• امروز : پنج شنبه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 15 - جماد أول - 1444
  • برابر با : Thursday - 8 December - 2022
2
مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه مطرح کرد

تاکید بر نظارت مستمر بر پایش ایمنی ساختمانهای مهم و بلند مرتبه 

  • کد خبر : 54866
  • ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰
مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه حفظ مال و جان مردم در اولویت کاری این اداره است، خاطرنشان کرد: کارگروه استانی پایش ایمنی ساختمانهای مهم و بلند مرتبه بر اماکن عمومی و ساختمانهای بزرگ شهرهای مختلف استان، در جهت ایمن بودن ساخت و سازها نظارت مستمر داشته باشند.

مهرداد آهکی مدیرکل راه و شهرسازی استان در دومین جلسه کارگروه استانی پایش ساختمان‌های مهم و بلندمرتبه با حضور فخری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه حفظ مال و جان مردم در اولویت کاری این اداره است، گفت: وظیفه کارگروه استانی، پایش ایمنی ساختمانهای مهم و بلندمرتبه بر اماکن عمومی و ساختمان‌های بزرگ شهرهای مختلف استان، در جهت ایمن بودن ساخت و سازها نظارت مستمر است.

مدیرکل راه و شهرسازی کرمانشاه با تاکید بر اینکه اکیپ نظارت با بازدیدها و پایش ساختمان‌ها، نسبت به شناسایی نقاط ضعف اقدام کند، توضیح داد: نیاز است که که ابازارقانونی برای رفع ایرادات فنی آنها وارد مرحله اجرا می‌شویم.

آهکی مدیر کل راه و شهرسازی می‌گوید؛ این کارگروه وظیفه دارد ساختمان‌های بلند مرتبه، مهم و ناایمن را در رابطه با خطر حریق، زلزله، فرونشست و فروریزش شناسایی و پایش کند و در رابطه با این خطرها، راهکارهای رفع خطر و پایدار سازی را ارائه کند.

آهکی معتقد است رعایت آیین‌نامه ساخت و ساز، مانع از ایجاد خطرات و بحران‌های احتمالی است و تأکید کرد: ساختمان‌هایی که فاقد پایان کار هستند، از نظر ایمنی در وضعیت نامشخصی به سر می برند و ممکن است در زمان وقوع خطراتی همچون زلزله و آتش‌سوزی برای ساکنین مخاطرات جدی جانی و مالی در پی داشته باشد و ضرورت دارد مردم از خریداری واحدهای مسکونی، تجاری و اداری در مجتمع‌های بلند مرتبه که فاقد گواهی پایان کار هستند خودداری کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه گفت: ساختمان های ناایمن اگر چه در حالت‌های عادی اتفاقی را به هم نمی‌رسانند اما در مواقع بحران ممکن است فاجعه بار شوند و اساسا ساختمان هایی که در آن ها ایمنی به صورت کامل رعایت نشده ، علاوه بر ایجاد ناامنی برای ساکنان همان ساختمان، باعث می شود تا ساختمان های مجاور نیز دچار خطر شوند.

وی ادامه داد: در صورت بروز حادثه تنها ساختمان نا ایمن نیست که ممکن است خطرناک باشد بلکه ساختمان های کناری نیز دچار آسیب می شوند و از این جهت در زمان ساخت و ساز باید تا آنجایی که می شود به امنیت ساختمان دقت شود.

مهرداد آهکی در پایان گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای ساخت و ساز وضع شده است و اجرای این قوانین باعث شده تا احتمال خطرآفرینی ساختمان ها به حداقل برسند و در صورتی که سازندگان مسکن این قوانین را به طور کامل رعایت کنند شاهد مشکلات فاجعه بار در آینده نخواهیم بود.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=54866
  • نویسنده : جامع مهندسان ساختمان ایران
  • ارسال توسط :
  • منبع : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی
  • 19 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای تاکید بر نظارت مستمر بر پایش ایمنی ساختمانهای مهم و بلند مرتبه  بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.