• امروز : یکشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۰
 • برابر با : 1 - جماد أول - 1443
 • برابر با : Sunday - 5 December - 2021
1

بازگشایی مدارس از اول آذر | حضور دانش‌آموزان الزامی است

 • کد خبر : 37528
 • 30 آبان 1400 - 14:03
بازگشایی مدارس از اول آذر | حضور دانش‌آموزان الزامی است
به گفته، سرپرست وزارت آموزش و پرورش، دانش‌آموزان همه مقاطع تحصیلی از یکم آذر در کلاس‌های حضوری مدارس حاضر می‌شوند و حضور دانش‌آموزان در این کلاس‌ها الزامی است.

سرانجام تکلیف آموزش حضوری ۱۵ میلیون دانش‌آموز در مدارس کشور مشخص شد. طبق برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش از فردا تمامی دانش‌آموزان بعد از یک‌سال و نیم خانه‌نشینی راهی مدرسه می‌شوند.

آن‌طور که سرپرست وزارت آموزش و پرورش می‌گوید: «دانش‌آموزان همه مقاطع تحصیلی از یکم آذر در کلاس‌های حضوری مدارس حاضر می‌شوند، حضور دانش‌آموزان در این کلاس‌ها الزامی است.»

علاوه بر این، مسئولان وزارت آموزش و پرورش یک اجبار هم پیش روی مدیران مدارس گذاشته اند، آنها تأکید داشته‌اند که درهای مدارس را از روز اول آذر ماه به بعد روی دانش‌آموزان خود باز کنند. اما اینکه دانش‌آموزان چگونه و در چه روزهایی در مدارس حضور پیدا کنند در اختیار شورای مدرسه و تأیید منطقه خواهد بود.

همچنین آموزش و پرورش اعلام کرده است که برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس نظارت‌های میدانی خواهد داشت. با این همه سختگیری هنوز برخی از خانواده‌ها نگران سلامت فرزندانشان در مدرسه هستند.

از یک‌سو، خانواده‌ها نگران افت تحصیلی و خانه‌نشینی طولانی‌مدت دانش‌آموزانشان هستند و در سوی دیگر این نگرانی وجود دارد که با باز شدن درهای مدارس سلامت دانش‌آموزان به دلیل شیوع بیماری کرونا به خطر بیفتد. همین موضوع باعث شده برخی مدیران مدارس با اما و اگرهایی درباره بازگشایی مدارس سخن بگویند و تأکید کنند که شرط اصلی بازگشایی‌ها رضایتنامه امضا کردن خانواده‌ها باشد.

موضوعی که یکی از مدیران ابتدایی مدارس کرج به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: «مدرسه ما از ابتدای مهر ماه باز بود. برخی خانواده‌ها اصرار داشتند آموزش فرزندانشان حضوری باشد. البته خودم رضایت ندارم چرا که معاون مدرسه هر روز چند بار با تب‌سنج بچه‌ها را چک می‌کند، اما فقط تب بچه‌ها نیست. دانش‌آموز با اسنپ می‌آید و ما نمی‌دانیم او ناقل است یا خیر؟ یا در پروتکل‌های بهداشتی تأکید شده است که در و پنجره کلاس‌ها باز باشد. دانش‌آموزان با کاپشن و دستکش سر کلاس می‌نشینند و اگر سرما بخورند ما باید پاسخگو باشیم. ما نمی‌توانیم کارت واکسن را اجباری کنیم اما برخی همکارانم این کار را کرده‌اند. البته برخی همکارانم هم از خانواده‌ها رضایتنامه گرفتند. البته خودم مادر یک دانش‌آموز کلاس دهمی هم هستم که مدرسه پسرم از ما رضایتنامه گرفت. از نظرم این کار تخلف است چرا که اگر دانش‌آموز بیمار شود مسئولیتش با خانواده است. برخی مدیران مدارس جلسات مختلفی را با خانواده‌ها داشته‌اند و به آنها گفته‌ایم که گروه‌بندی می‌کنیم و آموزش را ترکیبی ادامه می‌دهیم. البته مدرسه با مدرسه متفاوت است.»

