اپلیکیشن سامانه جامعه مهندسان ساختمان ایران

برگزاری دومین همایش علمی _ آموزشی تفکیک آپارتمانها با رویکرد قانون حد نگار در مشهد مقدس

لطفاورود یا ثبت نام برای پسند کردن پست.
خبرها
IMG 20190303 071603 940 - برگزاری دومین همایش علمی _ آموزشی تفکیک آپارتمانها با رویکرد قانون حد نگار در مشهد مقدس

برگزاری دومین همایش علمی _ آموزشی تفکیک آپارتمانها با رویکرد قانون حد نگار در مشهد مقدس

 

دومین همایش علمی _ آموزشی تفکیک آپارتمانها با رویکرد قانون حد نگار در مشهد مقدس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان، در این همایش که با حضور مسئولان کشوری و استانی در هتل پردیسان مشهد برگزار شد، محمد حسین شرکاء رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اظهار داشت: تفاهم نامه نظام و ثبت از سال ۹۰ اجرایی شده که تا ۳۰ بهمن ۲۲ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۸۴ متر با تعداد ۱۲۳۳۲۸ واحد در حال اجرا است.

مهندس شرکاء گفت: خوشبختانه با نگاه مثبت مسئولین تفاهم نامه یک جانبه اجرایی و در هفته گذشته شیوه نامه اجرایی در جلسات متعدد (هفته ای یک تا دوبار) در دفتر مهندس عرب احمدی برگزار، تصویب و در هفته گذشته تقدیم شورای شهر شده و منتظر تصویب شورا و تایید حق الزحمه پیشنهادی هستیم تا انشاءالله جامعه هدف که شهروندان هستند از این موضوع بهره مند شوند.

رئیس سازمان افزود: ما باید با تعهد اخلاقی و حرفه ای خود را به جامعه مهندسی معرفی کنیم بطوریکه در نهایت صداقت در کردار و عمل ما تضمینی قاطع بر تکریم ارباب رجوع باشد.

در ادامه همایش دکتر محمدهادی مهدی‌نیا عضو شورای شهر مشهد و رئیس کمیسیون عمران شورای شهر مشهد اظهار داشت: ما هنوز بر اساس قانون۱۳۳۴شهرداریها، شهر را اداره می کنیم.

 وی ادامه داد: مدیریت شهری، علاوه بر اینکه نیازمند قانون و ضوابط هست، نیازمند هماهنگی در میان نهادها نیز هست. 

وی ضمن اشاره به یکپارچه سازی مدیریت شهری گفت: ده سال است لایحه یکپارچه سازی شهری در راهروهای مجلس در رفت و برگشت است. مدیریت یکپارچه شهری محقق نمی شود مگر اینکه ما اطلاعاتی یکپارچه داشته باشیم.

وی افزود: هیچ منعی وجود ندارد که اطلاعات و داده ها یکپارچه گردد؛ چراکه تصمیم گیری و یکپارچه سازی ضریب خطای ما را کاهش دهد.

دکتر محمدهادی مهدی نیا اظهار داشت: امروزه به برکت آی تی و شبکه جهانی اینترنت شفاف سازی به مراتب بیشتر شده است. مستندات و صورت‌جلسات یک دقیقه بعد در سایت ها گذاشته می شود. اگر به این شکل باشد حاضرین در جلسه به کسانی که تصمیمات بر آنها اثر می گذارد و به تبعات کار و تصمیماتی که می گیرند فکر خواهند کرد. بنابراین تصمیماتی خواهند گرفت که بهتر برای عموم و قابل دفاع باشد و در مظان اتهام نباشند. در معرض عموم گذاشتن اطلاعات باعث جلوگیری از فساد خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی از این اطلاعات، زمین مرجع است؛ یعنی اطلاعات یک پلاک و پروژه چیست؟ موقعیتش کجاست؟

رییس کمیسیون عمران شورای شهر مشهد افزود: سومین شاخص، حضور مردم اعم از آحاد مردم و گروه ها و سازمان های مردم نهاد تخصصی هستند. مجموعه نقشه برداران سازمان نظام مهندسی ساختمان، یک تشکل تخصصی است که باید نقشی اساسی بازی کند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد نیز در این همایش ضمن ایراد سخنرانی گفت:در یک بدنه متخصص که باهم هستیم، می گوییم کوتاه کردن پروسه ها. بدنبال راهکارهایی هستیم تا مسیرهای پیش رو را سهل و نزدیک کنیم.

دکتر محمدرضا حسین نژاد افزود: عامل انسانی و اراده انسانی در کشور باید به سمت خدمت به مردم و کوتاه کردن مسیر باشد. اگر انفعالی عمل کنیم نمی توانیم به اهداف دست یابیم.

