----- نکات مهندسی :
✅ نسبت آب به سيمان مهمترين علمل در مقاومت فشاري بتن ✅ تيرهای با دهانه بيش از 5 متر پايه هاي اطمينان الزامي است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آرشیو
چالش‌های اصلی در تأسیسات برق ساختمانها و راه حل برون رفت از آن
چالش‌های اصلی در تأسیسات برق ساختمانها و راه حل برون رفت از آن

چالش‌های اصلی در تأسیسات برق ساختمانها و راه حل برون رفت از آن

گفتگو با دکتر محمدرضا موسوی تقی آبادی عضو برق هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی

انرژی یکی از مهم ترین سرمایه های هر کشور به حساب می آید. در میان آنها نیز انرژی برق از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا جایی که میزان تولید و مصرف آن در بخش تولید از شاخص های رشد اقتصادی کشورها محسوب می شود. داشتن مهارت و تخصص از مهم ترین عوامل موفقیت شغلی محسوب می‌گردد. در این رشته نیز با توجه به لزوم اجرای صحیح، کارشناسی فنی، استفاده و شناخت درست از ابزار و وسایل مورد استفاده که بطور روزمره افراد با آن سر و کار خواهند داشت و با عنایت به برگزاری دومین نشست هم اندیشی فصلی مهندسین طراح و ناظر برق چالش ۲(سیم و کابل) که در تاریخ ۲۴ مهرماه جاری در هتل پارس مشهد برگزار خواهد شد، گفتگویی با دکتر محمدرضا موسوی تقی آبادی عضو برق هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی صورت گرفته که در ادامه شرح آن را می خوانید.

  • چالش‌های اصلی در صنعت برق چیست؟

ناظرین با دو چالش مواجه هستند: اولین چالش مجریان تأسیسات برقی؛ سازندگان افرادی را به کار می‌گیرند که مهارت های فنی و حرفه ای لازم برای برق کاری را نداشته و چون این افراد با قوانین مقررات ملی ساختمان آشنایی ندارند، ناظرین با ‌‌آنها با مشکل مواجه می شوند، در نتیجه اجرای برق کشی ساختمان ها مطابق با استانداردها و مباحث مقررات ملی ساختمان انجام نمی‌ پذیرد. این مسأله گاهاً منجر به درگیری بین ناظرین و برق کارهای فاقد گواهینامه فنی و حرفه ای که مهارت های لازم را کسب نکرده اند، یا سازنده و ناظر ساختمان می شود. بطور مثال شرکت گاز، با دادن آموزش های لازم به شرکت ها و افراد ذیصلاح، مالکین را ملزم به استفاده از خدمات آنها می نماید. امید آنست که سازمان نظام مهندسی ساختمان در بخش برق هم از این مدل موفق استفاده نماید.

دومین چالش لوازم و تجهیزات برقی می باشد؛ لوازمی که در صنعت برق کاری استفاده می‌شود مثل سیم ها، لوله ها، کلید ها، پریز ها و سایر تجهیزات برقی، متأسفانه در بازار بصورت دسته دوم و فاقد کیفیت خریداری می شود یا لوازمی که فاقد مهر استاندارد می باشد و سازندگان به خاطر قیمت کمتر از این تجهیزات استفاده می‌نمایند و توجه نمی کنند که این نوع تجهیزات می‌تواند باعث ایجاد برق گرفتگی در ساختمان پس از بهره‌برداری شود.

نوع دیگر تجهیزاتی هستند که علامت استاندارد دارند ولی، به صورت تقلبی در بازار موجود می باشند و این نیز چالشی است که مهندسین ناظر با آن درگیر هستند و استفاده از این نوع تجهیزات نیز بعد از بهره برداری منجر به وارد آمدن خسارات جانی و مالی می گردد.

  • پیشنهاد اجرایی برای از بین بردن مواردی که باعث این چالش ها می‌گردد، چیست؟

در خصوص مهندسین و اشخاصی که کار را اجرا می‌کنند، باید الزام بکارگیری اشخاص ذیصلاح دوره دیده، که از طریق وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان اجازه فعالیت داشته و صلاحیت آنها را نیز وزارت مسکن و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان و شرکت برق تأیید می کنند، لحاظ گردد، تا هر کسی مدعی انجام کار تأسیسات برقی ساختمان نشود.

