• امروز : پنج شنبه - ۱۴ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 11 - ربيع أول - 1444
  • برابر با : Thursday - 6 October - 2022
0
معاون سازمان مدیریت بحران کشور تاکید کرد:

انجام نظارت های جدی برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و غیراصولی

  • کد خبر : 52825
  • ۲۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۹
انجام نظارت های جدی برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و غیراصولی
معاون هماهنگی، پیشگیری و کاهش خطر پذیری سازمان مدیریت بحران کشور بر انجام نظارت ها برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و ساخت و سازهای غیراصولی تاکید کرد.

رسول حسام در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران خراسان شمالی که در استانداری برگزار شد، گفت: متاسفانه شاهد خانه باغ و ویلاها در مناطق مختلف هستیم که این سازه ها در برابر حادثه ها ناایمن بوده و در این سوانح خانواده ها را متحمل هزینه می کند.

وی با اشاره به اینکه خراسان شمالی استانی حادثه خیز است و در آن حوادث مختلفی همچون سیل، زلزله، رانش زمین و… رخ می دهد، اظهار کرد: این حوادث ساخت و سازها را در معرض خطر قرار می دهد بنابراین باید توجه ویژه ای به ایمن و مقاوم سازی به خصوص در بخش روستایی شود.

وی تاکید کرد: یکی از مهمترین راهکارها برای به حداقل رساندن خسارت های زلزله به بخش مسکونی، رعایت مقررات ملی ساختمان است اما به نظر می رسد اقبال مردم روستایی خراسان شمالی در بحث مقاوم سازی منازل خیلی زیاد نیست.

حسام در ادامه به موضوع فرونشست زمین در کشور اشاره و از این بابت احساس نگرانی کرد و افزود: باید برنامه عملیاتی به منظور پیشگیری از آن داشته باشیم.

وی با بیان اینکه برداشت بی رویه آب های زیرزمینی و خشکسالی از دلایل فرونشست زمین هستند، ادامه داد: باید الگوی کشت کشاورزی در سطح کشور عملیاتی شود و در این باره وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو تکالیف خود را انجام دهند؛ البته آشنایی و آگاهی مردم نیز ارتقا یابد.

وی بر تدوین سند کاهش خطر حوادث و سوانح تاکید کرد و گفت: رویکرد باید اجرای برنامه های پیشگیرانه باشد که در عمل کمتر به آن توجه شده است و پروژه ها باید پیوست کاهش خطر داشته باشند.

توجه ویژه دستگاه های اجرایی به حوزه پیشگیری

مهدی رشیدی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی نیز در ادامه بر اهمیت حوزه پیشگیری توسط دستگاه های اجرایی متولی تاکید کرد و گفت : ۲۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار در سفر رییس جمهور به استان برای حوزه کشاورزی پیش بینی شده که امیدواریم شاهد اقدامات شاخص در حوزه پیشگیری باشیم.

وی افزود: دستگاه های اجرایی متولی استان باید فعالیت های مضاعفی در حوزه پیشگیری داشته باشند.

وی با بیان اینکه خراسان شمالی استانی سیل خیز، زلزله خیز و دارای فرونشست، آلودگی خاک و ریزگرد ها است، تصریح کرد : وجود این موضوعات می طلبد تا با هم افزایی، همفکری و هم اندیشی همه جانبه بتوانیم مشکلات را کاهش دهیم.

رشیدی با اشاره به اینکه ۴۰ درصد مردم استان تحت پوشش سازمان های حمایتی هستند، افزود : به رغم اینکه در حوزه بنیاد مسکن شاهد اقدامات شاخص هستیم اما همچنان روستاهای مرزی، محروم هستند.

وی خاطرنشان کرد: برخی دستگاه های اجرایی همچون جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، آب منطقه ای و آب و فاضلاب باید نسبت به حوزه پیشگیری حساس تر باشند.

رشیدی افزود: از حداکثر ظرفیت بانک ها برای امهال تسهیلات کشاورزان استفاده شود تا با کمک به کشاورزان،  آنان از منابع لازم بهره مند شوند.

وی گفت: توجه جدی به شرکت های دانش بنیان و بهره‌مندی از ظرفیت آن‌ها در حوزه های عمرانی هم در دستور کار قرار دارد.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=52825
  • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
  • ارسال توسط :
  • منبع : ایسنا
  • 28 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای انجام نظارت های جدی برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و غیراصولی بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.