اپلیکیشن سامانه جامعه مهندسان ساختمان ایران

شورای مرکزی باید عصاره فضایل فنی استان های کشور باشد

لطفاورود یا ثبت نام برای پسند کردن پست.
خبرها
IMG 20190620 075342 638 - شورای مرکزی باید عصاره فضایل فنی استان های کشور باشد

دکتر مازیار حسینی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی:

شورای مرکزی باید عصاره فضایل فنی استان های کشور باشد

دکتر مازیار حسینی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در دیدار با اعضای هیأت مدیره و بازرسان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، مدیر کل و مدیران عالی اداره راه و شهرسازی خراسان رضوی و مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری خراسان رضوی، اظهار داشت: در ابتدای امر باید ساختمان استاندارد را تعریف کرد. ساختمان استاندارد ساختماني است كه چهار عنصر آرامش، آسايش، دوام و ايمني در آن لحاظ شده باشد. ساختمان هاي قديمي ایرانی به علت نوع طراحی آن و وجود حياط مركزي، عدم مشرفیت و… عنصر آرامش را دارند. امروزه به علت سكونت در ساختمان هاي مرتفع با توجه به وجود امکانات کامل در طراحی خانه ها از قبیل سیستم های سرمایشی و گرمایشی، آشپزخانه مجهز و… فضای خانه دارای آسایش است، اما با توجه به مباحث فرهنگی و استفاده از پوشش پنجره ها فضای خانه از نور طبیعی محروم است که یکی از مهمترین عوامل در ایجاد فضای آرام در محیط می باشد. 

این موارد کاملاً قابل حل است به شرطی که در ضوابط شهرداري مهندسان معمار به اين سمت سوق داده شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی، دکتر مازیار حسینی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ادامه گفت: امروزه در علم سازه بحث حفظ جان به تنهایی مطرح نیست و حفاظت از مال و سرمایه نیز در کنار آن مورد توجه است.

 اين موضوع كه هر ۲۰ یا ۳۰ سال یک ساختمان را تخریب و از نو ساخت تفکری است نادرست و جایگاه تعمير و نگهداري ساختمان‌ها در طول عمر بناخا بسیار موثر و مفید است. به طور مثال با صرف هزينه حدود دو میلیارد ریال و تعمیر و به روزرسانی سیستم های اطفای حریق و موارد ایمنی در ساختمان پلاسکو می توانستیم از آتش سوزی و تخریب آن جلوگیری کرده و از تحمیل خسارت های سنگین جانی و مالی آن پیشگیری کنیم.

دکتر حسینی افزود: اين چهار ركن ساختمانِ استاندارد، چهار رشته عمران، معماری، برق و مکانیک را در كنار یکدیگر قرار می دهد. با این حال تمام رشته ها  از اهمیت برخوردار بوده و در پروسه ساخت نقش خود را ایفا می کنند. زمانی که ساختمانی ساخته می شود هر چند از لحاظ جغرافیایی در یک نقطه قرار دارد، اما با كوچه، محله و شهر داراي يك هويت مشترك است که این اشتراک و انسجام را مهندسان شهرسازي تعريف مي كنند.

وی ادامه داد: کنترل و نظارت بر طرح های جامع و تفصیلی از دیگر وظایف مهندسان شهرساز است.

نقش مهندس شهرساز به عنوان جایگاه حاکمیتی در تعریف و تطابق بین طرح های موضعی و موضوعی و طرح های جامع و تفصیلی و کنترل اجرای آن با اسناد تعریف می شود. 

دکتر مازیار حسینی اظهار داشت: ساختمان ها باید قابليت دسترسي و ارتباط با هم را داشته باشند. اگر نقطه ايجادكننده سفر هستند قبل از اينكه حقوق مكتسبه ای به نام پروانه ساختماني برای آن ها ايجاد شود باید مطالعات ترافيكي آنها انجام شده باشد. نکته ای که در بحث مهندسی ترافیک دارای اهمیت فراوان است، زمانی است که به طور مثال يك مجتمع تجاري که مولد تعداد زیادی تقاضاي سفر هست ساخته شود. چنانچه قبل از ساخت مطالعات ترافیکی آن انجام نشود بعد از ساخت مشکلات عدیده ای را برای آن منطقه جغرافیایی ایجاد خواهد کرد.

