• امروز : پنج شنبه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۱
 • برابر با : 15 - جماد أول - 1444
 • برابر با : Thursday - 8 December - 2022
2

آشنایی با منهول بتنی پیش ساخته

 • کد خبر : 53329
 • ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۳
آشنایی با منهول بتنی پیش ساخته
منهولهای بتنی پیش ساخته شرکت لوتوس  قطعاتی هستنند که برای دسترسی آسان به شبکه‌های مختلف از جمله شبکه آبرسانی شبکه برق شبکه مخابرات شبکه فاضلاب استفاده می‌شوند.

منهول‌های پیش ساخته بتنی کاملا مسلح بوده و بر اساس اندازه و ارتفاع سازه طراحی شده و سپس در کارگاه توسط نیروهای ماهر این شرکت در ابعاد و اندازه‌های مختلف و اشکال گوناگون که معمولا با مقطع دایره شکل و یا مستطیل و مربع هستند تولید می‌شوند.

 منهول بتنی شبکه‌های برق و مخابرات

معمولا منهول‌های شبکه برق و مخابرات به صورت مکعب در ابعاد مختلف ساخته می‌شود تا بتوان از وجوه مختلف منهول تعداد زیادی لوله و کابل عبور داد. جهت عبور لوله و کابل‌های برق و مخابرات به داخل منهول با توجه به تعداد آن‌ها در دیواره منهول قطعاتی به نام ترمینال که در سایزهای مختلف تولید می‌شود کار گذاشته شده و کاربر در هنگام اجرای شبکه می‌تواند بر حسب نیاز لوله‌ها و تاسیسات مورد نظر را از دیواره عبور داده و وارد منهول شود.

بدنه منهول بتنی پیش ساخته مطابق با نشریه ۱۳۹ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور طراحی می‌شود از این رو کاملا مقاوم در برابر فشار بار خاک و فشار ناشی از عبور بار ترافیکی می‌باشد. منهول‌های بتنی پیش ساخته ترافیکی برای بار ۸ تن بار متمرکز ناشی از عبور ترافیک سنگین و همچنین بار ضربه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند.

منهول بتنی شبکه فاضلاب

منهول بتنی پیش ساخته شبکه فاضلاب معمولا به صورت استوانه با مقطع دایره‌ای شکل با اقطار گوناگون ساخته می‌شود که در بیشتر موارد منهول قطر ۱۰۰ و ۱۲۰ سانتیمتر بیشترین استفاده را دارد. منهول بتنی پیش ساخته شرکت لوتوس از سه قسمت به شرح ذیل ساخته می‌شود.

 1. دال کف منهول: پس از اجرای بتن مگر و تراز شدن محل نصب منهول دال کف در قسمت انتهایی منهول نصب می‌شود.
 2. رینگ میانی: یا بدنه منهول که به صورت گام و زبانه ساخته شده و معمولا در قطعاتی با ارتفاع یک و نیم متری ساخته می‌شود و با توجه به ارتفاع نهایی منهول مورد نظر قطعات روی یکدیگر نصب شده و روی دال کف قرار می‌گیرند.
 3. دال سر: قطعه‌ای است که در بالای منهول قرار دارد و معمولا با توجه به سایز دریچه منهول که معمولا قطر ۶۰ سانتیمتر می‌باشد دایره‌ای به قطر دریچه در دال سر تعبیه شده که کاربر بتواند با باز کردن دریچه وارد منهول شود.
 4. پله منهول: در منهول‌های مرتفع جهت پایین رفتن کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرد که معمولا از جنس پلی‌اتیلن یا فولادی با عرض حدود ۳۰ سانتیمتر ساخته می‌شود و در بدنه منهول نصب می‌گردد.

    کانال بتنی پیش ساخته

کانال‌های بتنی پیش ساخته شرکت لوتوس با دو مقطع باکس یا مستطیلی و مقطع یو شکل جهت عبور آب یا عبور تاسیسات طراحی و ساخته می‌شوند. به کانال‌های پیش ساخته بتنی که جهت عبور آب استفاده می‌شود، کالورت هم می‌گویند.

