• امروز : شنبه - ۸ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : 7 - رجب - 1444
  • برابر با : Saturday - 28 January - 2023
0
استاندار گیلان:

بافت های فرسوده شهرها احیا شود

  • کد خبر : 56006
  • ۱۵ دی ۱۴۰۱ - ۹:۳۷
بافت های فرسوده شهرها احیا شود
استاندار گیلان، با تاکید بر اینکه بافت های فرسوده شهرها باید درست شود، گفت: برخی شهرهای ما دارای ساخت و ساز بسیار قدیمی و فرسوده است که باید احیا شوند، اما در ساخت و سازها توسعه شهر و استحکام بنا برای ۵۰ سال آینده در نظر گرفته شود.

اسدالله عباسی ، ۱۴ دی ماه در حاشیه بازدید سرزده از اداره کل راه و شهرسازی گیلان، با انتقاد از ساخت و سازهای چندین طبقه در برخی از روستاهای گیلان عنوان کرد: روستاها نباید قربانی سبک ساخت و سازهای شهری شوند؛ چراکه با اینگونه مجوزها زندگی روستایی و ساختار روستاها را به هم می ریزید.

وی تاکید کرد: برای زمین های مرغوب و حاصلخیز کشاورزی که در آنها کاشت انجام نمی گیرد، همانند ساختمان‌های خالی که مالیات تعیین می شود، تصمیم گیری می کنیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه متاسفانه در استان هنوز گرفتار استفاده از مصالح سنگین به شیوه ۶۰ سال قبل هستیم، بر بهره‌گیری از مصالح نوین در ساخت و سازها تاکید و بیان کرد: مهندسان ساخت و ساز در روستاها درخصوص همه بخش ها با مردم همراهی کنند، اما این موضوع درخصوص استحکام فرق می کند و باید در این زمینه سخت‌گیری های لازم صورت گیرد.

وی با تاکید بر اهتمام بر زیباسازی فضا و مبلمان شهری، افزود: در بحث بلند مرتبه سازی باید زیباسازی و بافت فرهنگی در نظر گرفته شود و اینگونه نباشد در جایی که تمام خانه‌ها سه طبقه است یک دفعه یک ساختمان شش طبقه سربرآورد و سیستم و ساختار منطقه را به هم بریزد.

عباسی با بیان اینکه برخی شهرداران گویا درخصوص موضوع یاد شده دچار رودربایستی می شوند، هشدار داد: اصلا نباید بگذارید این گونه ساختمان‌ها آجر روی آجرش قرار بگیرد؛ تاکید می کنم گزارش‌های مردمی در این رابطه دارم و وارد عمل خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه بافت های فرسوده شهرها باید درست شود، گفت: برخی شهرهای ما دارای ساخت و ساز بسیار قدیمی و فرسوده است که باید احیا شوند، اما در ساخت و سازها توسعه شهر و استحکام بنا برای ۵۰ سال آینده در نظر گرفته شود؛ نه اینکه ساختمانی درست کنیم که ۲۰ سال بعد تخریبی باشد و این موضوع درگیری هایی قضایی ایجاد خواهد کرد.

استاندار گیلان با تاکید بر ویژگی با خدا بودن و مردمی بودن سردار شهید قاسم سلیمانی گفت: این دو ویژگی باید در مدیران نهادینه شود و مردمی بودن و رضایتمندی مراجعان یکی از مولفه ها در انتخاب شهرداران نمونه استان است.

عباسی تصریح کرد: از این پس انتخاب شهرداران نمونه نباید تنها به هفته دولت موکول شود، بلکه هر شش ماه یک بار باید شهردارانی که براساس قانون و تکلیف کار می کنند به مردم معرفی شوند.

وی اضافه کرد: در مجموع چیزی که از شهرداران می خواهیم ضمن تاکید بر گره گشایی از کار مردم و ایجاد رضایتمندی، مدیریت پسماند و تفکیک از مبدا، اهتمام به ساخت و ساز مسکن، المان های شهری و زیباسازی با در نظر گرفتن رفاه مردم است.

استاندار گیلان درخصوص مسئله فاضلاب نیز بیان کرد: با توجه به سفر رئیس جمهوری اعتباری حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان برای همه شهرها در نظر گرفته شده و کارها در این خصوص در حال انجام است و پیگیری شهرداران در این رابطه تاثیرگذار خواهد بود.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=56006
  • نویسنده : جامع مهندسان ساختمان ایران
  • ارسال توسط :
  • منبع : ایسنا
  • 7 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای بافت های فرسوده شهرها احیا شود بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.