در پروژه ايران مال اگر مطالعات ترافيكي انجام نشده و پیش بینی های لازم لحاظ نشده بود يك نقطه بالقوه سفر به يك نقطه معارض تبديل می شد. در بحث مهندسی نقشه برداري هم تهيه نقشه هاي ازبيلت و نقشه های تفکیک جهت صدور اسناد مالکیت از توانمندي ها و وظايف مهندسان نقشه بردار است که اجرای دقیق آن از ایجاد بسیاری از پرونده های حقوقی و معضلات آن جلوگیری کرده و عملاً با صدور سند پروسه حقوقی آن ساختمان کامل می گردد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ضمن تأکید بر بروز كردن ضوابط و مقررات ملي و کنترل ساختمان افزود: خواست ما در وزارتخانه استفاده از مهندسان جوان دارای سابقه اجرایی در کمیته های تخصصی تدوین مقررات ملی است.

 این در حالی است که در قانون خلأ چندانی احساس نمی شود، اما آئین نامه های اجرایی نیاز به بازنگری و مطالعات فراوانی دارد. آیین نامه ها نباید آنقدر پیچیده نوشته شوند که عملاً امکان اجرا نداشته باشند. در بحث آیین نامه ها باید مباحث حداقلی به عنوان الزام مطرح گشته و موارد بیشتر به صورت پیشنهادی و با توجه به شرایط هر منطقه تعیین گردد. موضوع دیگر ، در نظر گرفتن شرایط اقتصادی برای نوشتن ضوابط و آیین نامه هاست. در هر استان و گاهی در مناطق مختلف شهر شرایط اقتصادی خانوارها یکسان نیست و این موضوع باید در نحوه تدوین ضوابط اجرایی لحاظ شود.

وی گفت: موضع وزارتخانه این است که اختیاراتی که از لحاظ قانونی قابل تفویض است را به هیأت چهارنفره استان واگذار کند، با  این حال وزارتخانه سیاست گذاری و تعیین ضوابط کلان را بر عهده خواهد داشت. در این خصوص و در بحث تعرفه این اختیار کاملا ًبه هیأت چهارنفره استان ها واگذار شده است و ابلاغیه وزارتخانه مبنی بر تعدیل ۲۵ درصد نیز در همین راستا می باشد.

به گفته وی موضوع مهم دیگر بحث نظام کاردانی است و یکی از مواردی که باید اقدام گردد استفاده از کاردان های فنی در کنار مهندسان است. با توجه به اینکه یکی از ضعف های صنعت ساخت و ساز کمبود تکنیسین ماهر می باشد این ضعف با استفاده از کاردان های فنی قابل حل بوده و به نحوی باید نظام کاردانی و نظام مهندسی از لحاظ عملکردی ادغام گردد تا علاوه بر صرفه جویی در منابع نحوه ارائه خدمات نیز مناسب تر گردد.

دکتر مازیار حسینی در خصوص انتخابات آتی شورای مرکزی عنوان نمود: شوراي مركزي بايد عصاره فضايل فنی در استان‌هاي كشور باشد. شوراي مركزي نبايد محلی برای تنظيم و تنسيق امور هيأت ‌مديره های استان ها باشد. خواسته ما این است تا ضمن مشارکت جدی در بحث انتخابات شورای مرکزی زمینه حضور افرادی صالح در این جایگاه فراهم شده که شرافت مهندسي خود را با چيزي معاوضه نكرده و به دنبال منافع جامعه مهندسي و اعتلاي جايگاه اين حرفه باشند.

