• امروز : دوشنبه - ۴ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 1 - ربيع أول - 1444
  • برابر با : Monday - 26 September - 2022
2

شرایط پرداخت وام نوسازی بافت فرسوده چیست؟

  • کد خبر : 52238
  • ۰۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۵
شرایط پرداخت وام نوسازی بافت فرسوده چیست؟
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه بافت های فرسوده از ظرفیت بسیار خوبی برای تولید مسکن برخوردارند، عنوان کرد: آمار نشان از این دارد که در شهر تهران در ازای هر پلاک تخریبی پنج واحد آپارتمان مسکونی ساخته شده است که این عدد در کل کشور سه واحد مسکونی است. بنابراین هم واحدهای ناپایدار نوسازی شده و هم نیاز کشور به تولید مسکن تامین می شود.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان این که بر اساس آمار، چنانچه همه دستگاه های مرتبط بسیج شوند، ظرفیت ساخت پنج میلیون واحد مسکونی وجود دارد، تصریح کرد: خوشبختانه نوسازی بافت های فرسوده شهری و روستایی در دولت مردمی سیزدهم مورد توجه قرار گرفت و به عنوان یکی از چهار چالش اصلی بخش مسکن و شهرسازی در سند تحول مردمی به شمار می رود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به این که سه بسته تشویقی جهت تسریع در نوسازی بافت های فرسوده در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: این سه بسته شامل تخفیفات اداری (تخفیف در هزینه های پروانه و تراکم ساخت)، کوتاه کردن زمان صدور پروانه ساخت و مجوزهای اداری و انشعابات و نیز اعطای تسهیلات مالی و مشوق های شهرسازانه می شود.

آئینی ادامه داد: خوشبختانه در زمینه تسهیلات اداری تاکنون شهرداری ها همکاری خوبی داشته اند و به طور میانگین ۸۲ درصد تخفیف به متقاضیان ارایه شده است. همچنین بر اساس پیگیری های انجام شده شهرداری ها موظفند زمان صدور پروانه را به یک ماه کاهش دهند.

او در ادامه درباره تسهیلات مالی ارزان قیمت توضیحاتی ارایه کرد و گفت: همه تسهیلات، تخفیفات و تشویق هایی که برای سازندگان در نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده برای فعالان در نوسازی بافت فرسوده هم دیده شده است.

به گفته آئینی در اعطای تسهیلات برای نوسازی بافت های فرسوده شرایط چهارگانه مثل داشتن فرم ج سبز و یا سابقه سکونت و سابقه مالکیت و سرپرستی خانوار وجود ندارد، اما همه تشویق ها اعم از تخفیف در پروانه ساخت و بیمه و هر موضوع دیگری که در طرح ملی مسکن دیده شده، در نوسازی بافت فرسوده دیده شده است.

او افزود: همچنین برای اولین بار تسهیلات ویژه‌ای را برای متقاضیان نوسازی مسکن از محل تسهیلات اشتغالزایی تبصره ۱۸ نظر گرفته‌ایم که مبلغ آن در تهران برای هر واحد ۴۵۰ میلیون تومان، در کلانشهرها ۴۰۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۳۵۰ میلیون تومان است که ۱۵۰ میلیون تومان از این تسهیلات با سود صفر درصد پرداخت می شود. تاکنون از این محل بیش از ۲۷ هزار واحد به بانک مسکن معرفی شده اند در مجموع در این مدت بیش از ۶۵ هزار واحد مسکونی در حال ساخت است که در مقایسه با هشت سال گذشته یک عملکرد چهار برابری است.

آئینی در پاسخ به سوالی در خصوص میزان سکونتگاه های غیرسمی گفت: بر اساس شاخص های شورای عالی معماری و شهرسازی سه گونه بافت ناکارآمد شناسایی شده است، در مجموع بیش از ۱۶۶ هزار هکتار از مساحت شهرها بافت های ناکارآمد هستند که حدود ۲۱ میلیون نفر در این بافت ها زندگی می کنند. از این میزان بالغ بر ۵۹ هزار هکتار سکونتگاه غیررسمی است که بیش ازهفت میلیون نفر در این نوع سکونتگاه ساکن اند. همچنین ۷۴ هزار هکتار بافت فرسوده میانی، ۳۲ هزار و ۶۸۶ هزار هکتار بافت تاریخی و ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده با پیشینه روستایی در کشور وجود دارد.

آئینی، عدم توزیع متناسب منابع و زیرساخت ها در پهنه سرزمینی، گسترش فقر شهری و پدیده مهاجرت، تغییرات اقلیمی و رخدادهای طبیعی (سیل، زلزله، ریزگردها)، نادیده گرفتن گروه های کم درآمد در طرح های توسعه شهری و منطقه ای و عدم برنامه ریزی مناسب در بخش مسکن بر اساس استطاعت مالی را از جمله مهم ترین عوامل شکل گیری سکونتگاه های غیررسمی برشمرد.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=52238
  • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران
  • 25 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای شرایط پرداخت وام نوسازی بافت فرسوده چیست؟ بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.