• امروز : شنبه - ۶ آذر - ۱۴۰۰
 • برابر با : 22 - ربيع ثاني - 1443
 • برابر با : Saturday - 27 November - 2021
10
جدول شارژ ساختمان

شارژ ساختمان چگونه محاسبه می‌شود؟

 • کد خبر : 5895
 • 24 آبان 1399 - 15:06
شارژ ساختمان چگونه محاسبه می‌شود؟
امروزه با افزایش جمعیت به خصوص در شهرهای بزرگ، آپارتمان‌نشینی رواج یافته است. در هر آپارتمانی، با توجه به هزینه‌ها و قانون شارژ، شارژ ماهانه ساختمان محاسبه شده و در جدولی به نام جدول شارژ ساختمان درج می‌شود و هزینه ها به تعداد خانواده یا نفرات، سرشکن می‌شود.

شارژ ساختمان چیست؟
‌تمام ساختمان‌ها هزینه‌هایی دارند که بین مالکان و مستاجران تقسیم می‌شود. هزینه‌های ساختمان عبارتند از: تعمیرات آسانسور، هزینه نظافت ساختمان، هزینه‌های تعمیرات، قبض آب و برق مشترک، حقوق سرایدار و غیره. قانون‌گذاران قوانینی وضع کردند تا از بروز اختلافات جلوگیری شود.

جدول شارژ ساختمان
جدول شارژ ساختمان، لیستی شامل نوع هزینه‌های ساختمان، مبلغ کل هزینه ها و سهم هر واحد است. در جدول شارژ ساختمان موارد دیگری نیز ذکر می‌شود از جمله: متراژ واحد، تعداد نفرات ساکن در آن، مبلغ شارژ جاری و مبلغ شارژ معوقه و شارژهای غیرمشترک. هر هزینه دیگری که در ساختمان انجام شود، اعم از تعمیرات سنسور درب آپارتمان، خرید لامپ و نظافت و … همه و همه در جدول شارژ ساختمان درج می‌شود.

نحوه محاسبه و تنظیم جدول شارژ ساختمان
در قوانین مربوط به آپارتمان‌نشینی، مشخص شده است که هر واحد چه میزان هزینه باید پرداخت کند و نحوه محاسبه شارژ ساختمان نیز به صورت کامل توضیح داده شده است. هیئت مدیره ساختمان در فرمی جدول شارژ ساختمان را در اختیار بقیه واحدهای آپارتمان قرار می‌دهد.

انواع روش‌های محاسبه شارژ ساختمان
محاسبه شارژ ساختمان روش‌های مختلف و فرمول‌های خاصی دارد. هیئت‌مدیره ساختمان باید با توجه به نوع آپارتمان و میزان هزینه‌های آن، یکی از این حالت‌ها را انتخاب کند.

شارژ واحدی
شارژ متراژی
شارژ نفری
شارژ نفر متراژی
شارژ واحدی به همراه شارژ متراژی
شارژ واحدی به همراه شارژ نفری
شارژ واحدی به همراه شارژ نفری متراژی
شارژ نفری به همراه شارژ متراژی
شارژ واحدی به همراه شارژ متراژی و شارژ نفری
شارژ بر اساس هزینه‌های مجتمع مسکونی و آپارتمان‌ها
نحوه محاسبه شارژ واحدی در جدول شارژ ساختمان
این روش مناسب مجتمع‌هایی است که واحدهای یکسانی داشته، سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی ندارند و کنتورهای آب و گاز هر واحد، مستقل است. با این روش، شارژ مجتمع‌های مسکونی، اداری و تجاری محاسبه می‌شود. همه واحدها به میزان برابر، شارژ را به صورت ماهانه پرداخت می‌کنند.

در محاسبه و تنظیم جدول شارژ ساختمان به این روش، داشتن و یا نداشتن انباری و پارکینگ هم در تعیین میزان شارژ موثر است و در صورت وجود پارکینگ یا انباری به مبلغ شارژ اضافه می‌شود.

نحوه محاسبه شارژ متراژی
این روش محاسبه شارژ مناسب مجتمع‌هایی است که واحدهای آن متراژ متفاوتی دارد. هر واحد با توجه به متراژ خود، حق شارژ را پرداخت می‌کند. به این دلیل که این مجتمع‌ها سیستم سرمایش و گرمایش مرکزی مشترکی دارند و قسمت عمده هزینه‌ها مربوط به سرمایش و گرمایش مرکزی است. از این روش برای محاسبه شارژ مجتمع‌های مسکونی، اداری و تجاری استفاده می‌شود.

برای مثال اگر شارژ هر متر ۱۰۰۰ تومان باشد، شارژ ماهانه یک واحد ۱۲۰ متری در جدول شارژ ساختمان معادل صد و بیست هزار تومان است.

