• امروز : یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 29 - صفر - 1444
  • برابر با : Sunday - 25 September - 2022
1

جزئیات زلزله با بزرگی ۵٫۴ فین استان هرمزگان

  • کد خبر : 52509
  • ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۹
جزئیات زلزله با بزرگی ۵٫۴ فین استان هرمزگان
رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی جزئیاتی از زلزله فین استان هرمزگان را با بزرگی ۵.۴ اعلام کرد و از ثبت یک پس لرزه با بزرگی ۲.۹ در منطقه خبر داد.

علی بیت‌اللهی رییس زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی جزئیاتی از زلزله ۵.۴ فین استان هرمزگان را که روز گذشته ۱۴ شهریور ساعت ۱۳:۴۴ در عمق ۱۴ کیلومتری و به فاصله ۳۲ کیلومتری فین، ۳۲ کیلومتری تازیان پایین و ۳۶ کیلومتری قلعه قاضی استان هرمزگان و در فاصله مستقیم ۱۰۱۱ کیلومتری تهران به وقوع پیوست را اعلام کرد.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: با توجه به بزرگی زلزله و فاصله مراکز جمعیتی اطراف از آن، تعداد ۹ شهر با جمعیتی معادل ۶۰۱ هزار و ۹۵۶ نفر و ۳۳۶ آبادی با جمعیتی حدود ۱۶۶ هزار و ۳۸۶ نفر تحت تاثیر این زمین لرزه قرار گرفتند.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام این که تعداد کل جمعیت ساکن شهری و روستایی در محدوده شدت محسوس زلزله ۵.۴  فین استان هرمزگان ۷۶۸۳۴۲ نفر است، گفت: بر اساس محاسبات، خسارتی برای این زلزله برآورد نشده است. اما در عین حال بازدیدهای میدانی برای ارزیابی خسارت احتمالی ضرورت دارد.

ضرورت مقاوم سازی واحدهای مسکونی فاقد اسکلت

بیت‌اللهی ادامه داد: تعداد ۶ شهر و ۲۲۵ آبادی تا شعاع ۵۵ کیلومتری اطراف رومرکز زلزله قرار دارند. تعداد کل مراکز جمعیتی شهری و روستایی در شعاع نیم درجه (حدود ۵۵ کیلومتری) معادل ۶۴۷ هزار و ۲۵۶ نفر و تعداد کل واحدهای مسکونی ۱۷۵ هزار و ۴۸۰ واحد است که از میان این تعداد از واحدهای مسکونی تعداد ۶۸ هزار و ۱۱۶ واحد فاقد اسکلت است.

به گفته وی، پرجمعیت ترین شهر در این محدوده بندرعباس با جمعیت ۵۲۶ هزار و ۶۴۸ نفر و پرجمعیت ترین آبادی در این محدوده سرخون با جمعیت پنج هزار و ۳۱۴ نفر ثبت شده است.

گسل پیشانی کوهستان گسل مسبب زلزله فین با بزرگی ۵.۴

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گسل مسبب این زلزله را گسل پیشانی کوهستان عنوان کرد و گفت: از زمان وقوع زلزله تعداد یک پس لرزه با بزرگی ۲.۹ در محدوده رومرکز زلزله به وقوع پیوسته است.

ثبت ۲۴۴۶ زلزله با بزرگی ۲.۵ و بیشتر در منطقه طی ۱۶ سال گذشته

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در خصوص لرزه خیزی محدوده رومرکز زلزله ۵.۴ فین استان هرمزگان اعلام کرد: زمین لرزه های ۱۶ سال گذشته حاکی است که تعداد ۲ هزار و ۴۴۶ زلزله با بزرگی ۲.۵ و بیشتر در اطراف رومرکز زلزله به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۳ زمین لرزه با بزرگی ۵ و بالاتر و ۲۰۲ زلزله با بزرگی ۴ تا ۵ و بقیه زمین لرزه ها کوچکتر از بزرگی ۴ است.

 

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=52509
  • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
  • ارسال توسط :
  • منبع : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی
  • 24 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای جزئیات زلزله با بزرگی ۵٫۴ فین استان هرمزگان بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.