• امروز : یکشنبه - ۱۳ آذر - ۱۴۰۱
 • برابر با : 11 - جماد أول - 1444
 • برابر با : Sunday - 4 December - 2022
1

تیرآهن H۲۴ به سبد محصولات ذوب‌آهن اصفهان اضافه شد

 • کد خبر : 50690
 • ۲۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۹
تیرآهن H۲۴ به سبد محصولات ذوب‌آهن اصفهان اضافه شد
 کارشناسان مهندسی نورد در بخش طراحی کالیبر و تکنولوگ‌های کارگاه نورد ۶۵۰ تنها با یک مرحله طراحی و تست، بدون نیاز به کوچکترین اصلاح بعدی و پس از نورد تنها چهار عدد شمش، تیرآهن جدید H۲۴ را نرمال و به سبد محصولات با ارزش افزوده بالا در ذوب آهن اصفهان اضافه کردند.

مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان با اعلام این خبر، گفت: در تاریخ مهندسی نورد بعد از ریل زبانه سوزن، این دومین پروفیلی است که در همان مرحله اول طراحی و بدون نیاز به اصلاحیه دوم که جزء ذات طراحی است،نرمال شده و به ثمر می‌نشیند.

محمدامین یوسف زاده افزود: اخیراً تیم آباکوس مهندسی نورد با جذب جوان های مستعد، در این زمینه و با هدایت عالی مسئول تیم طراحی عملکرد بسیار خوبی را رقم زده است، به طوری که دقت ۶۰ درصدی قبلی به بالای ۹۵ درصد در طراحی و شبیه سازی رسیده است.

مدیر مهندسی نورد شرکت ذوب آهن، خاطرنشان کرد: در این مرحله  کار بسیار حرفه ای و جالب در استفاده از غلتک های ۴۰ تنی  قفسه ۹۰۰  مشترک برای تولید H۲۴-H۲۲ و H۲۶صورت گرفت که انطباق این موارد اختلاف شدید، نیاز به دانش و تخصص بالایی را داشت، بنابراین این کار برای نخستین بار انجام گرفت و نتیجه درخشان در پی داشت.

وی گفت: قطعاً با الگوبرداری از فرایندی که برای تیرآهن ۳۰ انجام شد، در این روش تبدیلی کاهش مصرف غلتک و صرفه جویی آن به میزان سه میلیارد تومان نیز حاصل می‌شود.

به گزارش ایسنا، قائم مقام مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان نیز با اشاره به اینکه تولید محصولات با ارزش افزوده بالا به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته است، گفت: پروفیل H۲۴ به عنوان جدیدترین محصول با ارزش افزوده بالای ذوب آهن اصفهان که در بلند مرتبه سازی ها رقیبی برای خودش باقی نگذاشته به همت تلاشگران نورد ۶۵۰ ذوب آهن اصفهان تولید شد.

علیرضا مهرابی افزود: به طور کلی تولید H های سایز ۲۰ به بالا نسبت به IPE ها ارزش افزوده بسیار بالایی در حدود ۲.۵ برابر و در کل ۳.۵ برابر را برای ذوب آهن اصفهان رقم می‌زند که این دستاوردهای تولیدی بزرگ صرفاً با بومی سازی و تفکر داخلی و بدون هیچ وابستگی به خارج از کشور به ثمر نشسته است.

وی تصریح کرد: ذوب آهن اصفهان طی دو ماه اخیر ۲۵ هزار تن تولید انواع پروفیلH داشته که برابر دو تا سه سال گذشته است و این روند تولید نشان می دهد که بخش طراحی کالیبر و تکنولوژی تولید نورد ۶۵۰ و تراش غلتک کارگاه میانی نورد به میزانی از پایداری رسیده است که با کمترین خطای طراحی و تکنولوژی تراش، محصول جهانی مطابق با استاندارد جهانی تولید می کند.

وی خاطرنشان کرد: بازسازی کارگاه منحصربه فرد نورد ۶۵۰  ذوب آهن اصفهان و اضافه شدن دو قفسه جدید به آن شرایط را برای گسترده تر شدن سبد محصولات شرکت به نحوی فراهم کرده که به طور میانگین هر دو ماه یک محصول جدید در این کارگاه تولید می‌شود.

مهرابی اظهار کرد: ذوب آهن اصفهان به عنوان اولین تولیدکننده تیرآهن‌های H و تنها تولید کننده این محصول با سایز بالای ۲۰ و ۳۰ در منطقه است. بهره گیری از این محصولات مزیت‌های مختلفی نسبت به تیرآهن‌های “I” دارد از جمله ایمنی ساختمان را در شرایط بحرانی مانند زلزله برای هموطنان مان تامین می کند تا دانش و اندیشه ایرانی در خدمت رفاه و سلامتی جامعه ایرانی قرار گیرد و مسیر صادرات را طی کند.

سرپرست نورد ۶۵۰ شرکت ذوب آهن نیز در این باره، گفت: نورد و تولید پروفیل های H از حدود ۱۲ سال پیش شروع شده و با وجود وقفه هایی که رقم خورد،H۲۴  ششمین پروفیل تیرآهن بال پهن تولیدی ذوب آهن اصفهان به شمار می رود.

مهران مقراضچی افزود: این محصول جدید طی سه ماه طراحی شد و تفاوت آن با سایر محصولات در این است که این پروفیل به لحاظ اینکه عرض بال و ارتفاع پروفیل آن یکسان است از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و در مقابل نیروهای برشی و خمشی پایداری کامل دارد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود تولید چنین تیرآهن های کیفی، همچنان استفاده از تیر ورق را به روش ناایمن جوشکاری شاهد هستیم که حوادثی را موجب شده است؟ گفت: در اسکلت فلزی برخی ساختمان ها که ریزش کرده اند. متاسفانه ورق های فولادی به صورت دستی جوشکاری شدند و سپس به شکل تیرآهن بال پهن در آمدند، آن هم در کشوری که تولید تیرآهن بال پهن آن با روش نورد گرم و بدون هیچ دخالت انسانی و کاملاً مکانیزه زبانزد است و متاسفانه حوادث غم انگیزی رخ داد.

وی ادامه داد: سازمان نظام مهندسی ساختمان نیاز است و باید به عنوان متولی ساختمان سازی در کشور با نظارت بیشتر، به روش های منسوخ و نا ایمن استفاده از جوشکاری ورق در ساختمان سازی برای همیشه پایان دهد و تیرآهن های بال پهن را جایگزین تیر ورق کند.

فرزاد اکبریان مهندس ارشد طراحی کالیبر در مدیریت نورد ذوب آهن اصفهان نیز گفت: تیم طراحی کالیبر ذوب آهن از طریق بهره گیری از نرم افزار شبیه ساز آباکوس در طی طراحی بیش از ۱۵ محصول متنوع در ذوب آهن اصفهان، تیرآهن H۲۴ را در ۱۱۰ شیت نقشه طراحی و روانه ریل تولید کرد.

وی افزود: هم اکنون محدودیت خرید غلتک با تناژ و قطر بالا به عنوان یک چالش برای شرکت مطرح است که رفع آن مزایایی نظیر کاهش زمان طراحی و تولید را در پی دارد.

مهندس ارشد طراحی کالیبر در مدیریت نورد شرکت ذوب آهن، تصریح کرد: برنامه مشترک کردن کالیبرها بین دو یا سه سایز تیرآهن نیز انجام شد که از جمله مزیت های آن کم شدن مصرف غلتک و هزینه انبارش آنها است.

اکبریان اظهار کرد: در صنعت ساختمان سازی پروفیل های بال نیم پهن در سقف و پروفیل های H در ستون مورد استفاده قرار می گیرند، اما متاسفانه بعضاً برش های لانه زنبوری و دوبل کردن (تیرآهن بال نیم پهن) را برای به دست آوردن سایزهای مورد نیاز، جایگزین تیرآهن های بال پهن نورد گرم شده کرده‌اند، زیرا اگر آنها بخواهند تست های لازم را برای استفاده طی کنند باید چهار برابر تولید تیرآهن H ذوب آهن هزینه کنند و همچنین زمان زیادی را اختصاص بدهند.

وی اظهار کرد: هزینه اجرای سیستم های اسکلت فلزی با شرایط استاندارد، ۱۵ درصد بیشتر از هزینه اجرای ساختمان های بتنی است اما به لحاظ زمان اجرا و حفظ سرمایه، ساختمان های بتنی به عنوان مثال برای یک ساختمان ۷ طبقه با دو هزار متر زیربنا حداقل بین ۱۸ ماه تا دو سال زمان برای ساخت نیاز دارند، در صورتی که این روند در ساختمان های اسکلت فلزی به زیر یک سال کاهش می یابد و این مقیاس نشان می دهد که ساختمان اسکلت فلزی ارزان تر و مهم تر اینکه ایمن تر ساخته می‌شود، البته تورم نیز به عنوان یک پارامتر دیگر سبب می‌شود سازنده ساختمان بگوید من یک سال معطل شوم و سود بیشتری کسب می کنم، بنابراین محاسبات اقتصادی خودش را به نحو دیگری تنظیم می‌کند.

وی گفت: در طرح ساخت یک میلیون واحد مسکونی دولت،ذوب آهن اصفهان برای تامین انواع تیرآهن و میلگرد استاندارد می‌تواند نقش بسیار پر رنگی داشته باشد، بنابراین تعامل نزدیک تیم طراح ساخت این واحد ها و ذوب آهن اصفهان به عنوان تنها تولید کننده تیرآهن بال پهن در کشور سبب می شود طراحی های اولیه بر اساس این پروفیل استاندارد و با حداقل هزینه انجام گیرد.

محسن شهسواری سرپرست کنترل کیفیت نورد ذوب آهن نیز گفت: امروزه با گسترش شهرها و احداث ساختمان‌های بلند مرتبه، موضوع استحکام ساختمان اهمیت بسیار پیدا کرده است. یکی از عوامل موثر در این زمینه، محصولات فولادی به کار رفته در ساختمان است که کیفیت آن ها تاثیر بسیار زیادی بر استحکام ساختمان دارد. از طرف دیگر با درخواست های مشتری برای تنوع در سبد کالایی ذوب آهن اصفهان به ویژه محصولات تیرآهن بال پهن به دلیل دارا بودن کیفیت بالا و یکنواختی در آنالیز شیمیایی و خواص مکانیکی، با تصمیم مدیریت عالی کارخانه تولید محصول بال پهن سایز ۲۴ مطابق استاندارد ملی ایران در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: پس از تولید این محصول توسط مدیریت مهندسی نورد، تمام پارامترهای ابعادی و کیفیت شکل ظاهری و همچنین خواص مکانیکی به وسیله اخذ نمونه مطابق استانداردهای تعریف شده کنترل و پس از مطابقت با دستورالعمل های مربوطه کیفیت این محصول مورد تایید قرار گرفت.

شهسواری اظهار کرد: محصولات تیرآهن بال پهن تولید شده به روش نورد در ذوب آهن اصفهان در مقایسه با تیر ورق این مزیت را دارد که محصول به صورت پیوسته و بدون دخالت دست به ویژه بحث جوشکاری تولید شده و از مقاومت فوق العاده زیادی برخوردار است و در نهایت کاهش چشمگیر هزینه تمام شده ساخت سازه و افزایش ایمنی در مقابل زلزله و حوادث غیر مترقبه را همراه دارد.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=50690
 • نویسنده : جامع مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : ایسنا
 • 63 بازدید
 • بدون دیدگاه

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.