• امروز : سه شنبه - ۱۴ تیر - ۱۴۰۱
 • برابر با : 6 - ذو الحجة - 1443
 • برابر با : Tuesday - 5 July - 2022
1
استاندار فارس:

اجرای مطلوب نهضت ملی مسکن اولویت‌ فارس است

 • کد خبر : 46638
 • ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۸
اجرای مطلوب نهضت ملی مسکن اولویت‌ فارس است
استاندار فارس تاکید کرد که تامین مسکن نیازمندان و اجرای مطلوب و بهینه طرح نهضت ملی مسکن، از اولویت‌های مهم استان فارس به شمار می‌رود.

دکتر محمدهادی ایمانیه دوشنبه ۲۹ فروردین در دیدار با مدیرکل ذیحسابی بنیاد مسکن کشور و مدیرکل و مسئولان بنیاد مسکن فارس، با گرامیداشت دهه حساب ۱۰۰ امام(ره) و تاسیس آن بنیاد، ضمن اشاره به ایجاد قرارگاه مسکن فارس در راستای انجام یکی از اولویت‌های مهم استان، اضافه کرد: باید زمان بیشتری به رفع مشکلات مسکن در استان اختصاص یابد تا نقاط ضعف، معایب و محاسن طرح های ملی تامین مسکن، از جمله مسکن مهر احصا شده و این طرح ها تعیین تکلیف شوند.

ایمانیه با تاکید بر ایجاد رقابت بین شهرستان های استان  برای اجرای طرح های ملی تامین مسکن و اجرای نهضت ملی مسکن، گفت: فضای رقابتی باید بین فرمانداران در زمینه مسکن ایجاد شود تا شاهد تلاش شهرستان ها باشیم. نباید مسئولین تنها تمرکز خود را به شهر صدرا معطوف کنند، نباید خود را تنها به یک پروژه منحصر کرد و لازمه حل مشکلات پیدا کردن راه حل های دیگر است.

استاندار فارس ضمن اشاره به فضای رقابتی موجود بین استان ها در نهضت ساخت مسکن، بر تلاش هر چه بیشتر مسئولین برای بهبود وضعیت فارس تاکید و خاطرنشان کرد: در کنار ساخت مسکن، مجتمع های آموزشی، سلامت، فرهنگی، مساجد و ورزشی نباید فراموش شود، البته در زمینه تامین مسکن، می‌توان از ظرفیت بافت های فرسوده شهرها نیز بهره برد؛ چراکه زیرساخت های لازم در این مناطق فراهم است.

ایمانیه همچنین گفت: تحقق اجرای مسکن ملی یک ماموریت است که شهرداران باید نسبت به اجرای آن با دستگاه های متولی اهتمام لازم را داشته باشند. همکاری در اجرای طرح مسکن ملی در شهرستان های استان یک ماموریت کلان است که تمامی مدیران دستگاه های دولتی و شهرداران مکلف به اجرای آن هستند و باید برای تحقق آن تلاش شبانه روزی داشته باشند.

شفافیت شاخصه کار در بنیاد مسکن است

مدیر کل ذیحسابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور نیز به برخی از شاخص های توسعه روستایی و محرومیت زدایی اشاره و اضافه کرد: شفافیت مالی از جمله ویژگی هاییست که بنیاد مسکن از آن برخوردار است و به رغم اجرای طرح های بزرگ از جمله نهضت ملی مسکن ما شاهد شفافیت مالی در بنیاد مسکن به عنوان یک کار اصولی هستیم.

امسال ۱۰۰۰ واحد مسکن روستایی آذربایجان غربی مقاوم سازی شدند
بیشتر...

مرتضی بخشی خواستار همراهی و تعامل دستگاه‌های استانی با بنیاد مسکن برای اجرای طرح های ملی و استانی شد و با اشاره به محدودیت منابع مالی در بنیاد افزود: قطعا تامین بخشی از هزینه های توسعه روستایی و محرومیت زدایی در استان ها موجب سرعت بخشیدن به اجرای این طرح ها خواهد بود.

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس نیز گزارشی از اجرای طرح های توسعه در استان ارائه داد و گفت: از همه ظرفیت های پیش رو برای اجرای بهینه طرح نهضت ملی مسکن و ایجاد واحد های مسکون یدر قالب این طرح بهره گیری خواهد شد، استان فارس پیشتاز در اجرای این طرح بوده و بسیاری از شاخص های تامین مسکن ملی در فارس فراتر از متوسط کشوری است.