شارژ نفری
محاسبه شارژ نفری مناسب مجتمع هایی است که سیستم آب مشترک دارند. در این مجتمع ها عمده هزینه برای آب است. در این روش شارژ هر واحد نسبت به تعداد افرادی که در آن سکونت دارند حساب میشود. مثلا اگر شارژ ماهانه برای هر نفر ۲۰ هزار تومان باشد، یک خانواده چهار نفری، ماهانه باید هشتاد هزار تومان بپردازد.

شارژ نفری متراژی
این روش محاسبه مناسب مجتمع‌های مسکونی است که واحدهای آن متراژ متفاوتی دارند و سیستم سرمایش و گرمایش مرکزی دارند. این مجتمع‌ها سیستم آب مشترک نیز دارند.

شرایط دورکاری در رنگ‌بندی جدید شهر‌ها (۲ خرداد ۱۴۰۰)
بیشتر...

بر اساس این مدل، شارژ هر واحد بر اساس تعداد افراد و متراژ واحد در جدول شارژ ساختمان حساب می‌شود. اصولا نحوه محاسبه هر کدام از این بخش‌ها به صورت بیست به هشتاد است، یعنی میزان شارژی که برای متراژ تعیین می‌شود باید نسبت بیست به هشتاد با شارژ نفری داشته باشد.
برای مثال، واحدها برای پرداخت شارژ، باید نفری ۱۰۰۰۰ تومان و برای هر متر، ۸۰۰ تومان پرداخت کنند. یعنی واحدی با متراژ صد و پنجاه متری که چهار نفر ساکن دارد، باید ماهانه صد و چهار هزار تومان پرداخت کند.

نحوه محاسبه شارژ واحدی به همراه شارژ متراژی
این روش محاسبه شارژ در مجتمع هایی که واحدها متراژ متفاوت داشته، دارای سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی هستند و مجتمع‌های ترکیبی هستند، مناسب است. منظور از ترکیبی، وجود واحدهای مسکونی، اداری و تجاری در یک مجتمع است

این روش محاسبه شارژ ساختمان مناسب مجتمع‌های مسکونی، اداری و تجاری است. در این روش شارژ ماهانه شامل: یک شارژ ثابت به اضافه شارژ متغیر است.

محاسبه شارژ واحدی به همراه شارژ متراژی

شارژ واحدی به همراه شارژ نفری
در مجتمع‌هایی که واحدها متراژ یکسان دارند و آب مشترک است، از این سیستم محاسبه برای تنظیم جدول شارژ ساختمان استفاده می‌کنند.

این روش مناسب مجتمع‌های مسکونی است. در این روش، واحدها شارژی ثابتی پرداخت میکنند و شارژ متغیری که بر اساس تعداد ساکنین هر واحد مشخص می‌شود، به آن اضافه می‌شود. واحدها باید آن را به صورت ماهانه پرداخت کنند.
شارژ واحدی به همراه شارژ نفر- متراژی

این روش مناسب مجتمع‌های مسکونی با واحدهایی با متراژ متفاوت و سیستم گرمایش و سرمایش و آب مشترک است.

در این روش تنظیم جدول شارژ ساختمان از ترکیب شارژ ثابت به همراه شارژ نفری و شارژ متراژی استفاده می‌شود. برای مثال، هر واحد مسکونی، شارژ ثابت ماهانه‌ای به مبلغ پنجاه هزار تومان دارد و برای هر متر مربع باید هزار تومان و برای هر نفر، ده هزار تومان پرداخت شود. در این صورت شارژ یک واحد مسکونی با متراژ صد متر و سه نفر عضو، صد و هشتاد هزار تومان به صورت ماهانه می‌شود.
واحدی با متراژ صد و پنجاه متر مربع با چهار نفر عضو، باید مبلغ دویست و چهل هزار تومان به صورت ماهانه پرداخت کند

شارژ نفری به همراه شارژ متراژی
این روش محاسبه برای مجتمع‌های مسکونی که دارای سیستم گرمایش و سرمایش و آب و گاز مشترک هستند اما متراژ متفاوتی دارند، مناسب است.

این نوع شارژ بر اساس تعداد ساکنین واحد و متراژ هر واحد مشخص می‌شود. برای مثال، هزینه تعیین شده در جدول شارژ ساختمان برای هر متر مربع ۱۰۰۰ تومان و برای هر نفر ۱۰۰۰۰ تومان است. با این حساب، شارژ یک واحد صد متری با سه ساکن، ماهیانه ۱۳۰۰۰۰ تومان می‌شود و شارژ یک واحد صد و پنجاه متری با چهار نفر عضو، ماهیانه ۱۹۰۰۰۰ تومان می‌شود.

