• امروز : دوشنبه - ۸ آذر - ۱۴۰۰
 • برابر با : 24 - ربيع ثاني - 1443
 • برابر با : Monday - 29 November - 2021
0

تاکید بر تقویت نهادهای محله محور در فرآیند بازآفرینی شهری

 • کد خبر : 37272
 • 26 آبان 1400 - 14:26
تاکید بر تقویت نهادهای محله محور در فرآیند بازآفرینی شهری
دومین نشست از سلسله نشست‌های ترویجی با موضوع «نهادسازی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های نهادی محلات هدف در فرآیند بازآفرینی شهری» در سالن اجتماعات شرکت بازآفرینی شهری ایران برگزار شد.

در این نشست کمال نوذری سرپرست دفتر مطالعات کاربردی و امور ترویجی شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان این که بررسی‌ها نشان می‌دهد، تهیه و تدوین  بسیاری از طرح‌های توسعه شهری در سه دهه گذشته با نگاه بالا به پایین و عدم توجه به واقعیت های موجود، صورت گرفته است، گفت: در تهیه فرآیند طرح‌های توسعه شهری، نیازها و اولویت‌های محلی و نهادهای اجتماعی مورد توجه قرار نگرفته است.

او افزود: علی رغم این که نهاد‌سازی و ظرفیت‌سازی به عنوان دو مولفه کلیدی در جهت تحقق برنامه‌های بهسازی و نوسازی شهری تعریف شده‌اند اما متاسفانه شاهدیم فرآیند بازآفرینی شهری به صورت تدریجی و مرحله‌ای در بسیاری از شهرهای هدف یا اجرا نشده یا ناقص اجرا شده‌اند و یا جریان فرآیند به صورت  مستمر و پایدار مشارکت بخش  مردمی، دولتی و عمومی شکل نگرفته است .

سرپرست دفتر مطالعات کاربردی و امور ترویجی شرکت بازآفرینی شهری ایران  تصریح کرد:  در سال ٩٣ ستاد ملی بازآفرینی شهری، به استناد مصوبه هیات محترم وزیران با هدف ایجاد یک شبکه همکاری بین دستگاه‌های مختلف دخیل در فرآیند بهسازی و نوسازی شهری تشکیل شد، در واقع هدف این ستاد همراه‌سازی فرآیندها، اقدامات و مدیریت یکپارچه در محلات هدف بازآفرینی شهری در سه سطح ملی، استانی و شهرستانی است و نمایندگان دستگاه‌های مختلف دولتی و عمومی دخیل در امور بهسازی و نوسازی شهری با سطوح  متفاوت قدرت و تصمیم‌گیری درآن حضور دارند .

به گفته نوذری تدوام و گسترش طرح‌ها و برنامه‌های ارتقای کیفیت زندگی در محلات هدف بازآفرینی شهری علاوه بر همکاری و هماهنگی بخش دولتی و عمومی نیاز به مشارکت و همراهی توان خود مدیریتی در بخش مردمی و ساکنان محلات هدف دارد.

او تاکید کرد: علاوه بر ضرورت جود سه سطح ستادهای ملی، استانی و شهرستانی بازآفرینی شهری پایدار برای فرآیند تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و اجرا در محلات هدف بازآفرینی شهری، مشارکت مردم در امور اجرایی توسعه و عمران بافت‌هاي شهري به خصوص نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهری در قالب نهادها و تشکل‌های محلی از اهمیت بالایی برخوردار است.

هشدار میلیاردر آمریکایی نسبت به احتمال ممنوعیت بیت‌کوین
بیشتر...

نوذری افزود: در حال حاضر  ستادهای بازآفرینی شهری پایدار در سطح ملی، میانی ( استانی ) و سطح شهرستانی شکل گرفته است اما سطح محله و نهادهای محله‌ای ارتباط سیستماتیک و نظامند با ستادها ندارند، در حالی که باید توجه داشت در سطح محلات هدف بازآفرینی است که امکان ظرفیت‌سازی برای خودمدیریتی محله‌ای و تشکل‌های محلی را  به وجود خواهد آورد، در این صورت شکل برنامه‌ها و اقدامات  بخشی در سطح محله می تواند قالب هماهنگ و یکپارچه به خود بگیرد.

او با اشاره به فعالیت دفاتر تسهیلگری گفت: این نهادها وظیفه تسهیلگری فنی، تهیه و اجرای برنامه‌های بازآفرینی شهری را برعهده دارند و حلقه واسطه‌ای بین نهادهای مجری دولتی، سازندگان، سرمایه‌گذاران و بخش مردمی به شمارمی‌آیند .

سرپرست دفتر مطالعات کاربردی و امور ترویجی شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان این که حضور نهادهای فنی محله‌ای در محلات هدف بازآفرینی شهری به دلیل قرارداد با نهاد مشخص نمی‌تواند دایمی و طولانی باشد، اظهار کرد:  بنابراین به نهادی  به نام  نهاد مردمی محله نیاز داریم که بتوانیم در قالب آن مشارکت و حضور ساکنان در محله هدف بازآفرینی را عینیت ببخشیم، فعال کردن این نهاد مستلزم ایجاد بستر‌های لازم مشارکت مردمی و استفاده از پتانسیل نهادهای محلی است.

در ادامه مهدی برزویی مسوول دبیرخانه بازآفرینی شهر سبزوار و دبیر دبیرخانه ترویج بازآفرینی منطقه ۵ کشور با بیان اینکه نهادها رکن رکین در بازآفرینی شهری به شمار می‌آیند، اظهارکرد: نهادها اگر در محلات هدف بازآفرینی شهری شکل بگیرند، پایدار باشند و به درستی وظایف خود را انجام دهند، قطعا ماموریت و فرآیند بازآفرینی شهری  در کشور به سرانجام مقصود خواهد رسید.

دبیر دبیرخانه ترویج بازآفرینی منطقه ۵ کشور با اشاره به اینکه  از نهادها در محلات هدف بازآفرینی شهری به عنوان قرارگاه علمی و عملیاتی بازآفرینی شهری  نام برده می‌شود، گفت: نهادها در محلات بازآفرینی شهری در فرآیند سند‌سازی توسعه، برنامه‌ریزی شهری، تقویت مطالبه‌گری، افزایش مشارکت‌پذیری، تقویت نظارت محله، مستند‌سازی و تشکیل بانک اطلاعات و داده‌ها، مردمی سازی و محله محوری، استعدادیابی و توان سنجی و تقویت همگرایی دستگاه‌ها  به خوبی عمل کرده‌اند.

چه عواملی درصد مالکیت مسکن ایران را شکل داده‌اند؟
بیشتر...

او در ادامه به بررسی مشکلات نهادهای محله ای پرداخت و گفت: منفعلانه و جزیره‌ای  عمل کردن، عدم پاسخ دهی مناسب به مطالبه‌گری،  فقدان آموزش‌ها و مهارت‌های لازم در بین اعضای این نهادها از مشکلات اساسی در نهادهای محله‌ای به شمار می رود.  همچنین برخی دبیرخانه‌های ستادهای بازآفرینی شهرستان‌ها که در شهرداری‌ها مستقر هستند به دلایل مدیریتی، علمی، عدم استفاده از کارشناسان با تجربه و ساختاری  نتوانسته‌اند نقش لازم در فرآیند بازآفرینی را ایفا کنند.

مسوول دبیرخانه بازآفرینی شهر سبزوار از «ارتباطات» به عنوان مفهوم گم شده در سطح بازآفرینی شهری یادکرد و گفت: در محلات هدف بازآفرینی شهر سبزوار طی سال های ۹۴ تا کنون ۲۰۷ برنامه اقدام در قالب یک بسته کامل کالبدی، اجتماعی و اقتصادی تحت عنوان برنامه اقدام مشترک تدوین و در این مدت این برنامه در حدود  ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است .

برزویی همچنین به ظرفیت بالای نهادهای محله در بافت‌های نارکارآمد هدف اشاره و اظهار کرد: اگر در نظام آموزشی بستر و زمینه‌های مختلف ارتقای علمی و مهارتی اعضای نهادهای محله در جهت ماموریت های بازآفرینی شهری فراهم شود، شاهد شتاب بخشی در امر نوسازی و بهسازی این محلات خواهیم بود.

او  در پایان سخنانش به تعدد و تکثر نهادها در محلات هدف اشاره کرد و گفت: این نهادها توسط دستگاه‌های عمومی و دولتی در موضوعات توانمند‌سازی اجتماعی‌، اقتصادی و حمایت‌های محلی به صورت مجزا و مستقل راه اندازی شده و خدمات ارایه می‌دهند، بنابراین به منظور جلوگیری از موازی‌کاری و تناقص در فعالیت‌ها باید شبکه‌سازی در سطح محلی و ملی صورت گیرد.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=37272
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی
 • 13 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.