وی ادامه داد: قانون و دستور مقام عالی وزارت مبنی بر شروع ارجاع کار است که باید در سطح کشور هرچه زودتر اجرایی گردد. در همین زمینه كارگروهی در وزارتخانه تشكيل شده تا تمام موارد مربوط به طرح ارجاع کار را در استان هاي مختلف بررسي نموده و استان خراسان رضوی در برخی موارد مانند حساب بانکی مهندس ناظر که یکی از چهار مورد اصلی است از دیگر نقاط کشور جلوتر است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: روساي سازمان‌هاي نظام مهندسي استان‌ها مي‌توانند در شوراي مركزي حضور داشته باشند، اما در صورتي كه عضو هیأت رئيسه شوراي مركزي شوند بايد از رياست سازمان خودشان استعفا دهند.

دکتر محمدرضا اخوان عبداللهیان نیز در این جلسه اعلام داشت: تمامی دستور جلسات و مصوبات هیات مدیره استان را به دقت دنبال کرده و از روند مناسب و سمت و سوی آن رضایتمندم‌. 

 مدیر کل راه و شهرسازی استان اظهار کرد: اجرای ابلاغیه های منطبق بر قوانین و ارتقای جایگاه مهندس و مهندسی در جامعه جزو وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان است، که با هم سویی اعضای هیأت مدیره دوره هشتم از یک سو و تعامل مناسب بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، استانداری، شهرداری، شورای شهر و… از سوی دیگر منجر به بهبود روند و فرآیندهای اجرایی در استان شده است.

وی ادامه داد: دفاتر مهندسی یک ظرفیت است که باید در جهت مناسب از آن استفاده کرد.

دکتر اخوان عبداللهیان با اشاره به مهیا شدن بستر ارجاع کار در استان و پیاده سازی زیر ساخت ها توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اعلام آمادگی تیم اجرایی خراسان رضوی جهت رفع مشکلات احتمالی و اجرای مناسب ارجاع کار را نوید داد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان نیز طی سخنانی اظهار داشت: اجرایی شدن مناسب الگوریتم ارجاع کار اولویت و دغدغه اداره کل راه و شهرسازی استان، سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی و جامعه مهندسان است.

مهندس محمدحسین شرکاء در شروع جلسه با ارائه گزارش اجمالی از فعالیت‌های هیأت مدیره دوره هشتم، گفت: از ابتدای فعالیت، خط مشی هیأت مدیره رعایت قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان بوده و جهت اجرایی نمودن بند بند آن هدف گذاری و برنامه ریزی کرده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بیان کرد: در گام اول با توجه به اینکه انجمن ها و NGO ها جزء ارکان قانونی سازمان هستند، مطابق با بند یک قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان با قدرت و در سلامت کامل برون سپاری را شروع و در حال حاضر ارائه برخی از خدمات را به انجمن ها واگذار کرده ایم. 

مهندس شرکاء اظهار داشت: تولید ۳۷۵۰۰ کارتابل الکترونیکی به منظور انجام مکاتبات در تمامی حوزه های مرتبط فنی، آموزشی و … به منظور جلوگیری از رفت و آمدهای درون شهری و پیگیری فیزیکی درخواست‌ها یکی دیگر از اقدامات مهم سال گذشته بوده است.

وی با تأکید بر پیگیری اجرایی شدن ارجاع کار مناسب طبق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و ابلاغیه مقام عالی وزارت، اعلام داشت: شروع فرایند مذکور را طی نامه‌ای به اداره کل راه و شهرسازی استان اعلام نموده ایم.

