• امروز : یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 29 - صفر - 1444
  • برابر با : Sunday - 25 September - 2022
0
مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان:

تامین مدارس شهرک‌های اقماری زنجان برعهده راه و شهرسازی نیست

  • کد خبر : 52976
  • ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۶
تامین مدارس شهرک‌های اقماری زنجان برعهده راه و شهرسازی نیست
 مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان گفت: اداره‌کل راه‌وشهرسازی استان زنجان متولی تامین مدارس در مناطقی است که انبوه‌سازی انجام شده با این حال در ساخت مدارس سایر نواحی همکاری دارد.

مسعود بیات‌منش ، با اشاره به ماده ۱۸ قانون شورای عالی آموزش و پرورش، عنوان کرد: این قانون از ابتدا دارای برخی ابهامات بود و تا سال گذشته قابلیت اجرایی نداشت؛ در این بین متولی این قانون اداره‌کل آموزش‌وپرورش است. براساس این قانون، نهادی که مسئول الحاق محدوده در یک منطقه است، موظف است مدارس منطقه مذکور را نیز تامین کند.

وی با اشاره به موضوع کمبود مدارس در شهرک‌های اقماری زنجان، اظهار کرد: کمبود مدارس در شهرک‌های اقماری مربوط به یک منطقه مشخص نیست، بلکه این شهرک‌ها شامل پونک، گلشهر کاظمیه، بسیجیان، الهیه، کوی فرهنگ، نانوایان و … می‌شوند که از این بین اداره‌کل راه‌وشهرسازی استان زنجان تنها مسئولیت قانونی تامین مدارس در منطقه پونک را دارد زیرا زمین‌های مسکونی این ناحیه تحت مالکیت دولت هستند و متولی ساخت اداره‌کل راه‌وشهرسازی استان است.

بیات‌منش با اشاره به آمادگی همکاری برای ساخت مدارس راه‌وشهرسازی استان، تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی اداره‌کل راه‌وشهرسازی استان، شهرسازی و تامین خدمات عمومی است و درحال حاضر در سطح شهر نیازمند ۵۰ الی ۶۰ مدرسه در مقاطع مختلف هستیم تا این کمبود جبران شود و برای تامین این رقم، آماده همکاری با اداره‌کل آموزش‌وپرورش و نوسازی مدارس هستیم.

این مسئول با اشاره به تعهد ساخت مدارس در طرح نهضت ملی مسکن، بیان کرد: ما تعهد داریم که در طرح نهضت ملی مسکن استان زنجان، متناسب با سرانه جمعیتی که در این مناطق ساکن خواهند شد، مدارس موردنیاز را نیز بسازیم و درحال حاضر به طور مثال در کوی زنگان همزمان با ساخت واحدهای مسکونی ۲ مدرسه نیز در حال ساخت است و این موضوع پیش‌بینی شده تا شهروندانی که در این مناطق سکونت خواهند داشت، به لحاظ فضای آموزشی دانش‌آموزان دچار مشکل نشوند.

وی با اشاره به ۳ مقیاس مطرح در خصوص تامین مدارس مقاطع تحصیلی مختلف، گفت: در بحث ساخت مدارس ۳ مقیاس قابل توجه است. در مقطع ابتدایی مقیاس محله سنجیده می‌شود یعنی ساکنان به اصطلاح یک محله باید در منطقه مسکونی خود مدرسه ابتدایی داشته باشند و دانش‌آموزان مقطع ابتدایی با حداکثر طی مسافت یک کیلومتر به مدرسه برسند. در ساخت مدارس متوسطه اول مقیاس منطقه سنجیده می‌شود به این معنا که دانش‌آموز می‌تواند در این مقطع تحصیلی از منطقه‌ای به منطقه دیگر برود و در نهایت مدارس مقطع متوسطه دوم در مقیاس شهری سنجیده می‌شوند.

مدیرکل راه‌وشهرسازی استان زنجان، با اشاره به تامین مدارس مقطع ابتدایی در طرح نهضت ملی مسکن، خاطرنشان کرد: براساس تعهدات تمام مدارس ابتدایی موردنیاز در طرح نهضت ملی مسکن ساخته خواهند شد و در صورت امکان در بحث تامین مدارس متوطه اول نیز ورود خواهیم کرد و مقطع متوسطه دوم نیز در حوزه پیش‌بینی اداره‌کل آموزش و پرورش استان است.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=52976
  • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
  • ارسال توسط :
  • منبع : ایسنا
  • 11 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای تامین مدارس شهرک‌های اقماری زنجان برعهده راه و شهرسازی نیست بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.