بارگذاری چک‌لیست‌های بهداشتی در سامانه آموزش و پرورش

مسئولان وزارت آموزش و پرورش برای این سال تحصیلی الگوی بازگشایی تدریجی مدارس را داشتند. آنها در گام اول که همان اول مهر ماه بود مدارس حوزه روستایی و عشایری را که جمعیت دانش‌آموزی ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری داشتند بازگشایی کردند. علاوه بر این دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای و کار و دانش هم از همان ابتدای مهرماه برای درس‌های عملی راهی مدرسه شدند.

ایجاد دگرگونی واقع گرایانه جهت تحقق آینده شهری بهتر
بیشتر...

نیمه آبان ماه هم یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از دانش‌آموزان متوسطه دوم کلاس‌ها را حضوری پیگیری کردند. در گام آخر که اول آذر است ۹ میلیون دانش‌آموز ابتدایی و متوسطه اول راهی مدرسه خواهند شد.

با این همه، بر اساس اعلام وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی متوسطه کشوری نوبت اول واکسیناسیون ۱۲ تا ۱۸ سال ۳/۷۰ درصد بوده است.

با وجود واکسیناسیون دانش‌آموزان این خانواده‌ها هستند که همچنان نگران سلامت فرزندانشان هستند و این سؤال را می‌پرسند که آیا شیوع کرونا خطری برای دانش‌آموزان و معلمان ندارد یا مدارس به امکانات بهداشتی برای شرایط کرونایی مجهز شده است؟ پاسخ این سؤال را علیرضا کمره‌ای، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش می‌دهد: «با توجه به بخشنامه ابلاغی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی همه مدارس باید چک لیست‌های بهداشتی را برای بازگشایی تکمیل و در سامانه آموزش و پرورش اعلام شده، بارگذاری کنند تا پس از آن درخواست مدیران مدارس به منطقه اعلام ‌و پس از بررسی‌های صورت گرفته و داشتن شرایط لازم، مدارس مورد نظر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اقدام به بازگشایی حضوری کنند. علاوه بر تهویه مناسب کلاس‌های درس، فاصله دانش‌آموزان از همدیگر حداقل ۱٫۵ متر باشد و تمام دانش‌‌آموزان باید با ماسک باشند.»

او در پاسخ به نگرانی برخی خانواده‌ها، می‌گوید: «ما شرایط و نگرانی خانواده‌ها را درک می‌کنیم، اما مایل هم نیستیم که لفظ اجبار و اختیار را هم بیان کنیم. وقتی خانواده‌ای دانش‌آموزش را در مدرسه ثبت‌نام کرده برای ما به این معناست که می‌خواهد بهترین آموزش را دریافت کند و برای خانواده‌ها آموزش با کیفیت بسیار مهم است. اگر مدرسه باز باشد و دانش‌آموز به مدرسه برود فعالیت آموزشی اثربخشی دریافت می‌کند. در حال حاضر هم شرایط کشور به سمتی رفته است که ادارات به حالت عادی برگشته‌اند. خانواده‌ها باید در نظر داشته باشند خطر بی‌سوادی و افت تحصیلی دانش‌آموزانشان را تهدید می‌کند و ما هم تمام پروتکل‌های بهداشتی را برای ورود دانش‌آموزان در نظر گرفته‌ایم. با این حال برای مدارس بازگشایی‌ها اجبار است و مدیران مدارس برای دانش‌آموزانشان برنامه‌ریزی می‌کنند.»

کمره‌ای به آموزش ترکیبی تا پایان سال اشاره می‌کند و می‌گوید: بر‌اساس مصوبه ستاد ملی کرونا تا پایان امسال مدارس به صورت ترکیبی آموزش را ادامه می‌دهند. برای سال آینده هنوز تصمیم‌گیری نشده است. حدود ۹۰ درصد دانش‌آموزان واکسینه شده‌اند. با این حال تعداد دانش‌آموزان در هر کلاس بستگی به مساحت کلاس دارد و این موضوع را مدیر مدرسه باید بررسی کند.

