• امروز : جمعه - ۱۴ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : 13 - رجب - 1444
  • برابر با : Friday - 3 February - 2023
0

تسهیلات بخش مسکن باید افزایش یابد

  • کد خبر : 56020
  • ۱۵ دی ۱۴۰۱ - ۹:۵۸
تسهیلات بخش مسکن باید افزایش یابد
درحالی دولت افزایش ۱۰ هزار میلیارد تومانی سرمایه بانک مسکن را مصوب کرده که انتظار می رود سقف وام مسکن به دلیل بی اثر شدن آن در بازار مسکن افزایش یابد.

مطابق جدیدترین گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن در شهر تهران ۴۸۰٫۷ میلیون ریال بود که حاکی از افزایش ۲٫۹ درصدی نسبت به ماه قبل است. این بدان معناست که طی ۱۷ ماه اخیر متوسط قیمت مسکن حدود ۵۵ درصد افزایش یافته است. اتفاقی که دلیل اصلی آن ترک فعل های دولت قبل و به خصوص دوره وزارت وزیر اسبق راه و شهرسازی در بازار مسکن است.

رشد قیمت مسکن به خصوص طی یک دهه اخیر شرایطی را به وجود آورده تا تقاضاهای مصرفی توان ورود به بازار را نداشته باشند. موضوعی که اخیراً رئیس کانون سراسری انبوه سازان به آن اشاره کرد.

مرتضوی در این باره گفت: کاهش یا سقوط صدور مجوزهای ساختمانی انگیزه و اشتیاق سرمایه گذاران و سازندگان برای حضور در این بخش را کاهش داده است. مهم ترین دلیل این است که بازار مسکن پیش بینی ناپذیر شده است. افزایش قیمت تمام شده به واسطه تورم های مستمر در حوزه ساخت و ساز داشته ایم، ضمن اینکه دستمزدها نیز افزایش یافته و رشد قیمت ها به مصالح ساختمانی تسری پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت و ناپایداری بازار مسکن باعث شده تا بسیاری از مردم از بازار مسکن خارج شوند، تاکید کرد: به دلیل افزایش هزینه های زندگی و این که سهم پرداختی بابت مسکن نیز در حال افزایش است، خانوارها را با ناتوانی روبرو کرده است. یعنی هر روز ناتوان تر می شوند. اگر زمان مناسب برای تامین سرمایه مسکن حدود ۲۰ تا ۳۰ سال باشد امروز به بالای یک قرن افزایش یافته است. واقعیت آن است که دوره انتظار برای خرید مسکن قابل مقایسه با هیچ کشوری نیست.

به جز تورم کنترل برای ساماندهی بازارهای اقتصادی، افزایش قدرت خرید در بازار مسکن می تواند تا حدودی فاصله شدید افزایش قیمت را جبران کند. در همین راستا بود که اردیبهشت ماه امسال مرحوم رستم قاسمی وزیر سابق راه و شهرسازی درباره وام خرید مسکن گفته بود: در این باره ما پیشنهاد پرداخت وام ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومانی را برای شهر تهران ارائه داده ایم که امیدواریم دولت با آن موافقت کند.

وام خرید مسکن بی اثر شد

در زمان حاضر به یک زوج تهرانی با احتساب وام تعمیر ۴۸۰ میلیون تومان وام خرید پرداخت می شود. البته برای دریافت این وام ابتدا باید حدود ۱۲۰ میلیون تومان اوراق توسط زوجین خریداری شود و در نهایت حدود ۳۶۰ میلیون تومان نصیب متقاضیان تهرانی می شود.

با توجه به جدیدترین متوسط قیمت مسکن در تهران با این میزان وام می‌توان حدود هفت مترمربع واحد مسکونی خریداری کرد! واقعیت این است که وام خرید مسکن بانک مسکن اثر بسیار ناچیزی در قدرت خرید مردم دارد و با تداوم این روند نمی توان انتظار خانه‌دار شدن اقشار هدف را داشت.

در این شرایط، اخیرا دولت با افزایش ۱۰ هزار میلیارد تومانی سرمایه بانک تخصصی بخش مسکن موافقت کرده است. سرپرست بانک مسکن هفته گذشته در این باره گفته بود: افزایش ۱۰ هزار میلیارد تومانی سرمایه بانک مسکن آثار بسیار مثبتی بر عملکرد بانک مسکن در حوزه های مختلف خواهد داشت.

سقوط کفایت سرمایه بانک مسکن به کمتر از حد استاندارد

وی یادآور شد: نسبت کفایت سرمایه بانک مسکن در مقطع پایان سال مالی ۱۴۰۰ حدود هشت درصد بوده است، لکن با توجه به سرعت گرفتن اعطای تسهیلات و به علت عملکرد مطلوب بانک در طرح نهضت ملی مسکن، این نسبت به مرور کاهش یافته به نحوی که در ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۱ به کمتر از حد استاندارد موصوف تنزل یافته و در صورت ادامه روند اعطای تسهیلات، بدون توجه به موضوع افزایش سرمایه، پیش بینی می شد روند کاهشی نسبت مذکور شدت یابد.

وی با بیان “با افزایش سرمایه نسبت کفایت سرمایه بانک به ۱۴ درصد افزایش خواهد یافت” افزود: بهبود وضعیت کفایت سرمایه به عنوان یکی از مهم ترین شاخص های سلامت بانکی، ضمن حمایت از بانک در برابر زیان های غیرمنتظره و حمایت از سپرده گذاران، افزایش اعتماد عمومی به بانک و تسهیل در شرایط تامین مالی داخلی و خارجی جهت اعطای تسهیلات در طرح های تکلیفی و حمایتی از جمله طرح نهضت ملی مسکن را به همراه خواهد داشت.

وی بیان کرد:‌ افزایش سرمایه بانک مسکن، افزایش توان تسهیلات دهی بانک به منظور ادامه روند حضور پرقدرت و نقش تاثیرگذار در بخش مسکن و ساختمان کشور و کمک به تامین مالی طرح نهضت ملی مسکن بر اساس سهمیه تعیین شده را به همراه دارد.

با توجه به رکود تورمی بازار مسکن باید دید سرپرست بانک مسکن یا مدیرعامل آتی بانک تخصصی بخش مسکن برای افزایش سقف وام خرید مسکن اقدامات لازم را انجام می دهد یا خیر. گرچه افزایش وام مذکور از محل اوراق حق تقدم نیز مصائب جدیدی را برای متقاضیان به همراه دارد که مهم ترین آنها هزینه خرید این وام است. با قیمت کنونی اوراق حق تقدم، متقاضیان برای وام ۷۰۰ میلیون تومانی باید حدود ۱۷۰ میلیون تومان جهت خرید برگه های این اوراق هزینه کنند.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=56020
  • نویسنده : جامع مهندسان ساختمان ایران
  • ارسال توسط :
  • منبع : تسنیم
  • 7 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای تسهیلات بخش مسکن باید افزایش یابد بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.