عطاءالله زمانی با بیان اینکه بنیاد مسکن مسئولیت ساخت مسکن محرومین و مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و ساخت مسکن اقدام ملی و نهضت ملی مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر را برعهده دارد، گفت: بنیاد مسکن در حدود ۱۱۵ شهر فارس فعالیت ساخت مسکن را برعهده دارد.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه راهبر ساخت و ساز روستایی در استان فارس، افزود: با راه‌اندازی این سامانه متقاضیان مسکن روستایی برای اخذ پروانه ساختمانی به مرکز شهرستان مراجعه نمی‌کنند و تمام مراحل اخذ پروانه از طریق این سامانه و به صورت غیرحضوری انجام می‌شود که در حال حاضر این سامانه به صورت پایلوت در شهرستان جهرم در حال اجرا است.

۱۲۱۱ واحد مسکن محرومین در فارس در حال ساخت است

مدیر کل  بنیاد مسکن فارس با بیان اینکه از سال ۱۳۸۲ تاکنون ۵ هزار و ۲۹۰ واحد از مجموعه واحدهای مسکن محرومین در شهرهای مختلف فارس ساخته شده است، اظهار داشت: امسال نیز ۱۲۱۱ واحد مسکن محرومین در ۷ شهرستان شیراز، لارستان، داراب، نی‌ریز، فسا و غیره فعال شده است.

زمانی  با بیان اینکه در حوزه مسکن مهر ساخت ۳۰ هزار و ۳۷ واحد مسکونی بر عهده بنیاد مسکن فارس بوده که ۲۹ هزار و ۸۵ واحد تکمیل شده و باقی‌مانده نیز مربوط به تعاونی‌هایی است که از راه و شهرسازی به بنیاد مسکن واگذار شده و عمدتا نیز پروژه‌هایی با طبقات بالا در شهرهای کوچک است.

1.2 میلیون خانوار روستایی زیر چتر بیمه برکت/برآورد خسارت زلزله دیدگان «سنخواست»
بیشتر...

وی در مورد طرح نهضت ملی مسکن نیز گفت: این طرح در ادامه طرح اقدام ملی مسکن است اما به شکل قانونمندتر با منابع و اعتبارات شفاف‌تر اجرا می‌شود که در مجموع در ۱۲۲ شهر فارس اجرا می‌شود که تاکنون ۱۱۹ شهر آن رسمیت پیدا کرده و در حال حاضر در ۱۰۵ شهر در حوزه راه و شهرسازی فارس و لارستان فعالیت داریم.

زمانی با بیان اینکه در مجموع ۱۷۴ هزار و ۴۱۷ متقاضی ثبت‌نام کردند که تاکنون ۵۱ هزار و ۲۵ متقاضی پالایش شده است اما در این بین تنها ۱۴ هزار و ۱۹۶ متقاضی برای تایید نهایی درخواست به بنیاد مسکن مراجعه کرده‌اند، افزود: در تمامی شهرستان‌ها بین یک تا ۴ دفتر پیشخوان برای نهایی شدن درخواست متقاضیان فعال کردیم اما از بین ۵۱ هزار متقاضی پالایش شده تنها ۱۴ هزار متقاضی مراجعه کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تاکنون برای ۵ هزار و ۵۱۵ واحد مسکونی در این طرح زمین تامین شده و به بنیاد مسکن تحویل داده شده است، اظهار داشت: ۵ هزار و ۲۱۹ متقاضی را به این پروژه‌ها لینک کردیم و نزدیک به ۱۲۰۰ واحد نیز پروانه ساختمانی اخذ کرده‌اند.

مقاوم‌سازی ۶۶ درصد واحدهای مسکونی روستایی فارس

زمانی با بیان اینکه ۳۷۶ هزار واحد مسکن روستایی در فارس وجود دارد که تاکنون ۲۵۰ هزار واحد که معادل ۶۶ درصد آنها مقاوم‌سازی شده است، گفت: سال گذشته ۹ هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی روستایی به بهره‌برداری رسیده که حدود ۵۰۰ میلیارد تومان وام به آنها پرداخت شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن فارس همچنین گفت: در بخش خدمات فنی و مهندسی نیز ۵۵۰ ناظر و ۱۳۵ طراح در قالب ۵۳ دفتر خدمات فنی و مهندسی در سطح روستاهای فارس فعالیت دارند.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=46638
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : ایسنا
 • 46 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.