در ادامه ایشان با تأکید بر نگرانی ها و تجربیات سنوات گذشته از روند نامناسب اجرایی ارجاع کار که منجر به اختلافاتی فی مابین وزارت راه و شهرسازی و شورای مرکزی گردید؛ اظهار داشت: از اینکه نمایندگی مطلق در استان ها توسط مقام عالی وزارت در این خصوص به مدیران کل استان تخصیص می‌یابد، بسیار خرسند و با کمال افتخار در راستای هم افزایی در خصوص پیاده سازی الگوریتم اجرایی مناسب ارجاع کار و اقدامات مشترک فی مابین با اداره کل راه و شهرسازی استان همگام خواهیم بود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در ادامه گفت: چابک‌سازی، اصلاح و بهبود ساختار سازمانی، شفاف سازی، مبارزه با دلالان، پیاده سازی سیستم یکپارچه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان (ساجام)، تشکیل دپارتمان نخبگان، انعقاد تفاهم نامه با سازمان بنیاد نخبگان خراسان رضوی برای اولین بار در سطح کشور، انعقاد تفاهم نامه با اداره ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی و شهرداری مشهد جهت جلوگیری از موازی‌کاری در امر بازدید و کارشناسی پروژه های ساختمانی که منجر به بهره‌برداری صورتجلسه اسناد تفکیکی منحصراً با بازدید مهندسین نقشه بردار عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و در نهایت صدور سند تفکیکی تک برگی، انعقاد تفاهم نامه کنترل و بازرسی بر اجرای تأسیسات آب و فاضلاب کلیه اماکن مشهد در راستای ساماندهی و آموزش مجریان تأسیسات، همچنین اقدام برای پروژه های مشارکتی شهرداری مشهد، آستان قدس، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان و شهرداری ثامن همه گوشه ای از دستاوردهای هیأت مدیره دوره هشتم در این مدت دانست.

وی در پایان با سپاس از همه مدیران استانی، همدلی موجود بین مدیران شهری در استان را نقطه عطفی در ارائه خدمات شهری دانسته، تأثیر همراهی و همدلی در ادارات، سازمان ها و نهادهای متولی امر ساخت و ساز نظیر استانداری خراسان رضوی، اداره کل راه و شهرسازی استان، شهرداری مشهد، شورای اسلامی شهر مشهد را ضمن اینکه به نفع سرمایه گذاران خارجی و داخلی در استان دانست، بلکه آن را در کمک به چرخه اشتغال و معیشت شهروندان و در واقع رونق تولید موثر ارزیابی کرد.

دکتر منصور نویریان مدیر کل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز در ادامه به نقل از رئیس انبوه سازان مشهد گفت: مردم قضاوت خوبی از ارائه خدمات مهندسان ندارند.

 دکتر نویریان بیان داشت: با تشکیل شورای توسعه نظام مهندسی ساختمان آسیب‌شناسی در حوزه مختلف را شروع و با توجه به حرکت شتابان در این حوزه در حال اصلاح و برگشت بسیاری از فرایند ها به مسیر اصلی هستیم.

 مدیر کل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی سه رکن اصلی کنترل و بازرسی، سازنده متخصص و تعمیر و نگهداری (گارانتی) را از اصول تعریف شده این شورا اعلام و اظهار داشت: با تربیت و به کارگیری سازندگانی ماهر و متخصص که بهترین عوامل در طراحی، اجرا و تعمیر و نگهداری از ابتدا تا انتها هستند، سعی در ارایه بهترین خدمات به جامعه هدف هستیم.

 وی ادامه داد: با این نگاه به سمت ارکان حقوقی رفته و سعی در پر رنگ نمودن شرکت های حقوقی جهت ارائه خدمات واقعی با نظارت مستمر و کامل خواهیم داشت.

 دکتر نویریان در پایان نیز به سوالاتی که از سوی برخی از اعضای هیات مدیره مطرح شد، پاسخ داد.

لازم به ذکر است؛ این نشست با حضور دکتر مازیار حسینی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، دکتر منصور نویریان مدیر کل دفتر توسعه مهندسی ساختمان، دکتر حامد مانی فر مدیر کل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان، دکتر عباس فرهادیه مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن، دکتر وحید قربانی مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری خراسان رضوی، دکتر اخوان عبداللهیان مدیر کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی، رئیس، اعضای هیات مدیره و بازرسان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی برگزار شد.

 

اپلیکیشن سامانه جامعه مهندسان ساختمان ایران

«جمسا» جامع مهندسان ساختمان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *