• امروز : دوشنبه - ۸ آذر - ۱۴۰۰
 • برابر با : 24 - ربيع ثاني - 1443
 • برابر با : Monday - 29 November - 2021
3

امضای تفاهم‌نامه مشترک ساماندهی و رتبه‌بندی مجریان تأسیسات مکانیکی ساختمان در زنجان

 • کد خبر : 29185
 • 31 تیر 1400 - 11:48
امضای تفاهم‌نامه مشترک ساماندهی و رتبه‌بندی مجریان تأسیسات مکانیکی ساختمان در زنجان
تفاهم‌نامه مشترک ساماندهی و رتبه‌بندی مجریان تأسیسات مکانیکی ساختمان بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان، اداره‌کل فنی و حرفه‌ای استان و اتحادیه تاسیسات مکانیکی این استان امضا شد.
جمسا،  با حضور معاون امور عمرانی استانداری، مدیر کل اداره راه و شهرسازی، شهردار زنجان، مدیر کل اداره آموزش فنی و حرفه ای و اعضای هیئت مدیره سازمان، تفاهم‌نامه مشترک ساماندهی و رتبه‌بندی مجریان تأسیسات مکانیکی ساختمان بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان، اداره‌کل فنی و حرفه‌ای استان زنجان و اتحادیه تاسیسات مکانیکی مرکز استان زنجان منعقد و مبادله شد.
به منظور اجرای صحیح مبحث چهاردهم(تاسیسات مکانیکی) و مبحث شانزدهم(تاسیسات بهداشتی) مقررات ملی ساختمان و ارتقای سطح کیفی سیستم‌های مکانیکی ساختمان‌ها ضروری است که همه مجریانی که در زمینه اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان‌ها فعالیت می‌کنند، ساماندهی، تعیین صلاحیت و رتبه‌بندی شوند و با برگزاری دوره‌های آموزشی جهت ارتقای سطح کیفی سیستم‌های مکانیکی گام‌هایی برداشته شود.
براساس این تفاهم‌نامه، همه مجریان تاسیسات مکانیکی که متقاضی فعالیت در زمینه تاسیسات مکانیکی ساختمان‌ها هستند، از طریق اطلاع‌رسانی‌هایی که از طرف اتحادیه تاسیسات مکانیکی انجام خواهد شد و با ارائه گواهینامه مهارت از اداره‌کل فنی و حرفه‌ای، در سازمان نظام مهندسی ساختمان تشکیل پرونده خواهند داد و مطابق شرایط و ضوابط تفاهم‌نامه، تعیین صلاحیت و کد مجری‌گری به آن‌ها اختصاص داده خواهد شد و لیست مجریان تعیین صلاحیت و رتبه‌بندی شده برحسب گروه‌های ساختمانی در اختیار کارفرما قرار داده خواهد شد و کارفرمایان و سازندگان ساختمان ملزم به استفاده از مجریان تاسیسات مکانیکی دارای کد مجری‌گری خواهند شد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان، در آیین انعقاد تفاهم‌نامه مشترک ساماندهی و رتبه‌بندی مجریان تأسیسات مکانیکی ساختمان و راه‌اندازی سامانه یکپارچه‌سازی سیستم نظام‌یار اظهار داشت: به دنبال تجربه موفق در بحث ساماندهی مجریان گاز در سال‌های قبل که منجر به تعریف مسئولیت برای مجریان ذی‌صلاح، ارائه خدمات مطلوب‌تر و کاهش تخلفات شد، بر آن شدیم تا این رویکرد را به سایر بخش‌های مرتبط با صنعت ساختمان تعمیم دهیم.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته نیز تفاهم‌نامه ساماندهی مجریان تاسیسات الکتریکی بین نظام مهندسی ساختمان استان زنجان، اداره کل فنی و حرفه‌ای استان زنجان و اتحادیه الکتریک‌فروشان و سیم‌کشان استان زنجان منعقد شد، عنوان کرد: اجرای این تفاهم‌نامه از ابتدای سال ۱۴۰۰ آغاز شد که در آن با ارائه آموزش از طریق فنی و حرفه‌ای و ارائه گواهینامه و سطح‌بندی مجریان، مجری مربوطه به گروه ساختمانی مورد نظر معرفی می‌شود.