کانال بتنی پیش ساخته مستطیلی

کانال بتنی پیش ساخته مستطیلی به علت پیوستگی و یکپارچگی در چهار ضلع مقاومت بالایی در برابر بارهای وارده از طرف خاک و ترافیک را دارا می‌باشد. معمولا عرض داخلی ۳۰-۲۰۰ سانتیمتر و ارتفاع داخلی آن‌ها بین ۳۰-۲۰۰ سانتیمتر می‌باشد و ضخامت دیواره‌ها و کف کانال‌ها بین ۱۰-۲۵ سانتیمتر می‌باشد.

جهت دسترسی به کانال بتنی پیش ساخته می‌توان هر ده متر از دریچه تعبیه شده در سقف کانال استفاده نمود.

    کانال بتنی پیش ساخته یو شکل

کانال بتنی یو شکل از دو قسمت کف کانال و دیواره‌ها که به صورت طره ساخته می‌شوند تشکیل شده‌اند البته این نوع کانال می‌تواند درپوش به صورت دال بتنی پیش ساخته داشته باشند که به صورت جداگانه روی کانال قرار می‌گیرد.

کانال یو شکل به علت حالت طره بودن دیواره‌ها نسبت به کانال مستطیلی ضعیف‌تر است و در جابجایی حالت شکننده دارد لذا مهندسان و طراحان شرکت لوتوس برای مقابله با این حالت اینگونه کانال‌ها را با حساسیت بالاتری طراحی کرده و اجرا می‌کنند.

یکی از مزایای کانال یو شکل کار کردن راحت لوله‌های تاسیساتی و عبور راحت کابل‌های برق و مخابرات از داخل کانال است چون کانال فاقد سقف می‌باشد و بعد از کارگذاری لوله‌ها و کابل‌های تاسیساتی می‌توان به راحتی درپوش‌های بتنی را نصب و اجرا نمود.

 

دال بتنی پیش ساخته

دال یا درپوش بتنی پیش ساخته با بتن مسلح با مقاومت بالا ساخته می‌شود که کاربردهای زیادی جهت پوشاندن کانال‌ها و منهول‌ها و سقف اتاق‌ها و حوضچه‌ها داراست. دال‌ها از نظر باربری بر دو نوع ذیل تقسیم می‌شوند:

۱- دال یک طرفه:

دال یک طرفه به درپوشی گفته می‌شود که بارهای وارد شده بر دال را در یک راستا منتقل می‌کند برای مثال درپوش‌هایی که برای پوشاندن کانال‌ها استفاده می‌شود دال یک طرفه می‌باشد که از یک طرف قابلیت باربری زیادی دارند و در طرف دیگر ضعیف‌تر هستند.

۲- دال بتنی دو طرفه:

اینگونه دال‌ها قابلیت باربری از دو راستا را دارند و بار وارد شده بر دال در دو جهت تقسیم شده و منتقل می‌شود. برای مثال می‌توان از درپوش‌هایی که برای پوشاندن روی منهول‌ها استفاده می‌شود نام برد.

دال‌های بتنی پیش ساخته می‌تواند به گونه‌ای طراحی شوند که به راحتی بار ترافیکی را در دهنه‌های مختلف تحمل نمایند.

یکی دیگر از مزایای درپوش‌های بتنی قابلیت تعویض آسان قطعه آسیب دیده و معیوب با قطعه جدید می‌باشد. از دیگر مزیت‌های دال بتنی قلبلیت جابجایی آسان است.

لینک کوتاه : https://jamsa.ir/?p=53329
 • نویسنده : جامعه مهندسان ساختمان ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : ایسنا
 • 46 بازدید
 • دیدگاه‌ها برای آشنایی با منهول بتنی پیش ساخته بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.