----- نکات مهندسی :
✅ نسبت آب به سيمان مهمترين علمل در مقاومت فشاري بتن ✅ تيرهای با دهانه بيش از 5 متر پايه هاي اطمينان الزامي است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » قوانین ، مقررات و استانداردها
ویرایش سوم ضوابط و مقررات شهرسازی برای معلولان جسمی و حرکتی تهیه می‌شود
ویرایش سوم ضوابط و مقررات شهرسازی برای معلولان جسمی و حرکتی تهیه می‌شود

ویرایش سوم ضوابط و مقررات شهرسازی برای معلولان جسمی و حرکتی تهیه می‌شود

رییس پژوهشکده معماری و شهرسازی مرکز تحقیقات: ویرایش سوم ضوابط و مقررات شهرسازی برای معلولان جسمی و حرکتی تهیه می‌شود/ تدوین راهنمای کاربردی ضوابط و مقررات شهرسازی برای معلولان جسمی و حرکتی غزال راهب با اعلام این خبر که ویرایش سوم ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان جسمی و حرکتی در دستورکار مرکز […]

رییس پژوهشکده معماری و شهرسازی مرکز تحقیقات:

ویرایش سوم ضوابط و مقررات شهرسازی برای معلولان جسمی و حرکتی تهیه می‌شود/ تدوین راهنمای کاربردی ضوابط و مقررات شهرسازی برای معلولان جسمی و حرکتی

غزال راهب با اعلام این خبر که ویرایش سوم ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان جسمی و حرکتی در دستورکار مرکز تحقیقات قرار دارد، گفت: بازنگری ضوابط فضایی معماری ساختمان‌های مناسب سالمندان و تدوین راهنمای کاربردی ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان جسمی و حرکتی از کارهای مهمی است که در مرکز دست انجام قرار دارد.

غزال راهب رییس پژوهشکده معماری و شهرسازی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی بخشی از فعالیت‌های آن پژوهشکده در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی را در همکاری با مجموعه وزارت راه و شهرسازی تشریح کرد.

راهب مناسب‌سازی محیط برای افراد دارای معلولیت را از طرح‌های مشترکی عنوان کرد که با معاونت شهرسازی و معماری در دستور کار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرار دارد و گفت: انجام پژوهش‌های کاربردی و تدوین ضوابط به منظور طراحی همه شمول فضاهای شهری برای بهره مندی تمامی اقشار جامعه از فضاهای شهری از جمله معلولان، سالمندان و کودکان از جمله پژوهش‌ها و ضوابطی است که در دستور تدوین قرار دارد.

رییس پژوهشکده معماری و شهرسازی ادامه داد: ویرایش سوم ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد معلول جسمی و حرکتی در حال حاضر در دستور کار مرکز است و در حال طی مراحل تصویب است. هدف این ضابطه ارتقای سطح علمی، به هنگام رساندن ضوابط بر اساس اطلاعات علمی و تحقیقاتی، تامین دسترسی و رفع مشکلات اجرایی برای کم توانان وناتوانان جسمی و حرکتی است.

راهب بازنگری ضوابط فضایی معماری ساختمان‌های مناسب سالمندان را از دیگر کارهای مرکز عنوان کرد و گفت: هدف بازنگری تدوین ضوابط فضایی معماری ساختمان‌های مناسب سالمندان، تامین آسایش، بهداشت، ایمنی، پاسخگویی به نیازهای روانی، حرکتی و برقراری ضوابط فعالیت‌های اجتماعی سالمندان است.

بیشتر بخوانید!
انتشار پیش نویس غیر قابل استناد ویرایش چهارم مبحث هفدهم مقررات ملی ساختمان

وی تدوین ضوابط راهبردی از جمله ضوابط مناسب‌سازی برای کاربری‌های مختلف ساختمان‌ها را از دیگر اقدامات در دست انجام مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی عنوان کرد و توضیح داد: روش‌های مناسب‌سازی ساختمان‌های اداری برای افراد دارای محدودیت‌های جسمی و حرکتی، مناسب‌سازی پایانه‌های حمل‌و‌نقل، ایمن‌سازی حرکت در مدار، مناسب‌سازی بوستان‌ها و فضاهای سبز شهر تهران برای تردد افراد دارای محدودیت جسمی و حرکتی، و طراحی باغ گل برای افراد دارای محدودیت بینایی، مناسب سازی فضاهای ورزشی با رویکرد همه شمول در دست انجام قرار دارد.

رییس پژوهشکده شهرسازی و معماری همچنین اعلام کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در راستای کاربردی‌تر کردن ضوابط و مقررات در دست تهیه و تهیه شده اقداماتی انجام داده است که شاملِ راهنمای کاربردی ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد معلول جسمی و حرکتی است که راهنمای کاربردی برای معلولان جسمی و حرکتی درآمده است.

راهب اعلام کرد: طراحی فضاهای باز محیط‌های مسکونی متناسب با شرایط کودکان، سالمندان و افراد دارای معلولیت هم اقدامی است که در مرکز انجام شده است.

وی بخش دیگری از فعالیت‌های مرکز را مباحث ترویجی برشمرد و گفت: در راستای آشنایی با ضوابط دوره‌های آموزشی در سطح کشور با همکاری سازمان های مختلف انجام می‌شود. همچنین در راستای اثربخش شدن ضوابط و با هدف عملیاتی کردن پژوهش‌ها و یافتن مجراهای قانونی برای اجرایی سازی دو کار را در دستور کار قرار داده ایم.

راهب افزود: چک لیست ضوابط معلولان تدوین و به استانداری‌ها، سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان و ستادهای مناسب‌سازی استان‌ها ابلاغ شده است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*