• امروز : سه شنبه - ۱۵ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 13 - جماد أول - 1444
  • برابر با : Tuesday - 6 December - 2022
1

شیوه سرشماری نفوس و مسکن تغییر می‌کند

  • کد خبر : 53892
  • ۰۳ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۷
شیوه سرشماری نفوس و مسکن تغییر می‌کند
معاون داده‌های ثبتی مرکز آمار ایران گفت: شیوه سرشماری نفوس و مسکن کشور از شکل سنتی خارج و با استفاده از اطلاعات و داده‌های موجود در دستگاه‌ها به روش "ثبتی مبنا" انجام خواهد شد.

سید نعمت الله میرفلاح نصیری گفت: قانون مدیریت خدمات کشوری، آمار به عنوان یک محور حاکمیتی دیده شده است.

به گفته وی، سرشماری ثبتی مبنا، یک رخداد مهم کشوری بوده که پیش روی ما قرار دارد.

میرفلاح نصیری در ادامه با بیان اینکه سرشماری نفوس و مسکن بزرگترین واقعه آماری در هر کشور به شمار می رود، افزود: ۱۹۰ کشور جهان با فاصله های بین ۵ تا ۱۰ سال این سرشماری را انجام می دهند.

 

وی اظهار داشت: برای سرشماری نفوس و مسکن چند هدف کلان شامل شمارش جمعیت و مسکن در کوچک ترین واحد جغرافیایی و ویژگی های جمعیتی نظیر سن و سواد و نیز خانوار نظیر تاهل و متوسط درآمد، هزینه و اشتغال انجام می شود که مبنای برنامه ریزی های کلان است.

 

وی با بیان اینکه طی سه دهه گذشته در اروپا برای انجام سرشماری نفوس و مسکن دیگر به خانوارها مراجعه نمی شود و سرشماری از سنتی به روش کلاسیک ترکیبی، یعنی استفاده از اینترنت و فناوری اطلاعات تغییر یافته، اضافه کرد: در کشور ما نیز به دنبال فاصله گیری از سرشماری از روش های سنتی به روش ثبتی مبنا هستیم.

 

معاون مرکز آمار ایران ادامه داد: در این روش به جای مراجعه مستقیم به خانوارها از اطلاعات مربوط به پایگاه های دستگاه ها با رعایت شرط محرمانگی استفاده می شود و داده ها با هم تلفیق و در نهایت نیز خروجی های مختلفی از آن تهیه می شود.

 

به گفته این مسوول، در روش های سنتی با کوهی از پرسشنامه های کاغذی روبرو بودیم که ارتفاع آن به برج میلاد می رسید در حالی که در شیوه نوین این کار با پردازش و ترکیب اطلاعات دستگاه ها و از طریق اتاق امن داده ها بدون دشواری های گذشته و با کمترین هزینه انجام می شود.

 

این مسوول با بیان اینکه اگر سرشماری را می خواستیم همچنان با روش سنتی انجام دهیم نیازمند ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار بودیم، گفت: مهمترین مزیت سرشماری به روش ثبتی مبنا، کاهش چشم گیر هزینه ها است.

 

وی اظهار داشت: به عنوان نمونه در سال ۸۷، تنها هفت میلیارد تومان برای سرشماری عشایر کوچنده در کشور هزینه شد اما با روش ثبتی مبنا در سال ۹۹ این سرشماری با هزینه ای به مراتب پایین انجام و به روز رسانی شد.

 

وی، عدم پاسخگویی مناسب از سوی جامعه را یکی از مشکلات نظام های آماری دنیا دانست و تاکید کرد: با استفاده از روش های نوین این نقص از میان برداشته می شود و به جای سرشماری هر ۱۰ یا ۵ سال می توان آن را به هر ۲ سال یک مرتبه کاهش داد.

 

معاون مرکز آمار ایران یادآور شد: در همین راستا، امسال میزگردی با کمک کشورهای اتریش، نروژ و ترکیه برگزار و از تجارب آنها در حوزه آمارگیری و سرشماری ثبتی مبنا استفاده کردیم.

 

وی اظهار داشت: برای شناسایی چالش ها در زمینه سرشماری ثبتی مبنا، اطلاعات داده های ثبت احوال و پست پنج استان کشور با ۹۰۰ هزار جمعیت و ۲۸۲ هزار خانوار به شکل میدانی پیماش و بررسی شد و نتایج خوبی در این رابطه به دست آمد.

 

این مسوول ادامه داد: از ظرفیت های قانونی نیز برای  پیشبرد اهداف آماری تعریف شده و تغییر فرآیند اجرای آنها از میدانی به ثبتی مبنا باید استفاده کنیم.

 

میرفلاح نصیری اضافه کرد: یکی از چالش های ما در اجرای سرشماری ثبتی مبنا، عدم برخورداری برخی از شهرها به پروژه جی نف پست و یا فقدان اطلاعات شناسنامه ای برخی افراد است که امیدواریم چنین مشکلات و نقایص هرچه سریع تر مرتفع شود.

 

معاون مرکز آمار ایران افزود: برای اجرای سرشماری براساس ثبتی مبنا، در سال ۱۴۰۵ به همت و هم افزایی تمامی دستگاه ها نیازمند هستیم.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=53892
  • نویسنده : جامع مهندسان ساختمان ایران
  • ارسال توسط :
  • منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
  • 35 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای شیوه سرشماری نفوس و مسکن تغییر می‌کند بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.