• امروز : شنبه - ۵ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 3 - جماد أول - 1444
  • برابر با : Saturday - 26 November - 2022
1

بازار ساخت و ساز در انتظار سیاست های تشویقی

  • کد خبر : 53737
  • ۲۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۵
بازار ساخت و ساز در انتظار سیاست های تشویقی
بخش ساخت و ساز بازار مسکن در خواب زمستانی به سر می‌برد و بسیاری از سازندگان چشم انتظار سیاست های تشویقی دولت هستند.

چند ماه پیش آقای رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که برنامه ای را برای افزایش حجم میزان ساخت و ساز در کشور به کار خواهیم گرفت و با تحویل ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور رونق را به بازار مسکن بازخواهیم گرداند. اما آمار‌ها و بررسی های اخیر حاکی از آن است که خبری از تسریع ساخت و ساز در کشور نیست و به نظر می رسد فعلا این بازار هم به خواب زمستانی رفته است.

کاهش تعداد پروانه های ساختمانی به ۷۳۶ فقره

طبق گزارش آماری اطلاعات پروانه های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری کشور، در بهار امسال تعداد ۳۱ هزار و ۴۹۷ پروانه ساختمانی در سطح کشور صادر شده، که بر اساس گزارش مرکز آمار تنها ۷۳۶ پروانه از این تعداد توسط شهرداری تهران صادر شده، یعنی در بهار امسال شاهد آن هستیم که شهرداری تهران برای اولین بار در طول ده سال گذشته در یک فصل زیر هزار پروانه ساختمانی صادر کرده و سهم تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری تهران در بهار سال ۱۴۰۱ به ۲.۳ درصد از کل پروانه های ساختمانی صادره در کشور رسیده است.

این در حالی است که در بهار سال ۱۳۹۹ و اوج کرونا و قرنطینه های ناشی از آن شاهد صدور تعداد یک هزار و ۶۸۰ پروانه ساختمانی در شهر تهران بوده ایم.

آمار‌های مرکز آمار هم حاکی از کاهش حجم صدور پروانه های ساختمانی در کشور است که طبق بررسی های صورت گرفته این حجم از روند کاهشی در حوزه ساخت و ساز از سال ۹۷ بی سابقه بوده است.

سازندگان مسکن چشم انتظار سیاست های تشویقی هستند

بسیاری از کارشناسان این میزان از روند کاهش ساخت و ساز را زنگ خطری برای بازار مسکن عنوان می کنند و اعلام کرده اند که اگر دولت سیاست های تشویقی در این بازار را به کار نگیرد در آینده نزدیک این بازار با مشکلات بسیار زیادی روبرو خواهد شد.

بی توجهی به هشدار در رابطه با رکود ساخت و ساز

فرشید پور حاجت دبیر انجمن انبوه سازان نیز گفته است: از ابتدای امسال هشدار‌هایی را در رابطه با مشکلات بازار مسکن به مسئولان داده ایم، اما به نظر می رسد این موضوعات چندان جدی گرفته نشده است بنابراین هم اکنون آثار آن را در کاهش حجم ساخت و ساز شاهد هستیم.

او می گوید: دولت باید در این بخش سیاست های تشویقی را در دستور کار خود قرار دهد تا در آینده این بازار به سمت رونق هدایت شود.

بسیاری از سازندگان هم از کاهش انگیزه برای ورود به حوزه ساخت و ساز خبر می دهند.

افزایش چشم گیر قیمت مصالح ساختمانی و رکود در بازار مسکن

اولیایی یکی از سازندگان در حوزه مسکن می گوید: افزایش چشم گیر قیمت مصالح ساختمانی و همچنین افزایش چشم گیر عوارض‌ ساختمانی باعث شده که این بازار به سمت رکود هدایت شود.

او گفت: دولت باید در این حوزه اقدامات لازم را در جهت حمایت از بخش خصوصی و سازندگان در دستور کار خود قرار دهد تا شاهد انگیزه سازندگان برای ورود به این بازار باشیم.

براساس این گزارش بازار مسکن همواره لوکوموتیو اقتصاد کشور به شمار می رود و در صورتی که این بازار در آینده نزدیک تقویت و حمایت نشود نمی توان روی آن به عنوان یکی از محرک های مهم اقتصاد کشور حساب کرد. اگر چرخ ساخت و ساز مسکن به حرکت در آید، در آینده بازار مسکن و در نتیجه اقتصاد کشور تقویت خواهد شد.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=53737
  • نویسنده : جامع مهندسان ساختمان ایران
  • ارسال توسط :
  • منبع : افکارنیوز
  • 31 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای بازار ساخت و ساز در انتظار سیاست های تشویقی بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.