و فناوری های ارسال شده به مرکز و همچنین مطالعات و تجارب ملی و بین‌المللی سال های گذشته، مجموعه حاضر در ۹ فصل ارایه شده است.

حیدری تصریح کرد: معرفی فناوری ها و ترتیب ارایه آن ها در کتاب فناوری های نوین و مطرح در صنعت ساختمان به معنی رجحان آن ها بر هم و یا بر دیگر سیستم ها و فناوری های مطرح و یا سنتی نیست. بلکه با توجه به مختصات هر پروژه، مهندس مشاور و طراح باید بر اساس شاخص هایی همچون ‌مقاومت، پایداری سازه ای،‌ مشخصات عملکردی، ملاحظات اقتصادی، دوام و پایایی،‌ سهولت و سرعت اجرا و …،‌ نسبت بر اولویت بندی و انتخاب گزینه یا گزینه های مناسب اقدام کند.

الزامات طراحی و اجرای صنعتی سازی بر اساس تاییدیه فنی مرکز تحقیقات تعیین می شود

سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: در این ویرایش به معرفی فناوری،‌ دامنه کاربرد،‌ ویژگی ها و محدودیت های هر فناوری پرداخته شده و الزامات طراحی و اجرا باید بر اساس «گزارش ارزیابی فنی» پیوست هر تایید فنی که توسط مرکز تهیه شده و همچنین مراجعی که در هر مورد ذکر شده است، انجام شود.

حیدری گفت: تلاش شده تا در این ویرایش به جای معرفی فناوری بر اساس نام های تجاری یا انحصاری، بر مبنای تعاریف و طبقه بندی های علمی یا فنی رایج اقدام شود. بنابراین ممکن است در زیرمجموعه برخی از فناوری ها تعداد زیادی سیستم یا فناوری بصورت انحصاری تعریف شود که بالطبع اخذ تایید فنی برای هر یک الزامی است.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=55864
  • نویسنده : جامع مهندسان ساختمان ایران
  • ارسال توسط :
  • منبع : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی
  • 21 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای صنعتی سازی طرح نهضت ملی مسکن در اولویت است بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.