رئیس سازمان ادامه داد: بر این اساس مجریان، ساماندهی، تعیین صلاحیت و رتبه‌بندی می‌شوند و فعالیت مجریان بر اساس صلاحیت تعیین شده انجام می‌شود و بانک اطلاعلاتی مجریان در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
این مسئول، ارتقای توانمندی‌ها و ارتقای کیفیت خدمات ارائه شده توسط مجریان تاسیسات مکانیکی، ارتقای کیفیت سیستم‌های تاسیسات مکانیکی، فعالیت مجریان مطابق صلاحیت تعیین شده، جلوگیری از ادامه فعالیت مجریان فاقد صلاحیت و ناقض تعهدات، اختصاص کد مجری‌گری به فعالان در زمینه تاسیسات مکانیکی و امکان برگزاری دوره‌های آموزشی برای ارتقای سطح کیفی سیستم‌های مکانیکی را از مزایای این تفاهم‌نامه برشمرد.
در ادامه این مراسم، محمدرضا انصاری نیز گفت: سازمان فنی و حرفه‌ای بر اساس اسناد بالادستی و قانون کار تمهیداتی را برای ارتقای مهارت شاغلان بنگاه‌های اقتصادی درنظر گرفته است.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته تفاهم‌نامه در خصوص ساماندهی مجریان تاسیسات الکتریکی منعقد شده است، عنوان کرد: امروز هم تفاهم‌نامه در خصوص ساماندهی مجریان تاسیسات مکانیکی بین اداره‌کل فنی و حرفه‌ای، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان و اتحادیه مربوطه منعقد شد که شاغلان و مجریان تاسیسات مکانیکی با توجه به الزامات قانونی تعیین شده فعالیت کنند.
مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان زنجان با اشاره به اینکه در سیستم طبقه‌بندی مشاغل استانداردهایی بر اساس استاندارد بین‌المللی مشاغل ایسکو ۲۰۰۸ تعیین شده است، تصریح کرد: افراد برای کسب شایستگی‌های شغلی باید آموزش‌هایی مرتبط با شغل خود دریافت کنند و سازمان فنی و حرفه‌ای دوره‌های آموزشی را متناسب با دو بخش کارجویان و شاغلان در نظر گرفته است.
وی با اشاره به اینکه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، شاغلان صنایع و صنوف و جویندگان کار جزو گروه‌های هدف این سازمان برای آموزش و ارتقای مهارت‌های   حرفه‌ای هستند، ادامه داد: بر این اساس تفاهم‌نامه‌هایی را با دستگاه‌های ذی‌ربط و گروه‌های تخصصی نظام مهندسی ساختمان منعقد می‌کنیم و این کار برای نخستین بار در زنجان انجام وبه عنوان الگو به کشور ابلاغ شده است.
انصاری به ارائه کارت مهارت برای افرادی که در دوره‌ها شرکت کرده و صاحب صلاحیت هستند، اشاره کرد و گفت: صاحبان حرف و گروه‌های شغلی با اجرای این کار ضمن رعایت مقررات ملی ساختمان می‌توانند از مزایای کارت مهارت استفاده کنند و از خدمات بیمه‌ای در سطح کشور بهره‌مند شوند. همچنین این کارت و گواهینامه ارزش ترجمه و استفاده در دیگر کشورها را دارد.
وی با اشاره به اینکه نیروی کار بر اساس مهارت سطح‌بندی می‌شوند، ادامه داد: در فنی و حرفه‌ای اپلیکیشنی طراحی شده که فایل آن قابل استفاده برای همه مردم بوده و با استفاده از آن می‌توانند به نیروی کار ماهر که به تایید مراجع بالادستی رسیده است، دست یابند و از سوابق آن‌ها مطلع شوند و این کار از ضرر و زیان‌های احتمالی در پروژه‌ها و خدمات جلوگیری می‌کند.
راه‌اندازی سامانه ارتباط الکترونیکی شهرداری و نظام مهندسی زنجان
خبر دیگر اینکه سامانه ارتباط الکترونیکی شهرداری و سازمان نظام مهندسی به طور آزمایشی آغاز به کار کرد.
فرآیند فعالیت این سامانه به این شکل است که اطلاعات دستور نقشه شامل نام مالک، پلاک ثبتی، آدرس، تعداد طبقات، متراژ، ضوابط و … از طریق شهرداری ارسال و مراحل تشکیل کد رهگیری و ارجاع به مهندسان طراح و ناظر و … آغاز می‌شود.
امکان بارگذاری و امضای الکترونیکی نقشه‌ها توسط مهندسان در این سامانه وجود دارد و بررسی و کنترل نقشه‌های ساختمانی از طریق سیستم نظام‌یار سازمان صورت می‌گیرد و تایید نهایی نقشه نیز به شکل الکترونیکی خواهد بود.
همچنین ارسال اطلاعات مهندسان پروژه و فایل نقشه‌های تایید شده به شهرداری از طریق web service و بارگذاری آن در نرم افزار شهرداری امکان‌پذیر است.
در همین حال، تشکیل پرونده در شهرداری برای نقشه و مهندسان پروژه طبق اطلاعات ارسالی، صدور پروانه در شهرداری به طوریکه اطلاعات پروانه برای مهندسان پروژه قابل رویت باشد، ارائه گزارشات مراحل مراحل الکترونیکی به طوری که امکان ارسال گزارش ها برای هر مهندس میسر باشد و ارسال کلیه مکاتبات مربوط به پروژه از نظام مهندسی به شهرداری و بالعکس نیز در این فرآیند انجام خواهد شد.
به گفته رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان، شفاف سازی در راستای اهداف دولت الکترونیک، کوتاه کردن دست دلالان، ثبت همه مکاتبات در سیستم شهرداری و نظام مهندسی بدون امکان مفقودی، حذف مدارک کاغذی، تقویت بایگانی دیجیتالی و به تدریج حذف بایگانی کاغذی، کاهش اعمال سلیقه شخصی در روند انجام کار، کاهش تخلفات اداری، ارسال به موقع گزارشات مراحل توسط ناظر بدون نیاز به حضور در شهرداری یا نظام مهندسی، کاهش مراجعات مهندسان و ارباب رجوع در شهرداری و نظام مهندسی از مزایای راه‌اندازی این سامانه است.
رونمایی از کتاب «طراحی و اجرای پله‌برقی» و «مهندس عماد و دوستان قدیمی»
خبر سوم اینکه در مراسمی با حضور دکتر مهرداد سلطانی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان، مهندس بیات‌منش مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان، مهندس یگانه شهردار زنجان، مهندس انصاری مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان و اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان، از دو کتاب که به همت سازمان نظام مهندسی به چاپ رسیده است، رونمایی شد.
در این مراسم کتاب «طراحی و اجرای پله‌برقی» به تألیف کریم میرزاپور رونمایی شد. این کتاب حاوی اطلاعات مفیدی در خصوص ضوابط طراحی و اجرای پله برقی است.
مجموعه داستان‌های «مهندس عماد و دوستان قدیمی» نیز در این مراسم رونمایی شد. این داستان‌ها در ارتباط با مقررات ملی ساختمان بوده و از فعالیت‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برای ایجاد فرهنگسازی در بین خانواده‌ها به شمار می‌رود که مهندس عماد در این مجموعه در هر داستان یکی از مقررات ملی ساختمان و نمونه‌ای از نتایج رعایت نکردن استانداردهای ساختمان اداری یا مسکونی را به شکل نمایشی به بحث گذاشته است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز منصوب شد
بیشتر...
لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=29185
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : روابط عمومی سازمان
 • 76 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.