۷۰ درصد خانواده‌ها موافق تشکیل کلاس‌ها هستند

«براساس نظرسنجی معتبری که کرده‌ایم ۷۰ درصد خانواده‌ها موافق تشکیل کلاس‌های حضوری هستند.» این صحبت‌های دیروز سرپرست وزارت آموزش و پرورش است.

روزنامه‌های اقتصادی ۲۱ دی ماه ۹۹
بیشتر...

علیرضا کاظمی با اشاره به اینکه دانش‌آموزان همه مقاطع تحصیلی از یکم آذر در کلاس‌های حضوری مدارس حاضر می‌شوند، اظهار می‌کند: همه مدارس ما شرایط بازگشایی را دارند و دستورالعمل شیوه‌نامه‌های بهداشتی را نیز به همه مدارس ابلاغ کردیم. تعداد کلاس‌های حضوری مدارس در اختیار مدرسه است و حضور دانش‌آموزان در این کلاس‌ها الزامی است. دانش‌آموزانی که علائم بیماری داشته یا اعضای خانواده آنان بیمار هستند، می‌توانند همچنان به صورت مجازی دروس خود را دنبال کنند.

علیرضا کاظمی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما ادامه می‌دهد: ۹۰ درصد مدارس وضعیت خود را در سامانه بازگشایی مدارس اعلام کرده و مجوز بازگشایی گرفته‌اند. آموزش صرف مجازی در همه مدارس از یکم آذر ممنوع است و باید مدارس حداقل هفته‌ای یک یا دو روز آموزش حضوری داشته باشند. به مدارس گفته‌ایم که جلسه اول را به رعایت شیوه‌نامه‌ها اختصاص دهند.

او در پاسخ به این سؤال که در همین بازه زمانی کوتاه مواردی از ابتلای دانش‌آموزان و معلمان به کرونا گزارش شده است یا خیر؟ تصریح می‌کند: بله چند مورد داشته‌ایم، اما اینکه این افراد در مدرسه مبتلا شده باشند را تأیید نمی‌کنیم. متأسفانه برخی‌ها در فضای مجازی عکس‌ها یا فیلم‌هایی را از معلمان مبتلا و یا فوت شده به دلیل حضور در مدرسه منتشر می‌کنند که این موضوع صحت ندارد. ۱۱ میلیون دانش‌آموز هنوز در کلاس‌ها حاضر نشده‌اند و ابتلای دانش‌آموزان و معلمان به کرونا از پایه بی‌اساس است.

بازگشایی مدارس خراسان رضوی از فردا، اول آذرماه

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضویدر خصوص بازگشایی مدارس اظهار کرد: ما تاکید بر بازگشایی مدارس داریم و از همه دستگاه‌ها می‌خواهیم که ما را در بازگشایی مدارس یاری کنید.

قاسمعلی خدابنده به خبرنگار صداوسیما گفت: از همه نهاد‌ها و دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی می‌خواهیم که ما را ضدعفونی کردن مدارس و مسایل بهداشتی کمک کنند تا اینکه دانش آموزان بدون دغدغه در مدارس حضور پیدا کنند.

وی گفت: حضور دانش اموزان سرکلاس‌های درس اجباری است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: همه مدارس متوسطه دوم استان خراسان رضوی از شنبه ۱۵ آبان بازگشایی شدند.

خدابنده افزود: بازگشایی مدارس از مهرماه به صورت تدریجی در بخش روستایی، عشایری و دروس پودمانی هنرستان‌ها آغاز شد.

او گفت: در مجموع، آموزش به صورت تلفیقی از حضوری و مجازی خواهد بود.

هم اکنون بیش از یک میلیون و ۱۹۶ هزار دانش آموز که ۶۱۰ هزار نفر از آنان پسر هستند در ۱۱ هزار و ۴۵۳ مدرسه و بیش از ۵۵ هزار کلاس درس در استان خراسان رضوی تحصیل می‌کنند.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=37528
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : شهرآرانیوز
 • 16 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.