• امروز : شنبه - ۸ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : 7 - رجب - 1444
  • برابر با : Saturday - 28 January - 2023
1
در جلسه معاونان وزرای راه و شهرسازی و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطرح شد،

تشکیل کارگروه مشترک تدوین بسته تشویقی برای نوسازی و مقاوم‌سازی در بافت‌های تاریخی 

  • کد خبر : 55143
  • ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۸:۱۶
تشکیل کارگروه مشترک تدوین بسته تشویقی برای نوسازی و مقاوم‌سازی در بافت‌های تاریخی 
در جلسه معاونان وزرای راه و شهرسازی و میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بر لزوم همکاری مشترک جهت ایجاد امکان استفاده از تسهیلات بانکی به منظور مرمت و مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی و واحدهای با ارزش تاریخی، فرهنگی و معماری در بافت‌های تاریخی تاکید شد.

محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی در نشست پیگیری مصوبات ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در اجرای بند ۶ و ۷  مصوبات پنجاه و ششمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار که با حضور علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، نمایندگان بانک مرکزی و معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی  برگزار شد، بر لزوم همکاری مشترک شرکت بازآفرینی شهری ایران، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران جهت ایجاد امکان استفاده از تسهیلات بانکی به منظور مرمت و مقاوم‎سازی واحدهای مسکونی و واحدهای با ارزش تاریخی، فرهنگی و معماری در بافت‌های تاریخی تاکید کرد.

آئینی در این جلسه با اشاره به لزوم تعریف بسته‌های تشویقی برای بافت‌های تاریخی با در نظر گرفتن شرایط خاص موجود در این بافت‌ها عنوان کرد: با توجه به سرعت فرسودگی و تخریب بناهای تاریخی،  تعریف یک بسته تشویقی و تصویب آن در شورای عالی شهرسازی و معماری ضروری به نظر می‌رسد ضمن این که در بافت تاریخی هم ظرفیت تولید مسکن اضافی برای اسکان سرریز جمعیت وجود دارد.

به گفته آئینی در کل کشور ۳۲ هزار هکتار بافت تاریخی شناسایی شده که قریب به ۳۳ هزار بنای ناپایدار در این بافت وجود دارد که جان ساکنان آن ها را در صورت بروز حوادث غیر مترقبه به خطر جدی می‌اندازد، همین موضوع فارغ از ظرفیت تولید مسکن اضافی برای توجه بیشتر به بهسازی و مقاوم‎سازی این بناها کافی است.

۳۵ هزار بنای ثبتی میراث‌فرهنگی نیازمند حمایت تسهیلاتی یا فعالیتی هستند

در ادامه علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به این که حدود ۳۵  هزار بنا ثبت میراث فرهنگی شده است، عنوان کرد:  اکثر این بناها نیازمند حمایت تسهیلاتی یا فعالیتی هستند. با تلاش‌های فراوان انجمن خیرین میراث در حال تشکیل است که می‌تواند کمک تاثیرگذاری برای این حوزه باشد.

همچنین الله‌دادی معاون دفتر معماری و بافت‌های واجد ارزش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی،  به لزوم تشکیل کارگروهی به منظور اجرایی کردن مصوبات جلسه ستاد ملی اشاره کرد و گفت: در شورای عالی شهرسازی و معماری برای ۹ محدوده تاریخی قرارداد منعقد شده است و تنها برای شهرهایی می‌توان طرح تاریخی تهیه کرد که توسط میراث‌فرهنگی تعیین محدوده شده و ضوابط حفاظت محدوده‌های تاریخی توسط میراث فرهنگی اعلام شده باشد.

در ادامه جلسه، جلالی رئیس گروه بانک‌های تخصصی بانک مرکزی با بیان این‌که جهت اعطای تسهیلات مرمت در بافت‌های تاریخی می‌توان از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن استفاده کرد، گفت: در این راستا به منظور همراه کردن بانک‌ها در اعطا وام بهتر است، مدت بازپرداخت وام در این محدوده‌ها طولانی مدت نباشد . همچنین  جهت راه‌اندازی اعطای تسهیلات مختص بافت‌های تاریخی، لازم است که با همکاری وزارت میراث فرهنگی و شرکت بازآفرینی شهری ایران طرحی جهت ارایه به شورای پول و اعتبار تهیه شود.

در  پایان جلسه و پس از بحث و بررسی و اتفاق نظر اعضا مصوب شد تا پیشنهاد مشترک وزارت میراث فرهنگی و شرکت بازآفرینی شهری ایران با محوریت دفتر تجهیز منابع مالی، فنی و اقتصادی شرکت جهت اعطای تسهیلات مرمت و مقاوم‎سازی به واحدهای مسکونی واقع در بافت‌های تاریخی، تسهیلات بر مبنای درصدی از تسهیلات نوسازی جاری، تعریف و همچنین در خصوص دوره بازپرداخت و نرخ پیشنهادی تسهیلات جهت ارایه به شورای پول و اعتبار تهیه و ارایه شود.

همچنین در این جلسه مقرر شد،کارگروهی مشترک با محوریت دفتر راهبری و هدایت طرح‌های بازآفرینی شرکت بازآفرینی شهری ایران و با حضور نمایندگان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های  وزارت کشور و معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی به منظور تهیه بسته تشویقی در بافت‌های تاریخی جهت طرح و تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تشکیل شود.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=55143
  • نویسنده : جامع مهندسان ساختمان ایران
  • ارسال توسط :
  • منبع : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی
  • 26 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای تشکیل کارگروه مشترک تدوین بسته تشویقی برای نوسازی و مقاوم‌سازی در بافت‌های تاریخی  بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.