• امروز : دوشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 12 - جماد أول - 1444
  • برابر با : Monday - 5 December - 2022
1

افزایش قیمت مسکن ادامه خواهد داشت

  • کد خبر : 54407
  • ۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۴
افزایش قیمت مسکن ادامه خواهد داشت
کارشناس اقتصاد مسکن اظهار داشت: شواهد بازار و هزینه ساخت و ساز حاکی از آن است که افزایش قیمت مسکن به طور قطع متوقف نخواهد شد. هزینه تمام شده ساخت مسکن به شدت افزایش یافته‌ و شاهد افزایش قیمت قابل توجه مصالح ساختمانی، قیمت زمین و هزینه مجوزها هستیم و هزینه های مالیاتی هم به این رقم اضافه می شود.

فردین یزدانی با اشاره به ادامه افزایش قیمت مسکن اظهار داشت: شواهد بازار و هزینه ساخت و ساز حاکی از آن است که افزایش قیمت مسکن به طور قطع متوقف نخواهد شد. هزینه تمام شده ساخت مسکن به شدت افزایش یافته‌ و شاهد افزایش قیمت قابل توجه مصالح ساختمانی، قیمت زمین و هزینه مجوزها هستیم و هزینه های مالیاتی هم به این رقم اضافه می شود.

وی درباره تقاضا در بازار مسکن و اثرگذاری تغییرات نرخ ارز در این بازار ادامه داد: در حال حاضر در این شرایط هم برای خرید و فروش مسکن، تقاضا تا حدی وجود دارد و البته تقاضا تحت تاثیر تغییرات قیمت دلار است. افزایش قیمت دلار هم در افزایش قیمت مسکن اثرگذار است و این اثرگذاری تغییرات بازار ارز بر روی بازار مسکن با فاصله کمی خود را نشان می دهد اما هنوز قیمت ارز رشد قابل توجهی نداشته که تاثیر آنچنانی و معناداری بر روی قیمت مسکن داشته باشد.

این کارشناس اقتصاد مسکن تاکید کرد: موضوع مهم در بحث ارتباط بازار ارز با بازار مسکن این است که با توجه به چشم انداز بازار ارز و ادامه دار بودن روند افزایش قیمت ارز قاعدتا این انتظار تورمی از همین امروز اثر خود را بر بازار مسکن می گذارد.

یزدانی با اشاره به قیمت تمام شده واحدهای نهضت ملی مسکن در اطراف تهران و شهرهای جدید حومه پایتخت گفت: با حذف قیمت زمین، میانگین هزینه تمام شده برای ساخت هر مترمربع نهضت ملی مسکن هشت میلیون تومان باید باشد و با هزینه های امروز امکان ساخت مسکن کمتر از این قیمت‌ وجود ندارد البته اخبارهایی منتشر شده مبنی بر اینکه انبوه سازان قیمتی بین ۱۰ تا ۱۴ میلیوتن تومان برای ساخت نهضت ملی مسکن درخواست داده اند.

وی با بیان اینکه ساخت چهار میلیون مسکن در چهار سال شوخی بود، ادامه داد: ساخت چهار میلیون مسکن در چهار سال آرزوی شیرین مقامات در دوره انتخابات بود و نگاهی به آمار پروانه های ساختمانی صادر شده نشان می دهد که این پروژه در چه وضعیتی قرار دارد و در خوشبینانه ترین حالت تا پایان عمر دولت، شاید بتوانند کمتر از یک میلیون واحد بسازند.

کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به هزینه های ساخت این پروژه اظهار داشت: با یک حساب سرانگشتی می توان دریافت که این پروژه به چه اعتبارات عظیمی نیاز دارد. با در نظر گرفتن نرخ دلار امروز، چهار میلیون واحد باید در مقیاس میانگین ۱۰۰ متر در ۱۰ میلیون تومان هزینه حداقلی تمام شده ضرب شود و علاوه بر آن هزینه های فراهم آوردن زیرساخت ها و احداث زیربناها باید به این اعتبارات اضافه شود. قاعدتا بدون تامین این منابع امکان اجرای پروژه وجود ندارد.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=54407
  • نویسنده : جامع مهندسان ساختمان ایران
  • ارسال توسط :
  • منبع : صدای بورس
  • 15 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای افزایش قیمت مسکن ادامه خواهد داشت بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.