شارژ واحدی به همراه شارژ متراژی و شارژ نفری
این روش محاسبه، مناسب مجتمع‌های مسکونی با واحدهایی با متراژ متفاوت و سیستم گرمایش و سرمایش، آب و گاز مشترک است. برای مثال، شارژ ثابت هر واحد پنجاه هزار تومان است و برای هر مترمربع باید هزار تومان و برای هر نفر، ده هزار تومان پرداخت شود. در این صورت یک واحد با متراژ صد متر و سه عضو باید ماهیانه صد و هشتاد هزار تومان پرداخت کند.

قیمت نفت خام سنگین ایران در ماه سپتامبر سه دلار و ۱۴ سنت کاهش یافت.
بیشتر...

تعیین شارژ بر اساس هزینه‌ها
در این روش، شارژ ساختمان بر اساس هزینه‌های انجام شده، بین واحدها تقسیم می‌شود. اصولا هزینه‌های آب به صورت نفری و هزینه گاز به صورت متراژی و هزینه‌های برق به صورت واحدی یا ثابت محاسبه می‌شود. برای روشن‌تر شدن مسئله، مثالی می‌زنیم:

فرض کنید مبالغ قبوض یک مجتمع مسکونی شامل موارد زیر می‌شود:

قبض آب به مبلغ صد هزار تومان،
قبض برق به مبلغ دویست هزار تومان
قبض گاز به مبلغ سیصد هزار تومان است.
جدول شارژ ساختمان این گونه نوشته می‌شود:

واحدها متراژ نفرات سهم آب (نفری) سهم گاز( متراژی) حق شارژ ماهانه
واحد مسکونی ۱ ۱۰۰ متر ۳ نفر ۶۰ هزار تومان ۲۰۰ هزار ۳۶۰ هزار
واحد مسکونی ۲
۲۰۰ متر

۲ نفر ۴۰ هزار تومان ۱۰۰ هزار ۲۴۰ هزار
انواع نرم‌افزارهای مدیریت و تنظیم جدول شارژ ساختمان
امروزه با پیشرفت تکنولوژی، نرم‌افزارهایی برای محاسبه شارژ ماهانه ایجاد شده است. می‌توان با استفاده از این نرم‌افزارها پیچیدگی محاسبه شارژ ساختمان را کم کرد و به کار سرعت و سهولت بخشید. مدیران ساختمان، با استفاده از این نرم افزارها می‌توانند مخارج را وارد کرده و شارژ هر کدام از واحدها را به راحتی حساب کنند. میزان خطا در این نرم افزارها کم است و آن میزان خطا نیز می‌تواند ناشی از ورود اطلاعات نادرست باشد. در ادامه چند تا از این نرم افزارهای محاسبه شارژ ساختمان را معرفی می‌کنیم:

نرم‌افزار آپارتمانا
نرم‌افزار کاشانه
نرم‌افزار شارژمان
نرم‌افزار برج
نرم‌افزار بیلان
غیر از این موارد، نرم افزارهایی تحت عنوان، فایل اکسل محاسبه شارژ ساختمان و حسابداری مجتمع‌های مسکونی نیز به لیست این موارد افزوده شده است که با استفاده از آن فرآیند محاسبه و تنظیم جدول شارژ ساختمان به سهولت انجام می‌شود.

قانون شارژ آپاتمان خالی
مطابق ماده ۴ قانون تملک آپارتمان پرداخت حق شارژ ساختمان بصورت ماهانه الزامی است، چه خالی بماند یا افرادی در آن سکونت کنند.

اگر واحدی از آپارتمان، خالی از سکنه باشد، مالک باید هزینه‌های مربوط به نگهداری ساختمان را پرداخت کند؛ تمام هزینه‌هایی که مربوط به نگهداری آپارتمان است و باید توسط همه پرداخت شود.

اما دقت داشته باشید که مالکان واحدهای خالی ملزم به پرداخت هزینه‌های متغیر مصرفی نیستند. هزینه‌های متغیر مصرفی مانند شارژ ماهانه مربوط به قبوض آب، برق و گاز مشترک می باشد. مالک واحد خالی چون در آپارتمان سکونت ندارد و سهمی از آب یا گاز یا برق مصرفی ندارد، لذا نیازی نیست بابت آن پولی پرداخت کند.

نکته : هزینه‌های مصرفی با این که امری توافقی مابین موجر و مستاجر است، اما معمولا مستاجر یک واحد آن را می‌پردازد. اما مواردی مانند هزینه نصب دوربین مداربسته و … بر عهده مالک است.

تلاش کردیم تا تمام آنچه که در مورد جدول شارژ ساختمان مهم است را در این پست بیاوریم. اما اگر هنوز سوالات یا ابهاماتی در این مورد دارید پیشنهاد می‌کنیم پست “شارژ ساختمان: همه چیز درباره پرداخت و عدم پرداخت شارژ آپارتمان” را مطالعه کنید.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=5895
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : آدرس
 • 476 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.