اپلیکیشن سامانه جامعه مهندسان ساختمان ایران

شهردار منطقه ثامن مشهد مطرح کرد: ضرورت مشارکت بخش خصوصی در بازسازی خانه های تاریخی

لطفاورود یا ثبت نام برای پسند کردن پست.
خبرها
image32160 2 - شهردار منطقه ثامن مشهد مطرح کرد: ضرورت مشارکت بخش خصوصی در بازسازی خانه های تاریخی

به گزارش  جمسا،سید مصطفی نعمتی ، شهردار منطقه ثامن درجمع خبرنگاران افزود:چهار خانه تاریخی در منطقه ثامن توسط شهرداری مشهد خریداری شده که از این بین خانه های تاریخی توکلی و داروغه مرمت شده و برای مرمت دو خانه غفوری و کرمانی از حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی استقبال می کنیم.
وی افزود: با حضور بخش خصوصی برای ۳۹ اثر ثبت شده تاریخی در اطراف حرم مطهرنیز فعال می شود.
شهردار منطقه ثامن مشهد گفت: سرمایه گذاران درمشارکت با شهرداری در بهسازی خانه های تاریخی باشند، می توانند از پروانه رایگان برای کاربری های متناسب با میراث فرهنگی استفاده کنند.
نعمتی با اشاره به پیشرفت ۵۰ درصدی طرح نوسازی و بهسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی، افزود : در طرح، محدوده حرم از ۱۸ هکتار به ۵۰ هکتار افزایش پیدا می کند و تا کنون دو میلیون و ۴۵۰ هزار مترمربع کاربری اقامتی در منطقه ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه در مجموع فضاهای اقامتی اطراف حرم مطهر ۱۵۰هزار تخت برای زائران امام هشتم (ع) پیش بینی شده، گفت: همچنین فضای سبز منطقه ثامن از ۲٫۵ هکتار به ۶۷ هکتار در پایان طرح افزایش خواهد یافت.
شهردار منطقه ثامن مشهد درباره احداث معابر جدید، افزود: خیابان های منتهی به حرم مطهر از چهار خیابان کنونی به هشت خیابان افزایش می یابد و رینگ شارستان رضوی نیز این خیابان ها را به هم متصل می کند. ضمن اینکه در مسیر منتهی به حرم مطهر هشت ره باغ ایجاد می شود که نمونه آن احداث ره باغ طوبی است که تا انتهای سال به پایان میرسد.
نعمتی با اشاره به اینکه در طرح نوسازی اطراف حرم مطهر ۱۷ پارکینگ طبقاتی احداث می شود، افزود: این تعداد پارکینگ حدود ۹ هزارو ۷۰۰فضای پارک را برای زائران و مسافران فراهم می کند.
نعمتی در خصوص اهم اقدامات انجام شده در این منطقه طی یکسال گذشته، خاطر نشان کرد: بازگشایی ورودی خیابان شهدای حج، امتداد شارستان رضوی به سمت بازار رضا(ع) و اجرای بخشی از بولوار شارستان رضوی در محدوده محور طبرسی با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی از اهم اقدامات انجام شده است.
وی گفت: همچنین در این مدت ۹۷هزار مترمربع از معابر منطقه آسفالت شد.همچنین عملیات پیاده روسازی در ۱۴۵۰۰مترمربع از پیاده روهای سطح منطقه به اتمام رسید و ۵۰ هزار مترمربع پروژه پیاده روسازی نیز در دست اجرا قرار دارد.
شهردار منطقه ثامن مشهد گفت: در این مدت ۲ هزار و ۶۰۰ مترطول کانال دفع آب های سطحی اجرایی شده است. ضمن اینکه فضای سبز منطقه ثامن به ۷ونیم هکتار معادل ۲۹ هزار مترمربع افزایش یافته است. در عین حال ۱۱ هزار و ۶۰۰ مترمربع فضای سبز نیز در دست اجرا است.
وی در باره طرح بازار فرش گفت: طرحی در این رابطه تهیه شده و فاز یک آن تصویب شده و فاز دوم طرح نیز در آستانه تصویب است و با حضور گروهی تسهیل گر انتظار می رود عملیات بازسازی و مرمت از سال آینده شروع شود.
شهردار منطقه ثامن مشهد با اشاره به اینکه موضوع ۲۷ پروژه با شهرداری صورتجلسه شده، گفت: حجم ریالی این پروژه ها دوهزار میلیارد تومان است.
نعمتی افزود: پیش بینی می شود هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید صورت گیرد و ۹ پروژه جدید با حجم ۸۰۰ میلیارد تومان طی این مدت تعریف شده که ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در طرح بوده است.
شهردار منطقه ثامن مشهد در باره انتشار اوراق مشارکت، گفت: ۱۴ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت برای تسریع در بهسازی این بافت منتشر می شود که نیمی از آن بر عهده دولت و نیمی دیگر بر عهده شهرداری است.
نعمتی ادامه داد: ضمن اینکه ۱۵۰ میلیارد تومان نیز به عنوان سهم دولت از محل اعتبارات بازآفرینی شهری اختصاص می یابد و امید واریم تا انتهای سال ۹۷ بتوانیم این مبلغ را جذب کنیم.
شهردار منطقه ثامن مشهد با تاکید بر اینکه رویکرد ساخت پروژه های تجاری اقامتی در دستور کار مدیریت شهری نیست، بیان کرد: بیشتر به دنیال ایجاد زیرساخت های بازافرینی شهری و محرک های اقتصادی هستیم.
نعمتی در باره وضعیت بلندمرتبه سازی در منطقه، خاطر نشان کرد: در حال حاضر حداکثر ۹ طبقه روی همکف مجوز صادر می شود و حتی مجوز ساخت ۲ طبقه بنا برای زمین هایی که به حد نصاب تراکم نرسد، صادر نمی شود.
وی با تاکید بر اینکه سیاست شهرداری تعاملی است، بیان کرد: پس هر آنچه تقاضای مجاز قابل بررسی بوده، پاسخگویی صورت گرفته است. یعنی در مرحله پروانه پاسخگویی شده است.
نعمتی خاطر نشان کرد: در یک سال گذشته ۱۳۰ پرونده به کمیسیون ماده ۵ ارسال شده که عموم تخلفات تغییر کاربری گزارش شده است. ضمن اینکه عموم آرای صادره نیز رای تبدیل است.

 

اپلیکیشن سامانه جامعه مهندسان ساختمان ایران

«جمسا» جامع مهندسان ساختمان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *