• امروز : پنج شنبه - ۱۴ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 11 - ربيع أول - 1444
  • برابر با : Thursday - 6 October - 2022
2
وزیر اقتصاد مطرح کرد

برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم

  • کد خبر : 52110
  • ۰۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۸
برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم
وزیر اقتصاد گفت:ما کاملا فشار وارده بر مردم را درک می‌کنیم و در این زمینه دستورات ویژه‌ای برای مهار تورم، توسط رئیس‌جمهور صادر کرده‌ایم.

آقای احسان خاندوزی گفت: در حال حاضر  ما با رشد نقدینگی ۳۵ درصدی در تیر ماه ۱۴۰۱ مواجه هستیم. به طور کلی ما نسبت به تیر ماه سال قبل ۴۴/۰۲ درصد روند کاهشی داشته ایم. البته  تورم باتوجه به جنگ روسیه و اوکراین، جهان و همچنین کشور‌های اروپایی، آمریکایی و حتی ایران را هم تحت تاثیر قرار داده است.

به گفته او، از جهت قدرت خرید در خرداد و تیر به طبقات متوسط جامعه فشار وارد شد که ریاست جمهوری دستور بسته کوتاه مدت برای مهار کردن تورم به تمامی دستگاه‌ها ابلاغی اعلام کرد. وضعیت فعلی در کشور ایجاد شده مطلوب نیست، ولی امیدواریم بتوانیم به اهدافی که بانک مرکزی در این زمینه تعیین کرده نزدیک شویم تا فشار‌ها کاهش پیدا کند. در حال حاضر ۱۵۰۰ شرط دست و پا گیر برای ۲۷۰۰ مجوز کسب و کار طی یک سال گذشته برداشته شد.

به گفته وزیر اقتصاد، شاخص تورم فعلی به هیچ وجه برای دولت رضایت بخش نیست و با اهداف تورمی دولت سیزدهم فاصله دارد. در حوزه سرمایه گذاری خارجی هم حجم تجارت افزایش پیدا کرده است. به طوری که از شهریور سال گذشته تا پایان خرداد ۹۲ میلیارد دلار حجم تجارت خارجی کشور بود. اگر با دوره مشابه سال گذشته مقایسه کنیم چیزی بالغ بر ۲۲ میلیارد دلار افزایش تجارت با کشور‌های مختلف داشته ایم.

وزیر اقتصاد گفت: همچنین رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۹ از ۱ درصد به ۳/۴ درصد، صادرات نفت ۵/۶ درصد در سال ۹۹ به ۹/۷ درصد در سال ۱۴۰۰ و ۱۱ برابر نسبت به ۴ ماه اول ۱۴۰۱ افزایش پیدا کرده است. رشد سرمایه‌گذاری خارجی از ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ تقریباً دو برابر شده و به حدود ۵ میلیارد دلار رسیده است.

به گفته خاندوزی، ۶۰۰ هزار نفر تا هفته گذشته از وام خرد بدون ضامن استفاده کردند.

به گفته او، آمریکا در این مدت از تمام ابزار فشار خود استفاده کرده تا وضعیت بدتر نشود. برای هر دو سناریوی رفع یا باقی ماندن تحریم‌ها، پیشنهاداتی روی میز دستگاه اجرایی کشور آماده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی یا اشاره به قیمت بنزین گفت: امسال هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین نیست همچنین برای تغییر الگوی مصرف نداریم. صرفاً نباید به سمت متغیرهای قیمتی بنزین برویم بلکه باید از متغیرهای غیرقیمتی هم استفاده کنیم. اگر روند فعلی مصرف بنزین ادامه یابد، احتمال واردات بنزین وجود دارد مگر اینکه سقف مصرف بنزین کنترل شود.

خاندوزی گفت: برنامه سال ۱۴۰۲ برای قیمت بنزین هنوز آماده نیست و نمی‌توان در مورد آن صحبت کرد. باید از یک سری متغیرها برای کنترل مصرف بنزین استفاده کنیم.

به گفته او، درآمد صادرات نفت در سال گذشته نسبت به سال قبلش به ۱۱ برابر رسید و سال ۱۴۰۱ این عدد به پنج برابر خود نسبت به سال قبلش رسیده است. قطعاً شاخص تورم با آنچه هدف ما در برنامه اقتصادی است بسیار فاصله دارد و ما در جهت کاهش تورم اقدامات متعددی برای همه دستگاه‌ها در نظر گرفته‌ایم.

خاندوزی گفت: همچنین بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار از اعتراضات یارانه‌ای پذیرفته شده است و قرار وزارت رفاه برنامه جدید ارائه کالابرگ الکترونیکی یارانه‌ها را تا شهریور ماه به ستاد اقتصادی دولت اعلام کند.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=52110
  • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
  • ارسال توسط :
  • منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
  • 43 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.