وی ادامه داد: ما در این زمینه به اصلاح فرایندها دست پیدا کردیم از هر جا استعلام می توان گرفت و نیازی به حضور نیست و بدین صورت سریعتر پاسخ گویی به مردم صورت می گیرد.

وی عنوان کرد: مطالبه گری مردم از مسئولین باید اتفاق بیفتد. مسئله مهم اطلاع مردم از حقوق شهرسازی است و ما نسبت به اطلاع رسانی به مردم وظیفه داریم . عدم اطلاع رسانی باعث بزرگ جلوه دادن کار و ایجاد رانت و…  می‌شود. بنابراین شفافیت و اطلاع رسانی برای تسریع در امور و پاسخ گویی به مردم بسیار مهم است.

دکتر حسین نژاد ضمن اشاره به تفاهم نامه فی مابین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، سازمان ثبت اسناد و املاک شهرداری مشهد افزود: مهم ترین دستاورد اجرای تفاهم نامه جلوگیری از اتلاف وقت و سر درگمی مالکین بخاطر یکپارچه شدن نقشه های پایانکار و ثبت و حذف موازی کاری که برایند آن تکریم ارباب رجوع و رضایت مندی جامعه هدف خواهد بود.

مدیرکل اداره کل کاداستر کشور نیز طی سخنانی اظهار داشت: در سال ۹۳ کاداستر شهری به اتمام رسید، کاداستر جامع را مجلس شورای اسلامی به عهده سازمان ثبت گذاشت و اعلام کرد که در پایان اجرای قانون جامع حدنگار هیچ نقطه‌ای از کشور بدون سند حدنگار نماند.

وی ادامه داد: تمامی دستگاه‌ها مکلف شدند، نقشه املاک تحت تولید یا مالکیت خود را به ثبت ارائه دهند. فصل اول مواجه بودیم با تمامی دستگاه ها. دستگاه هایی که در کشور هستند شامل ۱۰ هزار دستگاه دولتی در سطح ملی، استانی و شهرستانی می باشند.

مهندس شیخ علیشاهی گفت: با آمدن سیستم های اطلاعاتی، این اطلاعات ثبت می شود و اگر همه اطلاعات را کنار هم قرار دهیم به نوعی می توانیم مدیریت بهتری بر کشور داشته باشیم.

وی افزود: در دنیا کاداستر بستری است برای توسعه پایدار. اگر قرار باشد اطلاعات کشور یکجا جمع شود، توسعه پایدار اتفاق نخواهد افتاد.به  اشتراک گذاری اطلاعات لازم است.

 مهندس شیخ علیشاهی ضمن تاکید بر تجمیع و شفافیت اطلاعات گفت: به هرحال حجم کار ۵۴ میلیون قطعه در سراسر کشور است که اگر قرار باشد تمامی این قطعات در کنار هم موزاییک شود ما نیازمند یک سیستم تعیین مختصات یکپارچه هستیم و همچنین استفاده از نیروهای متخصص به معنای تحدید حدود قطعات و تعیین دقیق مختصات و نمی‌توانیم بگوییم می توانیم ۵۴ میلیون پازل را در کنار هم بچینیم. ما مجبوریم از مهندسین نقشه بردار استفاده کنیم. برای ابزارش سازمان ثبت اقدامی انجام داد و طی رایزنی با شرکت لایکای سوئیس اقدام به نصب ۱۴۴ ایستگاه دائم روی صد و چهل و چهار ساختمان واحد ثبتی نمود.

شایان ذکر است در حاشیه این همایش کارگروه تخصصی با حضور نمایندگان هیات مدیره استانها برگزار گردید که در آن نقطه نظرات و تجربیات نمایندگان به اشتراک گذاشته شد که مهمترین آنها به شرح ذیل می باشد :

-ارجاع هوشمند 

-نحوه نظارت بر نقشه های تهیه شده

-فرآیندهای تبادل اطلاعات فی مابین دستگاهای برون سپار و نظام مهندسی 

-وحدت رویه در تولید اطلاعات مورد نیاز 

-بررسی راهکار های نرم افزاری در طراحی و جانمایی و قدرت مانور پارکینگها توسط متخصصان 

بر پایه این خبر؛ این دوره به همت گروه تخصصی نقشه برداری سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی و پیگیری عضو نقشه بردار هیئت مدیره دوره هشتم سازمان، مهندس جعفر حسین پور انجام گردید.

 

اپلیکیشن سامانه جامعه مهندسان ساختمان ایران

«جمسا» جامع مهندسان ساختمان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *