• امروز : دوشنبه - ۱۰ آذر - ۱۳۹۹
 • برابر با : 15 - ربيع ثاني - 1442
 • برابر با : Monday - 30 November - 2020
2

اوراق بانک مسکن چیست و مراحل دریافت آن به چه صورت است؟

 • کد خبر : 5873
 • 23 آبان 1399 - 14:30
اوراق بانک مسکن چیست و مراحل دریافت آن به چه صورت است؟
دریافت وام مسکن اولین ایده‌ای است که به ذهن افرادی می‌رسد که بودجه کافی برای خرید مسکن ندارند. با مراجعه به بانک مسکن و شروع روند دریافت وام، متوجه می‌شوید که برای دریافت وام مسکن دو راه پیش رو دارید: سپرده‌گذاری در بانک و خرید أوراق بهادار مسکن یا تسه.

ما در این مطلب به شما کمک می‌کنیم تا علاوه‌بر اینکه آگاهی شما از قوانین و مقررات وام مسکن بالا برود به جواب بسیاری از سوالات خود برسید. اما در ابتدا باید ببینیم که اوراق بانک مسکن چیست .

تسه یا اوراق بانک مسکن چیست ؟
اوراق بانک مسکن که به آن تسه هم می‌گویند یک حق امتیاز برای دریافت وام مسکن است. در ابتدا افرادی که می‌خواستند وام خود را از بانک مسکن دریافت کنند، می‌بایستی از قبل سپرده یک‌ساله‌ای را در بانک باز می‌کردند و بدون تغییر در سرمایه‌شان منتظر می‌ماندند تا سال بعد بتوانند وام مسکن را دریافت کنند. اما بسیاری از افرادی که به بانک مراجعه می‌کردند یا برای خرید مسکن عجله داشتند و یا از قبل سپرده‌ای در بانک نداشتند. به همین خاطر بانک مرکزی راه‌حلی برای این دسته افراد ارائه داد و آن هم اوراق مشارکت بانک مسکن بود تا افراد با پرداخت مبلغی برای خرید اوراق قرضه نسبت به حالت عادی در دریافت وام اولویت پیدا کنند. در واقع اوراق بانک مسکن اوراق بهاداری است که به شما این حق تقدم را می‌دهد تا بدون سرمایه‌گذاری یک‌ساله بتوانید در مدت زمان کوتاه‌تری وام خود را دریافت کنید.

چگونه اوراق بانک مسکن را تهیه کنم؟
حال که دیدیم اوراق بانک مسکن چیست باید بررسی کنیم که چگونه می‌توان اوراق بانک مسکن را تهیه کرد.

توضیح دادیم که درصورتی‌که برای گرفتن وام مسکن و خرید ملک عجله دارید راهی ندارید جز اینکه وام را از افرادی دیگری که اوراق دارند بخرید. اوراق رهنی مسکن یا تسه که در بازار فرابورس معامله می‌شوند درواقع امتیاز وام فرد دیگری است که از قبل در بانک سپرده‌گذاری کرده و صاحب‌امتیاز وام شده و می‌تواند این وام را به شما انتقال دهد و بابت پولی که از قبل در حساب سپرده‌گذاری کرده است این امتیاز وام را به شما می‌فروشد.

اوراق بانک مسکن را چگونه بخریم؟
مهم‌ترین سوالی که در ادامه پرسش اوراق بانک مسکن چیست پیش می‌آید، نحوه دریافت آنهاست. برای خرید اوراق بهادار بانک مسکن دو راه دارید. هم می‌توانید خودتان اقدام کنید و هم بانک می‌تواند برای شما خرید را انجام دهد.

اگر می‌خواهید خودتان برای دریافت اوراق بهادار اقدام کنید:
در این روش باید یک کد معاملاتی در فرابورس بگیرید. برای این کار ابتدا باید کپی شناسنامه و کارت ملی خود را آماده کنید تا در زمان کمی نسبت به گرفتن کد بورسی از طریق یکی از کارگزاری‌ها اقدام کنید و بعد می‌توانید اوراق را خریدوفروش کنید.

خرید اوراق بهادار توسط بانک:
اگر خودتان فرصت دریافت کد بورسی را ندارید یک راه ساده‌تر هم این است که می‌توانید به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه کنید تا آن‌ها تمام کارهای لازم را برای شما انجام دهند. بهتر است بدانید که قیمت خریدی که خودتان انجام می‌دهید یا بانک خرید را انجام دهد تفاوتی با هم ندارد.

چطور اوراق بانک مسکن بخریم

این مدارک را باید برای دریافت اوراق بانک مسکن تهیه کنید
تا اینجا آشنا شدید که اوراق بانک مسکن چیست و چگونه می‌توانید آن را تهیه کنید. اما فراموش نکنید که برای دریافت اوراق بانک مسکن باید مدارک زیر را از قبل آماده داشته باشید:

اصل و تصویر تمام صفحات سند مالکیت
اصل و تصویر پروانه ساختمانی
اصل و تصویر پایان کار ساختمانی
اصل و تصویر بنچاق (در صورت لزوم) با تشخیص شعبه
اصل و تصویر مبایعه‌نامه (قولنامه)
اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه خریدار و فروشنده (تمام صفحات)
قبض برق ساختمان (در صورت تشخیص شعبه)
اصل و تصویر وکالت‌نامه (در تسهیلات دریافتی از محل حساب صندوق پس‌انداز مسکن وکیل صرفاً می‌بایست از بستگان درجه یک باشد)
اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه وکیل (تمام صفحات)
اصل و تصویر اجاره‌نامه ملک (در خصوص املاک اوقافی)
فرم درخواست تکمیل و امضاشده

خسارات سیل خوزستان بعد از فروکش کردن سیل برآورد می‌شود
بیشتر...

میزان وام اوراق قرضه بانک مسکن چقدر است؟
بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار دی ماه ۱۳۹۸ سقف وامی که با خرید اوراق قرضه می‌توانید بگیرید به این ترتیب است:

در تهران برای فرد مجرد ۱۰۰ میلیون تومان و برای زوجین ۲۰۰ میلیون تومان است.
در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر برای هر فرد ۸۰ میلیون تومان و برای زوجین ۱۶۰ میلیون تومان
در سایر شهرها ۶۰ میلیون تومان برای هر فرد و ۱۲۰ میلیون تومان برای زوجین

شرایط بازپرداخت اقساط وام مسکن چگونه است؟
نرخ سود این وام ۱۷.۵ درصد است و مدت‌زمان بازپرداخت اقساطش هم ۱۲ سال است. بازپرداخت اقساط به دو روش ساده و پلکانی امکان‌پذیر است. در روش بازپرداخت ساده اقساط شما یک مبلغ مشخص را هرماه در کل دوره بازپرداخت می‌پردازید. اما در روش پلکانی مبلغ اقساط به‌تدریج بیشتر می‌شوند.

میزان و مدت بازپرداخت اقساط اوراق قرضه به ترتیب زیر است. البته نباید فراموش کنید که مبلغ قسط ماهانه حدودی نوشته شده و مبلغ نهایی توسط بانک مشخص می‌شود.

اقساط وام ۱۰۰ میلیون تومانی در تهران ماهیانه حدود یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به مدت ۱۴۴ ماه.
اقساط وام ۸۰ میلیون تومانی در مراکز استان‌ها و شهرهای با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ماهیانه حدود یک‌میلیون و ۳۵۰ هزار تومان به مدت ۱۴۴ ماه.
اقساط وام ۶۰ میلیون تومانی در سایر شهرها هم ماهیانه حدود یک‌میلیون تومان به مدت ۱۴۴ ماه.

شرایط دریافت اوراق بانک مسکن چیست ؟
برای اینکه بدانید شرایط دریافت اوراق رهنی و اوراق بانک مسکن چیست باید بگوییم که دریافت این وام هم مانند هر وام دیگری شرایط مخصوص به خود را دارد. مهم‌ترین شرایط دریافت وام مسکن شامل موارد زیر است:

سن بنا نباید بیشتر از ۲۰ سال باشد (از تاریخ صدور اولین پروانه ساختمانی)
مبلغ وام نباید بیشتر از ۸۰ درصد قیمت ملک باشد.
عدم وجود سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی
الزام ثبت‌نام سجام مشتریان بانک مسکن
شرایط دریفات اوراق بانک مسکنLONG DESCRIPTION

سجام چیست؟
اگر در بازار سرمایه و بورس فعالیت داشته باشید یا هنگام انجام امور مختلف بانکی‌تان حتماً برای یک بار هم که شده واژه سجام به گوشتان خورده بدون اینکه از جزئیات آن باخبر باشید. سجام یا سامانه جامع اطلاعات مشتریان فعال در بازار سرمایه که توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه راه‌اندازی شده است، تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در بازار سرمایه اعم از فعالان بازار اوراق بهادار و بورس‌های کالا را موظف می‌کند تا نسبت به ثبت‌نام و عضویت در سامانه سجام اقدام کنند.

دو گروه از مشتریان بانک مسکن باید در سجام ثبت‌نام کنند
برای اینکه بدانید ارتباط سجام با اوراق بانک مسکن چیست باید توضیح دهیم که بانک مسکن اعلام کرده است که دو گروه از مشتریان بانک که در بازار سرمایه فعال هستند، ملزم به ثبت حساب مسکن خود در سامانه سجام می‌باشند که این ثبت‌نام به‌صورت غیرحضوری و اینترنتی انجام می‌شود.

۱. صاحبان حساب‌های سپرده ممتاز بانک مسکن
این افراد در ازای سپرده‌گذاری، بخشی از سود خود را به‌صورت اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن که با نماد «تسه» در فرا بورس قابل‌عرضه و مبادله است، دریافت می‌کنند. این گروه از مشتریان برای مبادله اوراق خود در بورس و فروش آن‌ها به متقاضیان دریافت تسهیلات بدون نوبت و بدون سپرده‌گذاری از محل اوراق تسه باید ضمن در اختیار داشتن کد بورسی، در سامانه سجام نیز ثبت‌نام کرده باشند.

۲. متقاضیان تسهیلات بدون سپرده
این گروه از مشتریان بانک مسکن که باید در سامانه سجام ثبت‌نام کنند، افرادی هستند که برای استفاده از تسهیلات بدون نیاز به سپرده‌گذاری بانک مسکن قصد خرید اوراق بانک مسکن را دارند و باید قبل از هر اقدامی برای دریافت تسهیلات در سامانه سجام ثبت‌نام کنند تا بتوانند از طریق بازار سرمایه، أوراق بهادار موردنیاز خود را خریداری کنند.

درباره جمسا | پایگاه خبری گفتمان مهندسی صنعت ساختمان ایران
بیشتر...

اوراق گواهی حق تقدم بانک مسکن چیست؟
در ادامه پاسخ به پرسش اوراق بانک مسکن چیست باید به سراغ بررسی اوراق گواهی حق تقدم برویم.

بانک مسکن سامانه اوراق گواهی حق تقدم را راه‌اندازی کرده است تا دارندگان حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز بتوانند با ورود اطلاعات در این سامانه، از تعداد اوراق متعلق به حساب خود مطلع شوند.

دریافت وام جعاله را فراموش نکنید!
علاوه بر دانستن این که اوراق بانک مسکن چیست لازم است تا در مورد جعاله هم بیشتر بدانید. مخاطب اصلی وام جعاله در اصل برای کسانی است که برای تعمیر و تکمیل خانه به وام نیاز دارند، اما این روزها کارکرد اصلی آن به عنوان وام کمکی برای افزایش قدرت متقاضیان وام مسکن یکم ۱۶۰ میلیونی و وام اوراق مسکن ۲۰۰ میلیونی تبدیل شده است که باعث می‌شود متقاضیان أوراق بانک مسکن، برای خرید ملک موردنظرشان سرمایه بیشتری در اختیار داشته باشند. به همین خاطر وام جعاله بیشتر به عنوان یک وام کمکی در کنار وام مسکن شناخته می‌شود. هرچند، همچنان کارکرد اصلی وام جعاله به عنوان وام تعمیر یا تکمیل خانه پابرجاست.

برای آشنایی کامل با وام جعاله، پیشنهاد می‌کنیم پست “منظور از وام جعاله چیست و چه شرایطی برای دریافت دارد” را مطالعه کنید.

وام جعاله چیست

مبلغ وام جعاله چقدر است؟
پرداخت وام جعاله به دو روش صورت می‌گیرد. یک روش از طریق سپرده‌گذاری در بانک مسکن است که در این صورت سقف مبلغ وام جعاله پنج میلیون تومان است. روش دیگر دریافت وام جعاله از محل اوراق رهنی بانک مسکن است که تا حد زیادی می‌تواند در افزایش قدرت خرید ملک کمک کند. در حال حاضر مبلغ وام جعاله اوراق مسکن دو برابر شده و از ۲۰ میلیون به سقف ۴۰ میلیون تومان رسیده است. هنگام اقدام برای دریافت این وام باید توجه داشته باشید که وام جعاله مسکن صرفا به یک پلاک خانه تعلق می‌گیرد و نمی‌توان چند وام جعاله برای یک خانه دریافت کرد.

پس در کنار اوراق بانک مسکن می‌توانید یک وام جعاله ۴۰ میلیونی با بازپرداخت کوتاه ۵ ساله هم از بانک مسکن بگیرید که اگر عجله دارید می‌توانید برای آن هم اوراق تهیه کنید.

اوراق رهنی بانک مسکن چیست؟
ما دانستیم که اوراق بانک مسکن چیست و حالا باید با اوراق رهنی بانک مسکن آشنا شوید. اوراق رهنی یک راه تازه برای تبدیل تسهیلات قدیمی خرید مسکن به تسهیلات جدید است .این اوراق به پشتوانه اقساط در حال پرداخت به بانک مسکن منتشر شد و اکنون با فروش آن‌ها منابع مالی جدید مختص پرداخت تسهیلا تأمین شده است.

اوراق رهنی باعث می‌شود طول زمانی بازگشت منابع حاصل از بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن به موسسات مالی از بالای ۱۰ سال به حدود ۲ سال کاهش پیدا کند. در نتیجه سرعت و توان پرداخت تسهیلات مسکن به همین نسبت افزایش پیدا می‌کند.

تجربه شما از اوراق بانک مسکن چیست ؟
اگر تابه‌حال برای خرید مسکن موردنظرتان به فکر دریافت وام اوراق بانک مسکن بوده‌اید و یا در میانه راه تامین بودجه موردنظرتان اقدام به دریافت وام کرده‌اید می‌توانید نظرات و تجربیات خود را با ما و خوانندگان این مطلب درمیان بگذارید و بگویید که تجربه شما از دریافت أوراق بانک مسکن چیست ؟ آیا تجربه‌تان از دریافت اوراق بانک مسکن موفق بوده است یا نه؟

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=5873
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : آدرس
 • 18 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.