در بحث لوازم و تجهیزات، سازندگان مسکن نیز باید تجهیزات مورد نیاز را از فروشگاه های معتبر خریداری نموده و فقط قیمت پایین مدنظرشان نبوده، بلکه ملاک عمل آنها کالاهای استاندارد باشد. دوم اینکه در این زمینه سازمان نظام مهندسی ساختمان در دوره نظارت و مرحله تکمیل شناسنامه فنی ملکی توسط مهندسان ناظر، تأکید و الزام به استفاده از کالاهای استاندارد و مطمئن توسط آنان را پیگیری نماید.

بیشتر بخوانید!
مالیات بر مجموع درآمد، قطعاً مسکن را در بر می گیرد

سوم وجود نهادهای نظارتی که با فروشگاه هایی که محصولات فاقد استاندارد و بی کیفیت عرضه می کنند برخورد قانونی(در حد پلمپ) انجام گیرد.

 

  • چه ارگانی اشخاص یا شرکت‌های ذی‌صلاح را برای انجام کارهای اجرایی تعیین می کند؟

تفاهم نامه ای در سال ۱۳۸۹ بین ‌‌وزارت نیرو، وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان تنظیم شد که مطابق آن افراد آموزش‌های لازم را دیده (یا مدارک فنی و حرفه‌ای آنها بررسی شده) و بکارگیری آنها در اجرا توسط مالکین اجباری می‌گردد که این امر باید از سوی وزارت نیرو و بخصوص شرکت برق انجام پذیرد، به طور مثال تمهیداتی اندیشیده شود که در صورت همکاری با اشخاص و مجریان ذیصلاح مورد تأیید این ارگان ها و بررسی و تأیید موارد طبق استاندارد و مباحث مقررات ملی ساختمان، به ‌‌آنها اشتراک برق داده ‌شود.

 

  • رویکرد نظام مهندسی ‌‌‌‌استان ‌‌و ‌‌هیئت ‌‌مدیره ‌‌نسبت ‌‌به ‌‌مباحث ‌‌انرژی ‌‌و ‌‌برق ‌‌چیست؟

‌‌در استان کمیسیون انرژی متشکل از نماینده تمامی ارگان های دخیل شامل اینجانب به عنوان نماینده سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی، نماینده شرکت برق، شرکت آب منطقه ای، شهرداری و نماینده استانداری تشکیل شده که به طرح و ارائه مبانی و ‌‌دیدگاه هایی ‌‌جهت صرفه جویی انرژی می پردازند، سپس با همفکری و همکاری بوجود آمده، سعی در مرتفع نمودن موانع و اجرای بحث بهینه سازی و صرفه جویی انرژی با هزینه پایین و شرایط مناسب دارند.

 

  • آیا آسیب شناسی فرآیند انتخاب مهندسان ناظر (با اولویت برق) توسط سازمان صورت گرفته است؟ در استان این پروسه چگونه انجام می گردد؟

مهندسان با شرکت و قبولی در آزمون هایی که از سوی اداره راه و شهرسازی برگزار می شود پروانه اشتغال به کار اخذ نموده و شروع به کار می‌نمایند، ولی بعد از اخذ پروانه اشتغال، کنترل های لازم جهت انجام صحیح کار و بررسی آن ها صورت نمی گیرد.

متأسفانه بین مهندسی که کار را درست انجام می‌دهد و مهندسی که در انجام امورات محوله کوتاهی می‌کند تفاوتی نیست و کیفیت کار آنها مورد ارزیابی واقع نمی‌شود و سهمیه امضایی که هر دوی آنها دارند به صورت یکسان است. بهترین پیشنهاد این است که ساختاری ایجاد گردد تا نحوه نظارت و طراحی مهندسان را ارزیابی نموده و ضمن شناسایی مهندسانی که کارشان را بدرستی انجام می‌دهند، امتیاز سهمیه اضافه به آنها تعلق گیرد.

به طور مثال با همکاری اداره کل راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان شیوه نامه اجرایی تنظیم گردد تا ساختمان هایی را که مهندسان طراحی و نظارت آنها را بر عهده داشته اند، بررسی و به آنها امتیاز دهند. در صورتی که کار آنها مورد تأیید باشد، آنها را به جامعه مهندسی استان معرفی کرده و تشویق نمایند.

پیشنهاد دیگری نیز می توان داد؛ که در پایان هر سال و به مناسبت روز مهندس، مهندسان برتر در هفت رشته ساختمانی را معرفی و اساس بررسی و تأیید آنها طراحی و نظارت پروژه‌ها بر اساس مقررات ملی ساختمان و رعایت بحث انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر در ساخت و ساز باشد. افرادی نیز صلاحیت تعیین مهندس برتر را داشته باشند که ضمن دارا بودن رزومه قوی و تجربه، از حسن اخلاق و مقبولیت در بین جامعه مهندسی برخوردار باشند.

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*